Prezidentą G. Nausėdą išskirtiniame interviu kalbina TV3 žurnalistė, laidos „Dienos komentaras“ vedėja Jolanta Svirnelytė.
Kaip jūs pats sakote, bus antrasis rinkimų turas, pamatysime, kiek kas laimės vietų, bet jeigu R. Žemaitaičio partija gauna antrą vietą, vadinasi, jiems priklauso Seimo pirmininko postas. Kaip būtų, jeigu pretenduotų arba Žemaitaitis, arba Agnė Širinskienė? Ar palaimintumėte R. Žemaitaitį kaip kokį ministrą?
Seimas išsirinks Seimo pirmininką. Čia nei šitas prezidentas, nei koks nors ankstesnis prezidentas negali turėti įtakos, nes Seimo pirmininko rinkimai yra Seimo pirmininko rinkimai, jie vyksta Seime.
Koalicijos sudarymas taip pat, pagal Lietuvos Respublikos konstituciją, nėra prezidentų priedermė, nes tai sudaro pačios partijos, bet prezidento vaidmuo yra nepaprastai svarbus sudarant vyriausybę.
Įvertinus visą tai, ką aš girdėjau per pastaruosius keletą mėnesių, be jokios abejonės reiškia, kad aš turėsiu tam tikras išankstines nuostatas kandidatų atžvilgiu, kurias pokalbio metu jie galės pakeisti į gerąją pusę arba nepakeisti, jeigu jie neįtikins, kad visa tai nebuvo kažkokia rinkimų žaidimo dalis.
Bet, jūsų nuomone, kokia bus ta koalicija? Nes socialdemokratai žegnojasi, sako, su konservatoriais jokiu būdu į koaliciją neis.
Iš tikrųjų jiems tai būtų pražūtinga. Pirmiausia, ne dėl to, kad jų lyderiai labai nemėgsta konservatorių partijos – ne apie tai kalba. Kalba apie tai, kad jiems tai būtų pražūtinga jų rinkėjų atžvilgiu. Jų, šitų partijų rinkėjai jiems to neatleistų.
Todėl tikrai bus mėginama suformuoti centro kairės Vyriausybę, išnaudojant visas galimybes, išnaudojant ir galimybes pritraukti ir atskirus Seimo narius, kurie laimėjo vienmandatėse. Ir jeigu ta valdančioji koalicija turės apie bent 75 balsus, iš tikrųjų ji galės funkcionuoti, priimti svarbius sprendimus. Aš kaip prezidentas, be abejo, būsiu suinteresuotas, kad ta valdančioji koalicija būtų stabili, kad jos neištiktų krizė pačiomis pirmosiomis darbo savaitėmis.
Prezidente, jūsų pozicija dėl Žemaitaičio? Mes irgi girdėjome, kad Prezidentūra švelnina toną, vadinasi, kaip ir ruošia žmones, kad koalicijoje atsiras Žemaitaitis. Tai jūsų pozicija – ką jūs manote?
Tai yra sudėtinė plano dalis. Mes vėl kalbame apie Žemaitaitį, apie tai, ką jis pasakė vakar, ką jis pasakė užvakar, prisimenu dar tą 150 intelektualų laišką – viskas yra ta sudėtinė plano dalis, apie kurį aš jums kalbėjau.
Bet dabar tokia realybė.
Realybė yra tokia, kad mes turime pirmiausia žiūrėti į tai, kas ateina su šita partija: ar Žemaitaičio asmeninė problema yra šitie nevykę jo pasisakymai, kurie jau tikrai sukūrė tam tikrą jo įvaizdį Vakaruose tarp mūsų partnerių, nuo kurių priklauso, ar bus čia Vokietijos brigada, ar bus čia rotacinis Jungtinių Amerikos Valstijų batalionas, tai yra nepaprastai svarbūs mums partneriai ir tikrai mes negalėsime į jų nuomonę nereaguoti.
Bet aš negaliu pasakyti, kad ten visi jų partijoje yra antisemitai ar kažkokiu būdu pasižymėję šitoje srityje. Kai kuriuos žmonės aš pažįstu, tiesa, daugumos ten aš net nepažįstu, bet jų retorika apie žydų tautą man yra nežinoma.
Ponas Žemaitaitis, aišku, šiuo metu daro viską, kad surinktų dar daugiau balsų prieš rinkimų antrąjį ratą, o po to, kai baigsis rinkimai, tada turbūt bus tiesos momentas. Mes pamatysime visų partijų dabartinę retoriką, kiek ji yra lemta to fakto, kad artėja antrasis rinkimų ratas, o kiek ji yra iš tikrųjų.
Daug kas čia dabar kalba apie raudonas linijas, apie tai, kad negalės bendrauti su tuo, su anuo. Visa tai kol kas yra rinkimų proceso dalis. Po rinkimų pamatysime, kas iš tikrųjų ir su kuo yra linkę sudaryti tas koalicijas.