• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį buvo perrinktas prezidento rinkimuose ir jau planuoja būsimus darbus. Prezidentas neslepia ir galimybės, jog Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, bus siekiama pakeisti ir kelis šiuo metu Vyriausybėje esančius ministrus. Apie tai plačiau – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“. 

Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį buvo perrinktas prezidento rinkimuose ir jau planuoja būsimus darbus. Prezidentas neslepia ir galimybės, jog Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, bus siekiama pakeisti ir kelis šiuo metu Vyriausybėje esančius ministrus. Apie tai plačiau – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“. 

REKLAMA

Apie tai, kokie darbai laukia Nausėdos ir kokias pamokas gavo konservatoriai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja politologė Rima Urbonaitė ir komunikacijos ekspertas Andrius Šuminas. 

Kaip manote, kada bus pereinamasis laikotarpis, kada reikės grąžinti Vyriausybei įgaliojimus prezidentui, kaip jis buvo užsiminęs – tie santykiai buvo ne kokie ir kentėjo irgi nuo konservatorių – kiek jis linkęs bus dabar atsigroti, liaudiškai kalbant?

A. Šuminas: Na, panašu, ir ką girdėjom šiandien iš prezidento, kad vis tik bus tam tikras atsigrojimas ar tam tikras raumenų parodymas, kalbant apie prezidentą, apie Vyriausybės perkrovimą, kokių nors ministrų keitimą.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimas, ar tai turi prasmės, kai Vyriausybei liko dirbti kelis mėnesius iki Seimo rinkimų. Bet prezidentas vis tik aiškiai signalizuoja, kad bus kokie nors keitimai daromi. Ir matysim, turbūt, tam tikrą Vyriausybės, premjerės ir prezidento na, gal konfliktą per stipru sakyti, bet tam tikras įtampas tikrai matysim.

REKLAMA

Tuo labiau, turbūt tai pačiai konservatorių partijai yra naudingos tos įtampos, galvojant apie artėjančius Seimo rinkimus, ir siekiant mobilizuoti savo tą rinkėją, kuris nėra už Gitaną Nausėdą. Ir tas įtampas palaikyti ir taip lengvai nenusileisti.

Tai jos gali būti iš abiejų pusių?

Gali būti iš abiejų pusių. Nes vėlgi, prezidentas dabar jaučiasi morališkai labai tvirtai gavęs tokį pasitikėjimą, tokį stiprų mandatą. Iš kitos pusės, Tėvynės Sąjunga irgi nesusileis. Ir mes matysim tiek Vyriausybės perkrovimo klausimą, tiek eurokomisaro skyrimo klausimą, kuris turbūt irgi labai svarbus.

REKLAMA
REKLAMA

Tai šitie klausimai turbūt bus aštriausi, kalbant po naujo prezidento inauguracijos.

Bet suprantu, kad liko keli mėnesiai iki Seimo rinkimų. Ministrams tikrai liko nedaug ką veikti ir naujas atėjęs ministras čia nieko praktiškai nenuveiktų. Ypač, jei jis nebuvęs toje sistemoje, tai jam būtų tamsus miškas. Kam to reikia Nausėdai? Čia kas, kerštas tik tai konservatoriams?

R. Urbonaitė: Šiaip tai čia yra labai paradoksali situacija. Dėl to, kad Nausėda šitą argumentą „išmetė“, aš manau, kad siekdamas mobilizuoti rinkėją ir anonsuodamas, kad gali būti pokyčiai. Bet tai anonsavo remdamasis tuo, kad, iš tikrųjų, dabar Vyriausybės reitingai yra vieni blogiausių per visą laikotarpį. Vyriausybė yra nemėgstama. ir anonsas rinkėjui, kad „po mano išrinkimo ta Vyriausybė gali būti papurtyta“, manau, kad štabo nuomone, prezidento nuomone, galėjo šiek tiek pakelti rinkėją nuo sofų ir atvesti iki balsadėžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet dabar situacija yra įdomesnė. Nes jeigu daug kas galvoja, kad šitas raumenų parodymas gali prezidentui atnešti daugiau politinės karmos taškų, tai pratęsiu, ką kolega net šiek tiek užsiminė, aš manau, kad priešingai. Tu sukeli krizę ir konfliktą, kai liko iki rinkimų keletas mėnesių.

Nes čia bus liepos mėnuo. Tai mes kalbam apie spalį jau vyksiančius rinkimus. Kai viskas jau intensyviai suksis jau tik apie rinkimus. Tai, kaip tu įtikinsi žmogų ateiti dirbti 3 mėnesius, aš neįsivaizduoju.

REKLAMA

Bet kitas dalykas, prezidentas mėgsta sakyti „mielieji, gerbiamieji ponai ir ponios“. Tai aš tą patį dabar irgi galiu pasakyti. Šiandien prezidentas kalba, kad kažkas, būtent šiuo metu, sugalvojo tokį dalyką, kad grąžinimas įgaliojimų yra mandagumo gestas.

Ne šiandien sugalvojo. Yra 1998 metų Konstitucinio Teismo nutarimas, kurio prezidentas per šitas kelias savaites niekaip nesugebėjo atsiversti.

Ten yra aiškiai deklaruojama, kad prezidentas, grąžinus jam Vyriausybės įgaliojimus, teikia Seimui ministro pirmininko – ne ministrų – tos pačios vyriausybės ministro pirmininko kandidatūrą patikrinimui ar tas ministras pirmininkas turi Seimo pasitikėjimą.

REKLAMA

Atkreipsiu dėmesį – Seimo pasitikėjimą, ne prezidento pasitikėjimą. Ir Seimui neteikiami jokie ministrai, tik tai ministro pirmininko kandidatūra. Dar daugiau, tame Konstitucinio Teismo nutarime pasakyta, kad būtent čia yra grąžinimas. Atsistatydina Vyriausybė tik po Seimo rinkimų.

Čia yra visiškai kita procedūra. Yra aiškiai sakinys Konstitucinio Teismo nutarime, kad naujai išrinktas šalies vadovas turėtų pavesti eiti pareigas tai pačiai Vyriausybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir dar daugiau, visas teikimas ir pagal Vyriausybės įstatymą, priklauso premjerui. Tai yra premjero teikimo teisė.

Tai suprantat, kokia yra situacija? Jeigu tu skaitai Konstituciją ir Konstitucinio Teismo 1998 metų nutarimą, kuris yra pagrindinis mums. Kaip kelrodė žvaigždė, dėl to, kad daugiau nėra tokių nutarimų, kurie taip aiškintų prezidento ir Vyriausybės santykį ir kas vyksta po Seimo ir prezidento rinkimų.

Tai atleiskite, iš kur čia dabar šitas mojavimas dalgiais, šakėmis ar kuo tik tai nori, kad „aš čia dabar pusę Vyriausybės pakeisiu“? Jeigu premjerė to nenorės, mes turėsime krizę. Ir čia dar ta krizė neaišku kuo baigsis.

REKLAMA

Tu gali sukelti šou, bet ar šito šou tu būsi laimėtojas. Nes tau ateis kaltinimai, kad tu sukėlei krizę likus keliems mėnesiams, kad tu darai neracionalų žingsnį, kad tu rodai savo politinius bicepsus, tricepsus ar ką tik tai nori. Bet kur yra ta politinė išmintis?

Nes, aš bijau, kad būtent konservatoriams tai dar gali būti į naudą ir Šimonytė nenorės keisti. Mūsų konstitucinė sąranga yra tokia – norint ministrų keitimo, prezidentas turi sutarti su premjeru. Nėra kito kelio.

REKLAMA

Jeigu kas nors rodys į Dalią Grybauskaitę. Taip, man visiškai neimponavo Andrius Kubilius, kai D. Grybauskaitė pamojo, kad nebegali sutarti su užsienio reikalų ministru ir A. Kubilius bėga ir keičia užsienio reikalų ministrą.

Bet mes negalim iš vieno tokio precedento, kad buvo prezidentė tokia, kuri turėjo daugiau spaudimo mechanizmų, pasakyti, kad dabar taip visada turi būti. Nes yra Konstitucinio Teismo nutarimai, yra teisės aktai.

Studijuokime juos, žiūrėkime, nes aš tai bijau, kad čia yra daugiau „piaro“ tam tikro, nei kad politinės išminties. Ir pasinaudoti tuo – taip, galima. Bet vėlgi, tą galima buvo daryti kitaip. Jeigu prezidentas nebūtų to anonsavęs, galbūt net Ingrida Šimonytė būtų sutikus padaryti kokią nors modifikaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar ji gali eiti iš principo ir nesutikti su tuo. Tai čia yra labai sudėtinga situacija ir, man atrodo, kad tikrai niekas čia dabar nesugalvojo to mandagumo termino, jis yra nuo 1998-ųjų metų atsiradęs.

Ir taip, tu gali šiek tiek modifikacijų daryti. Bet pats G. Nausėda, beje, aš jums priminsiu. Kai jam buvo daromi priekaištai, kodėl jis 2019 metais patvirtino Vyriausybę su tuo pačiu Narkevičiumi, ką jis kalbėjo? Kad tai yra įgaliojimų grąžinimas ir kad dėl to jis nemojavo šakėmis ir dalgiais.

REKLAMA

Nors kaip tik tuo metu jis turėjo daugiau galių, dėl to, kad iš karto po to ėjo pasikeitimas Vyriausybės koalicijos. Ir iš naujo Vyriausybė turėjo įgauti įgaliojimus dirbti Seime. Ten buvo kitokia situacija netgi – paraleliai ėjo keli procesai.

Tai sakyčiau, čia yra daug triukšmo, bet aš nesu tikra, ar iš šito triukšmo būtent G. Nausėda laimės daugiausiai.

Jūs manot, kad prezidentūra arba prezidentas nežino įstatymų ar kaip tik manipuliuoja jais? Nes 2019 metai, kaip sakėte, rodo, kad gal ir žino.

REKLAMA

Nežinau, kodėl niekas iki šiol to prezidento nepaklausė. Aš, kadangi neturiu galimybės pakalbinti, tai ir negaliu paklausti. Aš nežinau, kodėl niekas nepaklausė. Dėl to, kad daug kas nieko nepaklausė prezidento. Ir apie partijų rėmimą...

Aš neklausiu ar nepaklausė. Sakau, jūs manot, kad jie nežino įstatymų taip elgdamiesi?

Man sunku patikėti. Aš manau, kad čia yra daugiau bandymas galvoti, kad yra tam tikrų pilkų zonų. Nes pats prezidentas kalbėjo apie tai, kad galbūt Konstitucinis Teismas turės iš naujo išaiškinti.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad galbūt jie mąsto, kad galbūt Konstitucinis teismas galėtų revizuoti ankstesnį savo nutarimą ir galbūt keisti poziciją. Nes Konstitucinis Teismas turi teisę aiškinti dar savo paties aktus, ne tik Konstituciją.

Tai čia, sakyčiau, yra tam tikrų man įspūdžių. Ar gal bus sakoma, kad čia yra pilka zona, kur dar iki galo viskas nesureguliuota. Bet šiaip anonsas buvo toks, kad daugiau negu keletas ministrų bus keičiama. Dėl ko ir, pavyzdžiui, profesorius Egidijus Kūris sakė, kad žagtelėjo, pamatęs tuos pareiškimus.

Tai aš sakyčiau, taip. Aš manau, kad supratimas vis dėlto šioks toks yra. Aš viliuosi. Geriau jau, kad yra suprantama, bet pamanipuliuojama, kad politiškai gautum taškų. Nes, jeigu yra nesuprantama, tada mes turim daug didesnių problemų, negu mums galėjo atrodyti.

LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.

Svarbiausios dienos naujienos, ekspertų ir politikų įžvalgos bei komentarai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ – kiekvieną darbo dieną naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play.

mandrai aiškina,bet Prezidentas gali neteikti ministrės pirminininkės kandidatūros tol kol ji pati neišmes tų ministrų,kuriuos dengė savo kūnu ir kurie tik algas veltui gauna.
Konservatorė urbonaitė ekspertė? Nebejuokinkt.
Prabilo ir konservatorių
Prabilo ir konservatorių
nuolatinė skabajeva Urbonaitė. Vargšė tu, nabage, visuomenė įvertino, kad Šimonytė nieko neverta, prasta strategė ir neišmanėlė. Užtarėjų nereikia, o jūsų nuolatinis pyktis ant visų, privedė, kad konservatoriai seniai išsikvėpė, nėra autoritetų, seniai pasenę, o jaunimas tuščiagalviai ir priešų ieškotojai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų