Po Darbo kodekso priėmimo, premjeras Saulius Skvernelis sakė: „Tai visiškai kitos kokybės teisės aktas nei tas, kuris buvo priimtas praėjusios Seimo kadencijos pabaigoje. Dėl beveik visų naujų pakeitimų darbuotojų ir darbdavių atstovai vienbalsiai sutarė Trišalėje taryboje vykusiose derybose. Jos nebuvo lengvos, tačiau galutinis rezultatas akivaizdus: naujasis Darbo kodeksas daugeliu atvejų gerina darbuotojų padėtį, įveda daugiau aiškumo, suteikia daugiau galimybių bendrauti su darbdaviu kaip su lygiaverčiu partneriu“.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis džiaugėso, kad Vyriausybei pavyko pasiekti balansą ir suderinti abiejų pusių interesus, kas iki šiol atrodė neįmanoma.
„Ankstesni bandymai rasti bendrą sutarimą Trišalėje taryboje tradiciškai būdavo nesėkmingi. Tuomet iniciatyvos imdavosi politikai ir viena arba kita pusė likdavo nuskriaustųjų vietoje. Šįkart nugalėtojų ir pralaimėjusiųjų nėra. Abi pusės ėjo į kompromisus, tačiau dėl prioritetinių nuostatų laikėsi tvirtai ir pasiekė savo“, – cituojamas LVŽS frakcijos seniūnas R.Karbauskis.
Tačiau, kaip rašė BNS, tiek valstiečių koalicijos partnerių socialdemokratų atstovas A.Butkevičius, tiek opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų vadovas Gabrielius Landsbergis tikina, kad Darbo kodeksas iš esmės nesiskiria nuo to, kurį A. Butkevičiaus vadovautos
Vyriausybės siūlymu buvo priėmęs buvusios kadencijos Seimas ir kurį naujoji valstiečių vadovaujama valdžia atidėjo.
„Iš esmės niekas nepakeista, tai yra daugiau politinis šou, bet pagrindinė priežastis buvo tai, kad prieš rinkimus jie (valstiečiai) kritikavo, kaip vieną iš priemonių panaudojo gąsdinant visuomenę, kad jie bus atleidžiami iš darbo, ir tą pažadą įgyvendino neįsigilindami į socialinį modelį, o todėl, kad buvo duotas visuomenei pažadas, kad jie pakeis tą įstatymą“, – žurnalistams Seime sakė A.Butkevičius.
„Mes nesupratome, kam reikėjo pusės metų betvarkės ir skalambijimo, kai tai yra praktiškai tas pats Algirdo Butkevičius Darbo kodeksas.
Nesuprantama, ką valdantieji veikė pusę metų. Su tiek triukšmo, tiek skardinių būgnų tarškenimo, kad „mes pataisysime, apginsime žmones, viskas nuo šiol bus geriau“, bet ta pati nuostata lieka. Yra sudėta septyniolika papildomų kablelių ir visi turim laukit liepos pirmosios ir tada žiūrėsim, kas darysis su Darbo kodeksu“, – kalbėjo konservatorių lyderis.
Investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė naujienų portalui tv3.lt taip pat patvirtino, kad esminių pasikeitimų darbuotojui nuo praeitos kadencijos priimto Kodekso nėra,
„Bandymai pakeisti buvo. Seime Rimantas Jonas Dagys siūlė pakeitimus, komitetas pritarė, kad neterminuotam darbui gali tik per kolektyvines sutartis būti nustatymai, bet salėje kažkaip nepritarta.
Dėl atostogų trišalė nebuvo sutarus, bet praeita kadencija priėmė Seime. Trišalė dabar sutarė, mes nusileidom kad ne 60 val., o 52 val. apskaitos suminės. Ir tada jie sutiko likti prie atostogų kalendorinių, jei papildomas nustatys Vyriausybė. Tai esminės likusios iš Butkevičiaus.
Jog dabar liberalesnis sako todėl, nes atidėjo pusę metų“, – sako R. Skyrienė.
Parašyta kitaip, bet pateikta tas pats
Naujienų portalas tv3.lt palygino praeitos kadencijos priimtą Darbo kodeksą ir šį. Matyti, kad darbuotojams reikšmingiausi punktai – atostogų trukmė, viršvalandžiai, atleidimų tvarka – nesikeičia.
Tuo įsitikinti galite pažvelgę į lentelę apačioje.