Nemokami koncertai, kava, bandelės - bandymas papirkti rinkėjus, kuriuos draudžia Seimo rinkimų įstatymas, tačiau ne visi kandidatai į Seimo narius su juo susipažinę ir juo labiau ne visi papirkinėtojai pripažįsta klydę, rašo pirmadienio „Respublika“.
Darbiečiai prisikoncertavo
Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho susitikimuose su rinkėjais koncertuodavo žinoma dainininkė Irma Jurgelevičiūtė ir šokėjų grupė „Funny Beat“.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas priminė, kad įstatymas draudžia pirkti rinkėjų balsus tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai, o minėtieji atlikėjai - profesionalai, už kurių pasirodymus paprastai žiūrovai moka pinigus.
Pats V.Uspaskichas sako, kad demokratinėje valstybėje žmogus turi teisę ir šokti, ir dainuoti. Pirkti ir parduoti - taip pat? „Jei demokratinėje valstybėje partijos nariai negali nei sušokti, nei padainuoti, VRK turėtų peržiūrėti demokratinius pamatus“, - sakė Darbo partijos pirmininkas.
„V.Uspaskichas yra nutraukęs koncertinę veiklą šiuo metu. Man regis, visi pripažįsta, ir per savivaldos rinkimus tai buvo neginčijamas dalykas - kad jokio koncertavimo neturi būti ir jokių koncertų nebuvo“, - sakė Z.Vaigauskas. Mat per savivaldybių rinkimus Darbo partijos pirmininko Lietuvoje nebuvo.
Vis dėlto jei V.Uspaskichas ir jo dainininkai bus registruoti kandidatais į Seimą, VRK yra nusprendusi juos švelniai nubausti - faktą paviešinti internete.
Bausti negalima pasigailėti
O ką daryti su „Tvarkos ir teisingumo“ nariais Vilniaus miesto meru Juozu Imbrasu ir Justiniškių mikrorajono seniūnu Kazimieru Šiauliu, pakvietusiais justiniškiečius pasiklausyti estrados solisto Alekso Lemano koncerto, VRK dar nežino.
„Darbo grupėje nuomonės dėl K.Šiaulio ir J.Imbraso išsiskyrė. Jau yra parašyta viena išvada ir dar bus parašyta antra, ir kitą savaitę posėdyje VRK spręs, kuriai išvadai pritarti“, - pasakojo VRK pirmininko pavaduotojas Pavelas Kujalis.
Jo teigimu, tie, kurie laiko šį koncertą įstatymo pažeidimu, argumentuoja tuo, kad atlikėjų koncertai per politinius susitikimus yra protinis produktas, kuris laisvai gali būti įvertintas pinigine išraiška. Taigi intelektinio produkto padovanojimą galima prilyginti daikto dovanojimui. Tačiau kita darbo grupės dalis sako, kad nėra įstatymuose apibrėžta, kas yra dovana. Kur padėti kablelį - bausti ar nebausti - VRK komisija turėtų apsispręsti šią savaitę.
Patys dovanoja, bet skundžia kitus
Darbo partijos nariui akmeniškiui Sauliui Bucevičiui koncertų rengti nereikėjo - atvyko tiesiai į Šapnagių bendruomenės šventę. Tačiau dalyvis į šventę atėjo ne tuščiomis. Dovanų atnešė kupiūrą su Vincu Kudirka. „Kėdėms įsigyti“, - paaiškino, kur išleisti 500 litų. VRK jau yra gavusi S.Bucevičiaus pasiaiškinimą ir kitą savaitę taip pat žada pateikti išvadas.
Lietuvos liberalų sąjungos narys Artūras Melianas sugalvojo, kad rinkėjus vilioti reikia taip, jog ir vilkas būtų sotus, ir avys sveikos. „Į mus kreipėsi Darbo partija su skundu dėl galimo pažeidimo. A.Melianas platina dokumentą, kuris vadinasi „Artūro Meliano įsipareigojimai rinkėjui“, kur pateikiama dešimt įsipareigojimų“, - pasakojo P.Kujalis.
Šis dokumentas - ne tik įsipareigojimas, bet ir kvietimas į šventę, kuri vyks gruodžio 5 d. A.Meliano pergalės rinkimuose proga. Detalesnę informaciją žadama atsiųsti kiekvienam rinkėjui asmeniškai jo nurodytu adresu.
„Partijos, užuot diskutavusios apie idėjas, ką jos padarys per kitą Seimo kadenciją, pradeda varžybas, kas daugiau ir išmoningesnių dovanėlių rinkėjams įteiks. Visiems aišku, kad su daiktinėmis dovanomis to neturėtų būti. Bet vis tiek atsiranda tokių, kuriems reikia paaiškinti dar kartą. Esmė ne nubaudimas ar sugėdinimas. Esmė, kad tokie dalykai išvis neprasidėtų“, - komentavo VRK pirmininkas.
Agnė VAITASIŪTĖ