Viešosios įstaigos „Ukrainos mokykla“ vadovas, humoristas ir laidų vedėjas Mantas Stonkus teigė, kad mokykloje gali mokytis ne tik Lietuvoje esantys ukrainiečiai vaikai.
„Mes sukūrėme šią mokyklą su savo partneriais ne tik pabėgėliams, kurie yra Lietuvoje, bet joje gali mokytis visi ukrainietiškai kalbantys vaikai, kurie šiuo metu yra Lietuvoje, Moldovoje, Rumunijoje ir t.t.“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė mokyklos vadovas.
Jo teigimu, imtis tokios iniciatyvos paskatino idėja, kad daug atvykusių karo pabėgėlių iš Ukrainos vaikų šiuo metu galimybės mokytis neturi.
„Yra žmonių, kurie gyvena mūsų namuose ir tarp jų yra ir moksleivių – vaikų, kurie pabėgę nuo karo ir, deja, neturi jokios galimybės tęsti šių mokslų“, – kalbėjo M. Stonkus.
Paklaustas, ar kada nors galvojo, kad taps mokyklos direktoriumi, jis juokavo, kad apie tai tikrai negalvojo jo mokytojai.
„Aš galiu pasakyt, kas negalvojo – mano mokytojai, o pats – gyveni ir prisitaikai. Kai kurie dalykai, kad geriau jaustumeisi, kad galėtum egzistuoti, reikia padaryti tuos dalykus. Tai vienas iš jų – aš tapau mokyklos direktoriumi, kad ir kaip juokingai tai skambėtų“, – kalbėjo humoristas ir laidų vedėjas.
Gali visi prisidėti
Mokykloje šiuo metu mokosi apie 1 tūkst. mokinių, jos galimybės – mokyti iki 80 tūkst. vaikų. Nuotoliniu būdu dirba 24 mokytojai, pamokos prasideda nuo 15 valandos.
Pasak M. Stonkaus, per mėnesį išlaikyti mokyklą kainuoja apie 15 tūkst. eurų, todėl jis teigė prašantis ir visų galinčių prisidėti pagalbos.
Tą padaryti galima internete – https://www.ukrainianschool.eu/.
Anot „Ukrainos mokykla“ direktoriaus, finansavimas šiems metams užtikrintas, kitąmet tikimasi irgi tęsti platformos veiklą, tapti akredituota mokykla, kol kas ji veikia kaip papildoma veikla.
„Kitų mokslo metų pradžioje šita platforma irgi bus labai reikalinga“, – teigė mokyklos vadovas M. Stonkus.
Jam antrino ir Ukrainos Vinicos gimnazijos įkūrėjas, vienas projekto partnerių Andrijus Piževskis.
„Ačiū partneriams iš Lietuvos už pagalbą vaikams, kurie neteko galimybės šiemet baigti mokyklos. Ši platforma padės mums dirbti su vaikais ir kitąmet“, – sakė jis.
Mokoma beveik visų dalykų
Vienas projekto iniciatorių Eimantas Bekėža teigė, kad vaikai šiuo metu mokosi visų dalykų kaip ir paprastoje mokykloje, išskyrus muzikos ir darbų.
Pasak E. Bekėžos, mokytojams šiuo metu mokoma po 20 eurų už pamoką, visi jie – ukrainiečiai.
„Standartiniai dalykai yra ir visi populiarūs“, – teigė vienas projekto iniciatorių.
Jis pridūrė, kad mokiniai laisvu metu gali peržiūrėti pamokų įrašus, jeigu negali dalyvauti tiesioginėse pamokose.
Vilniaus švietimo pažangos centro vadovė, švietimo ekspertė Unė Kaunaitė teigė, kad šis projektas – unikalus, nors panašių yra ir kitose šalyse.
„Įvairių formų atsiranda, bet bijočiau lyginti, bet iš šitos platformos matau didelį socialinį atsakingumą, kad mokytojai yra samdomi iš Ukrainos, kad ir kurioje šalyje dabar būtų“, – kalbėjo U. Kaunaitė.
„Man atrodo, kad tai yra labai didelė stiprybė. Kad tai vyksta gyvu laiku (...) Manau, kad tai pakankamai unikalus produktas“, – pridūrė ji.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje registruota 47,3 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, beveik 19,5 tūkst. iš jų – nepilnamečiai.