Šiaulių apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą, pateikė du ieškinius apygardos teismui: vienas – dėl pastato Šiaulių menų inkubatoriui pirkimo, kitas – dėl pastato techninio projekto. Abiejų pirkimų sutartis prašoma pripažinti niekinėmis, o pastatui taikyti restituciją.
Du ieškiniai
Šiaulių miesto savivaldybei, jeigu teisme praloštų, tektų grįžti į pradinę padėtį.
Projektui įgyvendinti nebeturėtų pastato, į šiukšlių dėžę galėtų išmesti ir techninį projektą, už kurį suplojo ketvirtį milijono litų. Tik už pastatą-griuveną paklotus 325 tūkstančius litų gal susigrąžintų?
„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė apie Savivaldybėje jau antrą kadenciją verdamą košę dėl Menų inkubatoriaus. Teismui apskųsti pirkimai buvo vykdomi dar 2010 metų rudenį.
Pastatas Menų inkubatoriui įkurti nupirktas iš verslininko Stasio Karitono, tuometinio mero Genadijaus Mikšio partijos bičiulio.
Techninio projekto rengėją Savivaldybė tiesiog „perėmė“ iš S. Karitono. Mat verslininko užsakymu architektai jau buvo pradėję dirbti prie Savivaldybės įsigyto pastato rekonstrukcijos projekto.
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) dar praeitų metų gruodį pripažino niekiniu ir negaliojančiu Savivaldybės sandorį su Menų inkubatoriaus techninio projekto rengėju UAB „Vakarinis fasadas“ – dėl neskaidriai pasirinkto projekto rengėjo.
Projektuotojai buvo pasirinkti neskelbiamu derybų keliu. Nors, kaip pabrėžia VPT, nebuvo jokių ekstremalių aplinkybių (žemės drebėjimo ar potvynio), kad reikėtų projektuotoją rinktis be konkurso.
Savivaldybėje aiškinta, jog pasinaudojo architekų įdirbiu, nes reikėjo „verstis per galvą“. Verslo paramos agentūra tą 2010 metų rudenį skubinusi teikti paraišką europinei paramai.
„Produktas geras“
VPT pareikalavo sutartį su UAB „Vakarinis fasadas“ nutraukti, bet Savivaldybė iš vietos nepajudėjo.
Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius tik aiškino, jog sutartis įvykdyta, pinigai sumokėti, o „jeigu pirkimo būdas buvo blogas, tai dar nereiškia, jog projektas blogas“.
Techninio projekto pirkimo komisijai vadovavusi Aistė Žalevičienė, Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja, ir šiandien tikina, „jog yra vilties išsaugoti projektą.“ Esą techniniu projektu bus galima pasinaudoti, net jeigu teismas jo rengimo sutartį panaikintų: „Produktą mes turime“.
Anot vedėjos, naujo techninio projekto reikėtų, jeigu tektų pirkti kitą pastatą. Bet ji tuo abejoja: „Pastato viešo pirkimo konkursas buvo atviras, konkurse buvo du dalyviai, S. Karitonas pasiūlė mažiausią kainą.“
S. Karitono pasiūlyta vieno kvadratinio metro kaina buvo 84 litai, kito konkurso dalyvio – 500 litų. Pastarasis už pastatą norėjęs iš viso 1,5 milijono litų.
Pirkimo komisijai vadovavo Denis Michalenko, tada dirbęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju.
Grėsė dar vienas ieškinys
Viešųjų pirkimų tarnyba šių metų vasarį pareikalavo nepasirašyti ir beveik 7 milijonų litų vertės sutarties dėl Šiaulių menų inkubatoriaus statybos.
Šis VPT reikalavimas jau yra įvykdytas. Kovo 15 dieną konkurso procedūros buvo nutrauktos, nes grėsė dar vienas ieškinys teisme.
Už rangos konkurso vėl kyšo politikų ausys. Konkurso laimėtoju buvo pripažintas Šiaulių įmonių konsorciumas, kurį sudarė statybos bendrovė „Meba“ ir įtakingo miesto politiko Vidmanto Japerto valdomos asociacijos bendrovė „Jupojos statybinės medžiagos“.
VPT ir šiuo atveju pabrėžė, jog buvo viešieji pirkimai buvo vykdyti neskaidriai. Dirbtinai apribota konkurencija, neskaidant pirkimo objekto į dvi dalis – rangos darbų ir įrangos pirkimo. Be to, buvo nurodyti konkretūs prekiniai ženklai gaminių, kuriuos privalo įsigyti rangovas.
Šį pirkimą vykdė Savivaldybės viešoji įstaiga – Šiaulių regiono plėtros agentūra. Į jos rankas yra atiduotas projekto įgyvendinimas. Bet visus esminius klausimus ir toliau sprendžia politikai.
Atsisakyti projekto negalvoja
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog dabar svarstoma skelbti du naujus konkursus: statybos darbų ir įrangos pirkimo.
Mero nuomone, reikėtų sulaukti, kuo baigsis teismai. Kol kas Savivaldybė teismui tik pateikė dokumentus ir paaiškinimus.
J. Sartauskas neatmeta, jog gali tekti iš naujo pirkti pastatą ar techninį projektą. Bet meras nemano, jog reikėtų atsisakyti projekto. Parama skiriama „didžiulė“, ji nėra atšaukta, o laiko projektui įgyvendinti dar yra: „2015 metais turėtų būti užbaigtas“.
Savivaldybėje buvo sulaukta bendrovės „Meba“ vadovės Laisvydos Matusevičienės vizito. Ar ir statybininkai kreipsis į teismą dėl pusmetį vilkintos ir galų gale nutrauktos sutarties pasirašymo procedūros?
„Nemanau, paaiškinau, jog neturėjome kito kelio, tik nutraukti konkursą“, – sakė meras.
Skaičiai ir faktai
Menų inkubatoriaus projekto vertė 8,4 milijono litų. Europinės paramos pažadėta 8 milijonai litų, likusius klotų Savivaldybė.
Savivaldybė projektui jau išleido beveik 1 milijono litų: už galimybių studiją – 323 tūkstančius litų, už investicinio projekto rengimą – 58 tūkstančius litų, už apgriuvusio pastato įsigijimą – 325 tūkstančius litų, už techninį projektą – 245 tūkstančius litų.
Pagal galimybių studiją Menų inkubatoriui išlaikyti per 10 metų reikėtų mažiausiai 6,6 milijono litų Savivaldybės dotacijų.
R. Jankuvienė