Lietuva neketina nei Dzūkijoje, nei kur nors kitur laidoti panaudoto Ignalinos atominės elektrinės (IAE) branduolinio kuro. Taip pat neketinama į Lietuvą įsileisti ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių panaudoto branduolinio kuro, teigia už IAE uždarymą atsakingi energetikos specialistai.
Valstybės įmonės "Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros" (RATA) direktorius Dainius Janėnas, Energetikos ministerijos Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo skyriaus vedėjas Antanas Budraitis ir Seimo Atominės energetikos komisijos vadovas Rokas Žilinskas sako, kad pastaruoju metu pasigirdusios kalbos, jog panaudotas IAE branduolinis kuras gali būti laidojamas Dzūkijos nacionaliniame parke, neturi jokio pagrindo.
Su tuo sutinka ir Žaliųjų judėjimo atstovas Saulius Lapienis. Pasak jo, tai būtų nesuvokiamas akibrokštas, o visuomenė to tikrai neleistų.
Atominės energetikos specialistai taip pat neigia pranešimus, kad Rytų Europoje, galbūt Lietuvoje, gali būti laidojamas ir visos ES panaudotas branduolinis kuras.
Pasak jų, šalia nebeveikiančios IAE statoma panaudoto branduolinio kuro saugykla, kurioje kuras bus laikomas, kol bus rastas sprendimas, ką su juo daryti toliau.
Antradienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje vykusios diskusijos "Ar Lietuvoje laidosime nepanaudotą branduolinį kurą?" dalyviai sako, kad idealiausias variantas Lietuvai būtų, jeigu panaudotą IAE branduolinį kurą sutiktų pasiimti jo tiekėja - Rusija.
Priešingu atveju Lietuvai tektų kliautis viltimi, kad per tą laiką, kol panaudotas branduolinis kuras bus saugykloje, pasaulyje atsiras naujos technologijos, leisiančios jį saugiai perdirbti ar utilizuoti.
"Laidoti (panaudotą branduolinį kurą - ELTA) Lietuvoje tikrai būtų pats kraštutinis variantas. Reikia ieškoti būdų jį grąžinti šaliai tiekėjai ar ieškoti kitokių sprendimų. Lietuvos teritorija yra nedidelė, gana tankiai apgyvendinta. Panaudoto branduolinio kuro laidojimui reikalingos specialios geologinės sąlygos, granito uolienų klodai, todėl Lietuva turi mažai galimybių tą kurą palaidoti", - sakė RATA vadovas D. Janėnas.
Anot jo, spekuliacijos dėl galimo panaudoto branduolinio kuro laidojimo Dzūkijoje galbūt kilo todėl, kad atlikta galimybių studija parodė, jog būtent šiame Lietuvos regione geologinės sąlygos tam tiktų, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad taip bus pasielgta.
Pasak D. Janėno, jo vadovaujamos agentūros prioritetas yra, kad panaudotas branduolinis kuras būtų išgabentas iš Lietuvos, tačiau reikia suprasti, jog "savo šiukšlių permesti per tvorą kaimynui lengvai nepavyks", todėl reikia aktyviai dirbti tarptautiniu lygiu.
Šiuo metu panaudotas branduolinis kuras laikomas pačioje IAE, specialiose aikštelėse. Viena tokia aikštelė yra jau beveik užpildyta, kita šiuo metu statoma. D. Janėno teigimu, toks panaudoto branduolinio kuro laikymas yra visiškai saugus, o aikštelėse laikomi konteineriai "atlaikytų ir nedidelio lėktuvo nukritimą".
Tokiu būdu saugoti panaudotą branduolinį kurą galima mažiausiai 50 metų, tačiau anksčiau ar vėliau problema vėl iškils. D. Janėnas tikisi, kad per tą laiką bus išrastos technologijos, kurios pakeis panaudoto branduolinio kuro laidojimą.
Energetikos ministerijos Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo skyriaus vedėjas A. Budraitis paneigė, kad Lietuva gali apsiimti laidoti ne tik savo, bet ir kitų ES šalių panaudotą branduolinį kurą.
Pasak jo, žinią, kad svarstoma Rytų Europoje įrengti vietą, kurioje būtų laidojamas visų ES šalių panaudotas branduolinis kuras, pranešusi Didžiosios Britanijos žiniasklaida skelbė neteisingus faktus.
Kanadiečiai jau yra išradę technologiją, kuri leidžia panaudotą branduolinį kurą naudoti dar kartą. Tačiau, A. Budraičio ir Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininko R. Žilinsko teigimu, šios technologijos pritaikyti IAE panaudotam branduoliniam kurui neįmanoma.
"Klausimas, ar tokia technologija mums tinkama. Kol kas mes statome panaudoto branduolinio kuro saugyklą. Kai statysime naują atominę elektrinę, priklausomai nuo technologijos, kuro tiekėjo mes ieškosime to panaudoto branduolinio kuro problemos sprendimo", - teigė R. Žilinskas.
A. Budraitis sakė, kad net to paties tipo reaktoriuose naudojamos branduolinio kuro kasetės yra skirtingos, todėl neverta tikėtis, kad IAE panaudotą branduolinį kurą būtų galima perdirbti pasinaudojant kanadiečių technologijomis.
"Norėčiau būti atviras, bet bijau, kad galutinį sprendimą dėl to, ką daryti su panaudotu branduoliniu kuru, pasakys mūsų vaikai, kai bus kitos technologijos. Mes tikrai negalime pasakyti, kaip bus tvarkomas, saugojamas ar laidojamas panaudotas branduolinis kuras", - kalbėjo A. Budraitis.
Žaliųjų judėjimo atstovas S. Lapienis ironizavo, kad atsikratyti branduolinių atliekų ir panaudoto branduolinio kuro, pasirodo, yra sunkiau nei iš šalies išvesti svetimą kariuomenę. Pasak jo, panaudoto branduolinio kuro problemos sprendimas yra "techninis, moralinis, ekonominis ir politinis uždavinys".
"Aš tai norėčiau dviejų dalykų pačios valstybės ateities naudai ir gerovei. Norėčiau, kad pavyktų sėkmingai nugyventi tuos 25 elektrinės uždarymui skirtus metus ir neturėtume mini Černobylio.
Antra, mums, kaip mažai valstybei, reikėtų nebesivelti į tą energetiką (branduolinę - ELTA), geriau atverti vartus alternatyvios energijos rūšims", - sakė S. Lapienis.