• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik tuomet, kai Rusija išduos įtariamuosius Medininkų žudynių vykdytojus, bus galima pagrįstai teigti, kad Rusija keičiasi ir nebesitapatina su Sovietų imperija, kad ji demokratėja, kad keičiasi jos požiūris į teisę, moralę ir istoriją, keičiasi jos požiūris į Lietuvą, Baltijos valstybes, į ES ir NATO. Tai šeštadienį, minėdama Medininkų pasienio posto žudynių 19-ąsias metines, pabrėžė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Pirmininkė priminė, kad jau ne kartą ir ne du bandyta kalbėtis su Rusija įvairiausiomis formomis ir įvairiausiais lygiais, bandyta į šį dialogą įtraukti ir Europos Komisiją, tačiau šie bandymai buvo nesėkmingi.

REKLAMA

Seimo Pirmininkė I. Degutienė taip pat akcentavo, kad ši byla yra ir visos Europos Sąjungos vertybinis egzaminas: „Turiu pasakyti ir tai, kad Europos Sąjunga, pagaliau pradėdama šį klausimą realiai kelti derybose su Rusija dėl naujojo strateginio susitarimo, parodytų, kad ji nėra tik ekonominių interesų ar geografinių aplinkybių nulemtas darinys, kad Europą vienija visų pirma teisė, etika, moralė ir istorija".

REKLAMA
REKLAMA

I. Degutienė teigė, kad kruvini Medininkų įvykiai šiandien mums yra jau naujausių laikų istorija, atskleidžianti, kaip sudėtingai ir pasiaukojančiai prieš devyniolika metų buvo atkuriama Lietuvos valstybė, istorija, primenanti apie 7 mėnesius Lietuvos pasienyje vykusį žūtbūtinį karą, kuriame buvo deginami pasieniečių ir muitininkų vagonėliai, fiziškai ir dvasiškai žalojami Lietuvos laisvės sargai. Karą, kuriame viena pusė buvo ginkluota tik pareigos ir garbės suvokimu, o kita –visais galingiausios pasaulyje imperijos ginklais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo Pirmininkė I. Degutienė 1991 metų pasieniečius ir muitininkus pavadino pareigos žmonėmis, pareigos ir garbės sargais: „Šiandien žinome, kas nugalėjo tą karą – pareigos žmonės. Tie, kurie po palaidotų Sausio aukų ryžosi toliau plikomis rankomis ginti Lietuvos laisvę. Tie, kuriems po Sausio žudynių buvo jau aišku, kad priešas neturi žmoniškumo ir sąžinės stabdžių. Tačiau buvo aišku ir kita: Lietuva nebus tarptautiniu mastu pripažinta valstybė tol, kol pati nekontroliuos savo sienų. Tą gerai suvokė ne tik Lietuvos pasieniečiai ir muitininkai, bet ir okupantų OMON būrys, septynis mėnesius nepertraukiamai terorizavęs mūsų garbės bei pareigos vyrus ir moteris", –sakė Seimo Pirmininkė.

REKLAMA

Parlamento vadovė pabrėžė, kad tik to laimėto pasienio karo dėka galime kasmet Medininkuose minėti tragiškus, bet kartu ir didvyriškus Antano, Stanislovo, Algimanto, Mindaugo, Juozo, Algirdo, Ričardo, taip pat Krakūnų pasienio poste žuvusio Gintaro vardus, dėkoti Visagaliui, kad stebuklingai kitaip pasisuko jų bendražygio Tomo likimas.

REKLAMA

Seimo Pirmininkė I. Degutienė taip pat sakė, kad būtų svarbu žinoti ir kitų anų laikų pasienio sargų gyvenimus: kur jie dabar, ką veikia? „Klausiu todėl, kad jei tie, 1991-ųjų pasienio sargai, pareigos ir garbės sargai, ir šiandien saugotų Lietuvos sieną, būtume žymiai ramesni dėl savo valstybės ir jos sienų, dėl išorinių ES ir NATO sienų. Ir mažiau kalbėtume apie korupcines landas jose", –Medininkų pasienio poste sakė Seimo Pirmininkė I. Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medininkų pasienio poste šeštadienį, liepos 31-ąją, iškilmingai paminėta skaudi istorijos pamoka – prieš 19 metų, 1991-ųjų liepos 31-osios rytą, čia buvo nužudyti septyni Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnai.

Iki šiol nenuteisti žudikai pasalūniškais šūviais prieš 19 metų nušovė Medininkų pasienio postą saugojusius muitininkus Antaną Musteikį ir Stanislovą Orlavičių, greitojo reagavimo rinktinės "Aras" pareigūnus Algimantą Juozaką ir Mindaugą Balavaką, kelių policijos darbuotojus Juozą Janonį ir Algirdą Kazlauską. Po dviejų dienų ligoninėje mirė sunkiai sužeistas policininkas Ričardas Rabavičius.

REKLAMA

Liko gyvas tik vienas šios žiaurios tragedijos liudininkas –Tomas Šernas.

Žudynių užsakovai ir vykdytojai iki šiol nenubausti. Sunkus dialogas su Rusijos ir Baltarusijos teisėsauga tebesitęsia iki šiol. Lietuvos teismo nuosprendžio laukia tik buvęs omonininkas Konstantinas Michailovas. Kiti įtariamieji žudynių dalyviai kol kas nepasiekiami.

REKLAMA

Šeštadienį už žuvusiuosius Medininkuose Vilniaus arkikatedroje bazilikoje buvo aukojamos šv. Mišios. Vėliau vyko iškilmingas minėjimas Medininkų pasienio poste prie Medininkų aukų memorialo. Jame dalyvavo Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus, Premjerą pavaduojanti finansų ministrė Ingrida Šimonytė, vienintelis žudynes išgyvenęs Tomas Šernas ir kiti.

Po ceremonijos, tylos minute pagerbus Medininkų aukas ir padėjus vainikus bei gėles prie memorialo, startavo tradicinė bėgimo estafetė Medininkai-Vilnius, žuvusieji buvo pagerbti jų amžinojo poilsio vietoje – Vilniaus Antakalnio kapinėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų