Gyvūnai nuspėja artimas prognozes
Pasak Almanto Kulbio, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjo, Lietuvoje yra ne viena diena, kai pasitikima gyvūnu elgesiu ir pagal jį nustatoma kokie bus orai. Žinoma, ilgalaikes prognozes gyvūnai nustato nepatikimai, tačiau trumpalaikės yra patikimos, tą patvirtina ir mokslininkai.
„Ilgalaikes prognozes lemiančių dienų Lietuvoje yra, visi žinome barsuko apsivertimą, bet šiaip ilgalaikių prognozių mokslininkai nepatvirtina. Tai daugiau liaudies meteorologijoje užrašyta, bet šiaip meteorologai mano, kad nevertėtų ir propaguoti tų dalykų, nebent kaip paveldo dalyką. Bet jeigu kalbėtume apie trumpalaikes prognozes, tai gyvūnai yra gana neblogi meteorologai ir mokslininkai yra stebėję ir nustatę, kad jų prognozės tikrai pasitvirtina gana ilgai prieš meteorologinį įvykį. Įvairių sistematinių grupių gyvūnai gali orą nuspėti ir pavyzdžiui, kai kurie iš jų gali net prieš keliolika valandų nujausti uragano artėjimą“, – pasakoja Almantas Kulbis.
Šuo gali išgelbėti nuo uragano
Daugelio namuose laikomas šuo gali ne tik būti geriausiu draugu, bet ir pagelbėti numatant ar bus lietaus, o gal ir įspėti dėl dar nemalonesnių meteorologinių pokštų.
„Yra tokių hipotezių, liaudyje jų užrašyta labai daug, kad ir apie šunį, jog šuo geriausias oro permainų specialistas. Iš tikrųjų, teko perskaityti labai daug apie tai, kaip šuo prognozuoja orą. Pvz.: valgo žolę prieš lietų, kasosi prieš lietų, ieško kur pasislėpti, nelenda iš būdos prieš blogą orą, ar audrą, tačiau tai kad šuo valgo žolę prieš audrą galėtų būti labiau sietina su šuns virškinimu, o ne su oro pokyčiais. Na, ir tas šunelis oro taip gerai ir negali prognozuoti, tai daugiau folkloras. Kita vertus, kadangi teko prižiūrėti šunį, matyti jį, tai prieš pat audrą, kai tiesiog atrodo, kad tuoj pradės žaibuoti, tai teko matyti, kad šiaip džiugiai eidamas į pasivaikščiojimus jis, iš tiesų, nelabai noriai eina į tą lauką, o sugriaudėjus pirmiems žaibams, dar be griaustinio, tai netgi veržiasi namo. Toks mano pastebėjimas būtų“, – pasakoja A.Kulbis.
Žmogus savo kūnu irgi gali jausti artėjančius pasikeitimus
Žmogus, kaip ir kiekvienas gyvas sutvėrimas taip pat susijęs su gamta ir gali jausti jos permainas. Tačiau mes esame per daug nutolę nuo gamtos ir orų permainų nejaučiame.
„O mokslininkai yra iškėlę netgi tokią hipotezę, kad ir žmogus galėtų tapti savo kūnų, savo pojūčiais tam tikru meteorologu, jei gerai įsiklausytų į tai, kas vyksta jo kūne. Žinoma, tai vėlgi nėra patvirtinta mokslinininkų. Jie atlieka tokius stebėjimus, apie tai rašo, kelia klausimą ar mes gebam įsiklausyti į savo kūno kažkokius pokyčius. Kadangi esame pripratę gyventi komfortiškai ir gerai, savo būstuose taip pat jaučiamės saugiai ir gerai, kad ir koks būtų oras, tai galbūt tuos gebėjimus esame praradę, palyginus su mūsų protėviais, kurie gyveno kažkokiuose mažiau komfortiškuose būstuose, ar urvuose“, – pasakoja A.Kulbis.
Beje, apie gentis kalbant, tai gentys, kurios gyvena atogražose, kurios kartais ir tų būstų neturi kažkokių, jie tikrai pagal mažiausius gamtos pasikeitimus gali nuspėti orą. Jie stebi augalų kitimą, augalai yra labai geri pokyčių prognozuotojai, užsiima gyvūnų, vabzdžių stebėjimu. Vieni jų atsiranda, prieš audras, kiti dingsta. Laukinės gentys labai gerai supranta oro pokyčius ir moka jais vadovautis, galbūt ir patys savo kūnu pajaučia. Nors kaip sakiau, mokslininkai šito nėra patvirtinę bet tikrai yra atliekami tyrimai ir keliamos hipotezės “, – pasakoja gamtininkas.