Dėl transporto keliamo triukšmo ir vibracijos kenčiantys Ramygalos gatvės gyventojai, tik pasiskundę Sveikatos apsaugos ministerijai, jiems padėti nenorėjusią Panevėžio savivaldybę privertė spręsti problemą. Apie precedento neturintį atvejį mieste pasakoja Inga Smalskienė.
Skundai pasitvirtino
Ramygalos gatvės ruože, nuo Nemuno iki Beržų gatvių, privačiuose namuose drebančiomis sienomis, virpančiais langais ir linguojančiomis grindimis gyvenantys žmonės pasiekė, kad Panevėžio miesto savivaldybė būtų įpareigota imtis priemonių užtikrinti jų teisę į normalias sąlygas.
Gyventojų skundą dėl intensyvaus transporto keliamos vibracijos ir triukšmo ištyręs Panevėžio visuomenės sveikatos centras konstatavo, kad ir vibracija, ir triukšmas viršija normas, tik oro užterštumas nuodingomis medžiagomis, dėl ko irgi būgštavo žmonės, nėra didesnis už leistiną.
Savivaldybei duoti trys mėnesiai problemai Ramygalos gatvėje išspręsti.
Gyventojai džiaugiasi, kad ilgai į jų skundus pro pirštus žiūrėję ir atsikalbinėję valdininkai gavo spyrį į užpakalį ir turės pakrutėti. „Iki šiol į mūsų prašymus apriboti minėtame ruože sunkiasvorio transporto eismą Savivaldybė tik mojo ranka.
Mums ciniškai aiškino, kad netikslinga keisti eismo organizavimo tvarką šioje Ramygalos gatvės dalyje. Esą nukreipus transportą kitomis gatvėmis pablogės ten įsikūrusiųjų gyvenimo sąlygos, bus pažeisti jų interesai. O mūsų interesai jiems buvo nė motais.
Visuomenės sveikatos centras irgi ne iš karto puolė mums į pagalbą. Iš pradžių tik išmatavo paros triukšmo lygį, jis neviršijo leistinos normos. Netyrė momentinio triukšmo, vibracijos, oro užterštumo. Tai padarė tik paragintas Sveikatos apsaugos ministerijos“, – pasakojo Ramygalos gatvės gyventojas Arvydas Purtulis.
Ant menčių paguldę Savivaldybę gyventojai svarsto suduoti jai dar vieną smūgį. Žmonės žada išsikviesti nepriklausomus statybų ekspertus, kad jie įvertintų transporto keliamos vibracijos padarytą žalą jų namams. Gali būti, kad Savivaldybei bus pateikti civiliniai ieškiniai.
Problemą paaštrino duobės
Ramygalos gatvės gyventojų kantrybė trūko šių metų pavasarį. Nutirpus sniegui gatvėje atsivėrė daug duobių. Per jas važiuojant automobiliams, namus pasiekia stiprūs virpesiai. „Esame priversti kasdien išgyventi tarsi žemės drebėjimą.
Važiuojant didesnei mašinai, virpa kambarių sienos, linguoja grindys, dreba baldai. Jeigu sunkvežimis rieda, tai ir patys purtomės“, – tikino Ramygalos gatvės gyventoja Bronislava Dievaitienė.
Rekonstruotame, gražiame name gyvenanti moteris yra susidėjusi plastikinius langus, kad į vidų patektų kuo mažiau triukšmo iš gatvės.
Medinius langus į plastikinius prieš kelerius metus pasikeitė ir šioje gatvėje gyvenantis Petras Aleknavičius. Kaip tvirtino panevėžietis, kai buvo seni langai, kambariuose jis jautėsi kaip gatvėje – toks kildavo triukšmas. Dabar bent jau pakenčiama.
Tačiau Ramygalos gatvės gyventojai, išėję į kiemą, negali ilgai tverti. Lauke toks bildesys, kad jiems tenka kuo greičiau sprukti į vidų, uždaryti langus.
A. Purtulis ir kiti nuo triukšmo kenčiantys Ramygalos gatvės gyventojai susirūpinę ne tik dėl savo sveikatos, bet ir dėl turto.
Pasak jų, nuo transporto priemonių sukeltų virpesių atsirado įtrūkimų sienoje ir jie didėja.
Čia stovintys namai dėl iš gatvės sklindančios vibracijos ir triukšmo tapo mažiau patrauklūs potencialiems pirkėjams, krito jų vertė.
Balandžio mėnesį 22 Ramygalos gatvės gyventojai kreipėsi į Panevėžio miesto savivaldybę, Tarybą, Visuomenės sveikatos centrą, Seimo narį Povilą Urbšį su prašymu ką nors daryti, kad jų gyvenimo sąlygos pagerėtų. Žmonės išdėstė, kas jiems trukdo, ir pasiūlė, kaip, jų nuomone, būtų galima išspręsti problemą. Vienas iš galimų variantų – nukreipti transportą kitomis gatvėmis.
Meras Vitalijus Satkevičius, remdamasis Savivaldybės eismo organizavimo komisijos išvadomis, gyventojams atsakė, kad eismo korekcijų Ramygalos gatvėje nebus daroma.
Pagal miesto bendrąjį planą Ramygalos gatvė yra priskiriama prie aptarnaujančiųjų gatvių kategorijos, taigi galimas krovininių automobilių iki 5 tonų bendros masės ir aptarnaujančio transporto eismas. Beje, šiame gatvės ruože nėra pramonės įmonių, didelių prekybos centrų.
Gyventojai tvirtina, kad gatve rieda sunkesnės nei leidžiama mašinos. Tačiau valdininkams neatrodė, kad Ramygalos gatvėje reikėtų pastatyti kelio ženklus, ribojančius sunkesnių kaip 5 tonų transporto priemonių eismą.
„Draudžiamieji ženklai gali būti naudojami tik tada, kai jie skirti saugiam eismui organizuoti ar aplinkai apsaugoti. Neturi būti naudojami ženklai, kurie nepagrįstai draustų ir apribotų eismą“, – rašoma Savivaldybės rašte gyventojams.
Pasiskundė ministerijai ir Vyriausybės atstovei
A. Purtuliui nesuprantama, kodėl Visuomenės sveikatos centras iš pradžių pamatavo tik paros triukšmo lygį, o momentinio triukšmo lygio važiuojant sunkiasvorėms transporto priemonėms ir jų sukeliamos vibracijos nematavo.
Visuomenės sveikatos centro atstovai gyventojus nuramino, kad momentinis triukšmas leistinų normų neviršija, ir pažymėjo, jog koreguoti eismo srautą Ramygalos gatvėje yra Panevėžio miesto savivaldybės prerogatyva.
Pasak A. Purtulio, gyventojus nuvylė ir P. Urbšio reakcija. „Seimo narys savo atsakymuose tik pakartojo tai, ką mums rašė valdininkai“, – kalbėjo jis. Tačiau žmonės rankų nenuleido. Jie kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, Vyriausybės atstovę Panevėžio apskrityje, dar suraitė skundą Panevėžio savivaldybės Visuomeninei administracinių ginčų komisijai.
Panevėžio visuomenės sveikatos centras, pasitelkęs Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją, atliko vibracijos, triukšmo ir užterštumo gyvenamojoje aplinkoje tyrimus. Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė sakė, kad vibracija patalpose viršijo leistinas ribas. Kai kuriuose namuose – net du kartus.
Gyventojų namų viduje triukšmas leistinų normų neviršijo, tačiau buvo arti jų. Leidžiamas ekvivalentinis garso slėgio lygis gyvenamosiose patalpose yra 45 decibelai. Ramygalos gyventojų namuose buvo nustatytas didesnis kaip 40 decibelų, bet kiek mažesnis nei 45 decibelų triukšmas.
Leistinas maksimalus garso lygis gyvenamosiose patalpose yra 55 decibelai, minėtos gatvės gyventojų namuose užfiksuoti 52–53 decibelai.
Triukšmo matavimo tyrimai gyvenamojoje aplinkoje, tai yra lauke, leistinas normas viršijo.
Taigi išvada tokia, kad Ramygalos gatvės nuosavų namų gyventojų sveikata yra žalojama ir namuose, ir kieme. Būdami kambaryje jie kenčia didesnę nei leistina vibraciją ir didesnį ribinį triukšmą, o lauke rizikuoja susigadinti klausą ir nervus. Vienintelė paguoda jiems, kad transporto priemonių išmetamų kenksmingų medžiagų (azoto oksido, sieros dioksido ir kt.) koncentracija ore yra minimali. Panevėžio visuomenės sveikatos centras Savivaldybę įpareigojo per tris mėnesius imtis priemonių, kad mašinų sukeliamos vibracijos ir triukšmo lygis Ramygalos gatvėje neviršytų leistinų normų.
Inga SMALSKIENĖ