Žmonės skundžiasi, kad dingsta viskas – nuo telefonų, piniginių ir kitų smulkių daiktų, nepastebimai ištrauktų iš kišenių, iki stambių: radiatoriai, dviračiai ar net mašinos.
„Sveiki. Reikėtų pagalbos. Gal kas turite vaizdo registratorių? O gal kas nors matė? Šią naktį prie „Iki“ stovėjimo aikštelės Vydūno g. 8 pavogė mašiną. Mėlyna Toyota“, – rašo moteris vienoje „Facebook“ grupėje.
Justiniškių bendruomenės gyventoja „Facebook“ grupėje taip pat dalijasi įvykusia vagyste: „Sveiki, pavogtas paspirtukas. Gedvydžių g. 33 name, pirmoje laiptinėje. Buvo paliktas nuo spalio 8 d. 20:00 iki spalio 9 d. 08:00 ryto. Vertingas mums daiktas, naudojamės kiekvieną dieną kol orai leidžia. Jei kažkas kažką matė prašau praneškite! Atsidėkosime!“
Vilniaus apskrities kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Olegas Bikbajevas atskleidžia, kad per savaitę suskaičiuojami daugiau nei 50 vagysčių atvejai. Vagystės labai priklauso ir nuo sezono, kaip teigia O. Bikbajevas, dažniausiai vasaros ir rudens sezonai tampa itin pavojingi.
Ruduo – vagysčių suintensyvėjimo laikas
Tarp visų kitų nusikaltimų, vagysčių atvejai yra itin dažni. O. Bikbajevas teigia, kad policijos pareigūnai darbo turi daug, nepailsdami kasdien sprendžia naujus vagysčių atvejus.
„Jeigu kalbame apie smulkias vagystes, kaip vagystes iš prekybos centrų, maisto parduotuvių – jos nuolat buvo ir bus, tai yra mūsų kasdienybė. Vagystės iš/nuo automobilių irgi yra kasdienė veikla, visada atsiras tų žmonių, kurie grįžta iš įkalinimo įstaigų ir imasi savo seno amato“, – sako pareigūnas.
Visgi ruduo – ypatingas metas nusikaltėliams siausti. Pasak O. Bikbajevo, šiuo sezonu prasideda kišenvagysčių pagausėjimas, dažniausiai pasireiškiantis viešajame transporte.
„Studentai ir moksleiviai keliauja į ugdymo įstaigas viešuoju [transportu], tai tokių atvejų daug 1G, 2G autobusų maršrutuose, kur yra sausakimša ir vagys gali prisitrinti prie žmogaus, ištraukti kažką iš kišenės. Tai yra sezoninė vagystė, to nebus žiemą ir ankstyvą pavasarį“, – įspėja jis.
Kriminalistas perspėja, kad vagys turi daugybę kitų būdų, kartais jie viską detaliai suplanuoja iš anksto.
Pasak jo, vagys patekę į laiptinę tikrina visas duris ir jeigu randa atrakintas – griebia viską, kas turi vertės: grynieji pinigai, juvelyriniai dirbiniai. Taip pat yra vagių, kurie patekdami į laiptines eina per butus ir prisistato maisto kurjeriais.
Vasaros ir ankstyvo rudens metu, kol dar lepina geri orai, vagys taip pat nesnaudžia ir ieško lengvai prieinamų, be priežiūros paliktų daiktų.
„Žmonės išvažiuoja atostogauti, palieka namus ir tada prasideda vagystės. Jeigu yra nuosavų namų kvartalas, žmonės nesureikšmina ir palieka terasose kepsnines, statybų reikmenis, vertingus daiktus ir vagys apsižiūrėję kitą dieną ateina apvogti.
Patarimas: visada geriau viską paslėpti, užrakinti į garažą, kad nebūtų toje matomoje vietoje“, – teigia O. Bikbajevas.
Kur slepiasi pavojai?
Tam tikru metu gali užklupti „žaibiškų vagysčių serija“, kuri, pasak kriminalisto, atsiranda tada, kai iš kalėjimo yra paleidžiami vagys.
„Kai iš įkalinimo įstaigų išeina profesionalai, gali prasidėti serija žaibiškų vagysčių, nes jie tuo užsiiminėjo iki kalėjimo, tad grįžta ir imasi savo senų darbų. Bet mes tuos asmenis identifikuojame, sunerimti tikrai nereikia – padarę tam tikrus darbus jie atsiduria pas mus, viskas yra kontroliuojama“, – ramina jis.
O. Bikbajevo teigimu, mieste nėra labiau pažeidžiamų vietų, kuriose vagys veikia aktyviau, tad budriems reikia išlikti visur: „Tai gali būti įvairūs mikrorajonai, nuo teritorijos tikrai nepriklauso.“
Pareigūnas atskleidžia, kad vagys rečiau renkasi didelius prekybos centrus, kaip „Akropolis“, „Ozas“ ar rūbų parduotuves, visgi dažniau jie „apšvarina“ maisto parduotuves. Pasak jo, itin dažnai jie išsineša alkoholį ir higienos reikmenis.
Budrūs turi išlikti ir automobilių savininkai. „Tam tikri asmenys ruošiasi vagystėms, iš/nuo automobilių kasdien yra vagiami katalizatoriai, žibintai, veidrodėliai“, – sako pareigūnas.
Policijos patarimai – kaip apsisaugoti?
Policijos atstovas ramina, kad ištyrimų statistika yra gera: smulkios vagystės, kaip vagystės iš parduotuvių, praktiškai visada yra išaiškinamos kamerų ar apsaugos darbuotojų dėka. Net ir vagystės iš/nuo automobilių atveju, padarius tam tikras analizes, taip pat dažniausiai pavyksta identifikuoti nusikaltėlius.
Nors policija nuolat stengiasi sugauti ilgapirščius, visgi O. Bikbajevas pataria ir patiems žmonėms būti budriems ir įsigyti papildomų saugos priemonių užkertant kelią potencialioms vagystėms.
„Jeigu tai nuosavas namas, tai yra visokių priemonių – judesio davikliai, perimetro davikliai, kameros. Gyvenant bute – užrakinti durų spyną, nepalikti atviro pirmo ir antro aukštų balkono langų, nes galima lengvai per ten patekti“, – teigia jis.
Automobilio savininkams vyras pataria kreiptis į specialistus dėl signalizacijų ar kitų papildomų apsaugos priemonių, tačiau ne visada verta dėl to pernelyg nerimauti: „Jeigu eina metai ir jūsų automobilio niekas nelietė, tai jo tikrai ir nepalies.“
Susidūrus su vagimi akis į akį ekspertas pataria pačiam nebandyti jo stabdyti ir palikti darbą profesionaliems policijos pareigūnams.
„Kaip taisyklė potencialūs įtariamieji vartoja narkotines medžiagas, priklausomai nuo tų psichotropinių medžiagų gali durti švirkštu ir panašiai, tai to daryti nepatartina“, – pasakoja pareigūnas.