Jei Regionų ministerijai būtų uždegta žalia šviesa, tai ji greičiausiai įsikurtų ne Vilniuje, o kitame Lietuvos mieste – arčiau kaimiškų vietovių ir labiau nuo sostinės geografiškai nutolusių regionų.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Lietuvos provincijoje gyvenantys žmonės įvairiomis nuomonėmis sutiko žinią, kad jų gyvenimui gerinti reiktų įkurti naują – Regionų – ministeriją.
„Nereikalinga būtų, o kam ji reikalinga? Jeigu yra apsauga, policija, „Aras“, tai kam ji ten reikalinga?“ – sakė gatvėje kalbintas vyras.
„Aš manau, kad reikia, nes regionai – labai užmiršti. Pas mus yra tik Vilnius ir visa likusi Lietuva“, – teigė moteris.
„Šiuo metu susidaro vaizdas, kad Lietuva – tai Vilnius, ir priemiestis Kaunas“, – moteriai pritarė vyriškis.
Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė steigti Regionų ministeriją ir patikino, kad ji rūpintųsi regioninės politikos formavimu.
„Regionų ministerija galėtų ne tik perimti funkcijas iš dabartinės Vidaus reikalų ministerijos (VRM), taip pat kitų ministerijų, bet ir užtikrinti, kad nacionalinė politika geriau atitiktų regioninės politikos tikslus ir vietos gyventojų lūkesčius“, – kalbėjo G. Nausėda.
Skirtingos nuomonės dėl siūlomos ministerijos
Regionų ministerija esą užsiimtų regioninių tarybų ir savivaldos savarankiškumo didinimu, čia ir dabar spręstų svarbius regioninius klausimus, kurie dabar neva užstringa kitų ministerijų koridoriuose ir klerkų kabinetuose.
„Tai nėra ministerijos problema. Tai – mūsų visų problema, kad tokiai svarbiai politikos sričiai ilgą laiką neskyrėme pakankamai dėmesio ir išteklių“, – sakė Prezidentas.
Regioninių savivaldybių merai žeria abejones bei argumentus už ir prieš, dėl būtinybės turėti naują, jų reikalus spręsiančią ministeriją.
„Jeigu kažkas neatlieka funkcijos tinkamai, tai nebūtina ieškoti naujo darinio. Tas darinys turėtų pradėti veikti“, – komentavo Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.
„Aš manau, kad regionams tikrai reikia daugiau dėmesio ir nereiktų žiūrėti vien tik į paprastus skaičiukus, nes šiais laikais viską matuojame pinigais“, – Prezidento idėjai pritarė Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis.
Seime Regionų ministerijos idėja vertinama skeptiškai
Naujos, Regionų ministerijos reikalingumu smarkiai abejoja kai kurių Seimo valdančiųjų ir opozicinių partijų lyderiai, nes yra įsitikinę, kad tai realios naudos neduosiantis sprendimas.
„Man yra neramu, kad mes sukursime daugiau biurokratijos, o mums daugiau biurokratijos nereikia, mums daugiau galimybių regionuose, kad žmonės turėtų darbo“, – teigė Aušrinė Armonaitė.
„Regioninę politika vykdyti, savivaldą stiprinti, mano nuomone, galima ir nesteigiant atskiros ministerijos, o naudojantis daugybe įrankių, kurie ir dabar egzistuoja“, – sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Aš, kaip žinantis Vyriausybės veiklą ne iš teorijos, o iš praktikos, tai nieko neišspręs, kadangi tai bus penkiolikta ministerija su savo atsakomybės sritimi, dėl to horizontalaus institucinio bendradarbiavimo tarp institucijų nevyks“, – abejojo Saulius Skvernelis.
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė naujos ministerijos steigimui mato realią galimybę, nes anot jos, tai nuimtų dalį atsakomybių nuo kitų ministerijų.
„Aš sakyčiau, kad ne tiek Regionų ministerija, bet galbūt labiau Viešojo valdymo ministerija. Nes tokia ministerija galėtų apimti politinę atsakomybę ne tik už savivaldybių reikalus ar regionų reikalus, bet ir viešąjį valdymą, valstybės tarnybą ir panašius klausimus. Tai nėra kažkas, kas negalėtų būti svarstoma“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Jei Regionų ministerijai būtų uždegta žalia šviesa, tai visko gali būti, kad ji įsikurtų ne Vilniuje, o kitame Lietuvos mieste, kad būtų arčiau kaimiškų vietovių ir labiau nuo sostinės geografiškai nutolusių regionų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.