Parlamentarai ketvirtadienį po pateikimo priėmė svarstyti Ekonomikos komiteto pirmininko konservatoriaus Mindaugo Skritulsko parengtas Teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymo pataisas. Toliau Seimas jų imsis lapkritį.
M. Skritulskas sako nuo 2014 metų nustatytą šešių mėnesių terminą siūlantis ilginti iki vienerių metų.
„Tai yra per trumpas terminas, nes kartais būna, paaiškėja vėliau faktai apie nelegalias statybas, statymus, tarkime, po septynių mėnesių. Kuomet kreipiamasi į statybų priežiūrą vykdančią instituciją – Statybų inspekciją, ji motyvuoja tuo, kad ji net negali pradėti nagrinėti fakto apie nelegalią statybą, nes yra pasibaigęs terminas“, – ketvirtadienį Seime pristatydamas pataisas teigė M. Skritulskas.
„Bent jau 12 mėnesių terminas būtų tinkamesnis tam“, – pridūrė jis.
Tuo metu Antikorupcijos komisijos pirmininkas, demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis įsitikinęs, kad pratęsiant terminą pateisinamas savivaldybių ir kitų institucijų „neveikimas“, nes, jo manymu, dabartinis terminas yra „daugiau negu pakankamas“.
„Gal daugiausia yra nenoras apskundimo, o ne kad nepakanka laiko, nes savivaldybėse tiek nepotizmo – savivaldybėse ir jų įmonėse iki 35 proc. dirbančių giminių, tarpusavyje susijusių. Gal čia yra problema, o ne terminuose? Jau ilginame terminus, ilginame procesus. Ar tai yra gerai vystytojams, žmonėms, ar visgi per naudą ir savivaldybių neveiklumo pateisinimą mes nedarome čia meškos paslaugos bendrajam viešajam interesui?“ – svarstė parlamentaras.
M. Skritulskui pareiškus, kad savivaldoje trūksta statybų priežiūros specialistų, A. Stončaitis atkirto, kad jų surenkamų mokesčių užtenka pasamdyti daugiau specialistų.
„Jeigu yra prašoma tiek įvairiausių leidimų, tai reiškia, ten yra ir gyvenančių, deklaruojančių gyvenamąsias vietas ir duodančių pajamas tai savivaldybei. Tai samdykime tiek specialistų, kiek reikia, kad galėtume laiku įvertinti, laiku pamatyti, laiku apskųsti, laiku atstovėti savivaldybės ar valstybės viešąjį interesą ir nereikės eiti tokiu keliu, pratęsinėti terminų“, – tvirtino A. Stončaitis.
„Kuomet yra išduodama, tarkime, vienoje savivaldybėje per metus 300 statybų leidimų, o darbuojasi vienas valstybės tarnautojas, kuris prižiūri tą teritoriją arba netgi tas kelias savivaldybes, reikia sutikti, kad nėra paprasta sužiūrėti per šešis mėnesius visas situacijas“, – tvirtino pataisų iniciatorius M. Skritulskas.