Paklausta, kokius argumentus galėtų pateikti tiems, kurie baiminasi, kad vakcina galėtų sukelti nevaisingumą, gydytoja.
„Kadangi esu mokslų daktarė ir žinau, ką reiškia nustatyti poveikį į nepageidaujamas vakcinos reakcijas, žinant, kad vakcina vaikams patvirtinta visai neseniai. Ir kalbėti apie galimą nevaisingumą, kai, visų pirma, paaugliai nuo 12 m. tikrai negyvena aktyvaus lytinio gyvenimo ir neplanuoja šeimos, tai tikrai būtų juokinga. Kas yra nevaisingumas? Jis apsprendžiamas, kai 2 metų laikotarpyje negalima susilaukti vaikų, tai išties apie tokius mitus kalbėti juokinga“, – aiškino I. Plėštytė-Būtienė.
Ji pridūrė, kad taip pat kalbama apie sąsajas su cukriniu diabetu ir kitomis ligomis, bet su vaikais atlikti klinikiniai tyrimai tikrai nepatvirtino šių kontraindikacijų.
„Kaip žinome, apstebėta, kad gerokai išaugo vaikų, sergančių 1 tipo cukriniu diabetu ir būtent randami antikūnai prieš koronavirusą. O tai reiškia, kad jie asimptome forma buvo prasirgę šia infekcija. Tad lyginant galimas nenustatytas ar įvairias mitines sąsajas tarp vakcinos ir vaiko, nepageidaujamų reakcijų ar pačios ligos, kuri gali tikrai lemti komplikacijas, tai svarstyklės eitų link tol, kad geriau skiepytis negu rizikuoti. Taip, mitai yra, bet kartais jie juokingi ir net logiškai nepaaiškinami“, – aiškino ji.
Vargina ilgalaikės pasekmės
I. Plėštytė-Būtienė priminė, kad susidurianti su vaikais, kurie prasirgę lengviau, tačiau dar kurį laiką po ligos varginami sunkių simptomų.
„Serga vaikai, dauguma prasirgę, lengviau – karščiavimas, bendras silpnumas, kosulys. Man tikrai teko gydyti ne vieną vaiką, kuris po persirgtos koronavirusinės infekcijos tikrai ilgai kosėjo ir gana sunku kontroliuoti. Be abejo, atliekami tyrimai, kiek imuninei sistemai turėjo poveikio, nes kuo stipresnė liga, tuo vaiko imuninė sistema turi ilgiau atsistatinėti“, – aiškino gydytoja.
Ji pridūrė, kad vaikams taip pat stebimas multisisteminis sisteminis sindromas po COVID-19. Tai – vienas sunkiausių atvejų, kai be reanimacijos, hospitalizacijos neapseinama.
„Stebimas tiek emocinis, psichologinis sutrikimas. Žinoma, kad suaugusiesiems tai irgi nereta komplikacija“, – sakė gydytoja.
Portalas tv3.lt primena, kad nuo pirmadienio Lietuvoje „Pfizer“ vakcina pradedami skiepyti 12–15 m. vaikai.