Nutarimu siūloma pasibaigus laikui, kuriam ji buvo išrinkta, skirti Daliai Grybauskaitei 38,79 proc. prezidento darbo užmokesčio dydžio per mėnesį rentą ir nustatyti jos dydį – 3 690,87 euro. Renta mokama iki gyvos galvos.
Šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 eurai. Taigi prezidentės rentos dydis sieks 10,7 vidutinių pensijų.
Kadenciją pabaigusio prezidento išlaikymas numatytas Konstitucijoje ir Prezidento įstatyme. Pagal įstatymą rentą moka Prezidento kanceliarija.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad 2009 m. Prezidentas Valdas Adamkus įgijo teisę gauti valstybinę rentą nuo 2009 m. liepos 12 d., nustatyta suma yra 13 062,5 litų (3 783, 16 eur).
Be kita ko, baigusiam kadenciją prezidentui užtikrinamas aptarnaujantis personalas ir transportas. Aptarnaujančio personalo pareigybių ir transporto priemonių skaičių Prezidento kanceliarijos teikimu tvirtina Vyriausybė.
Taip pat kadenciją baigusiam prezidentui užtikrinama apsauga. Ją teisės aktų nustatyta tvarka vykdo Vadovybės apsaugos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.
Be to, prezidentui, jei jis pageidauja, panaudos pagrindais suteikiamas būstas (gyvenamosios patalpos).
Kitaip nei daugelyje Vakarų šalių, net ir pačios didžiausios rentos ar senatvės pensijos Lietuvoje nėra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu.
O štai vos 555 eurų minimalų atlyginimą uždirbantys darbuotojai gyventojų pajamų mokestį moka (tiesa, yra nustatytas neapmokestinamasis pajamų dydis).
Kadangi D. Grybauskaitė yra sukakusi pensinį amžių, nuo praėjusių metų ji turi teisę ir į „Sodros“ senatvės pensiją. Pernai jai paskirta 685 eurų senatvės pensija.
Pareigas baigianti Prezidentė veikiausia turėtų gauti pensinių išmokų iš ES, kadangi anksčiau ji yra užėmusi Europos komisarės pareigas.
Pensijos dydis buvusiam Europos Komisijos nariui priklauso nuo laikotarpio, kurį asmuo užėmė pareigas, trukmės, taip pat nuo bazinio atlyginimo dydžio, kuris galiojo tuo metu, kai buvo užimamos pareigos.
Bendra tvarka jis apskaičiuojamas taip: 3,6 proc. bazinio atlyginimo už kiekvienus tarnybos metus. Nuo tarnybinių pajamų, įskaitant pensijos išmokas, yra mokami mokesčiai į Europos Sąjungos biudžetą. Pagal naujausias ES Tarybos patvirtintas taisykles buvę Europos Komisijos nariai įgyja teisę į pensiją, pasiekę pensinį amžių, kuris yra 66 metai.