Anot jos, padėtis prokuratūroje yra panaši į situaciją tarp teisėjų.
„Atlyginimai tikrai yra nekonkurencingi, prisivilioti žmonių dirbti mes negalime. Buvo atranka į penkias vietas, tik iš trečio karto atidėjus atrankas atėjo penki į penkias vietas“, – TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ sako ji.
„Jeigu jaunas žmogus pradedantis dirbti prokuroru gauna 1 500 į rankas, manau, apgailėtinas atlyginimas jaunam žmogui, kuris turi šeimą, nori kurti savo ateitį. Pragyventi iš 1 500 šiais laikais yra neįmanoma. Bendraujame su kitų šalių prokurorais, labai gėda apsakyti, kokį atlyginimą gauname. Kiek esu bendravusi, tas atlyginimas yra mažiausias tarp visų kitų šalių, įskaitant Latviją, Estiją, Bulgariją, Ukrainą“, – tikina N. Grunskienė.
Anot jos, politikams kalbant apie prokuratūrą iš viso susidaro įspūdis, kad apie šią instituciją mažai žinoma.
„Jeigu siūlant valstybės tarnybos įstatymą prokuratūra pristatoma kaip statutinė arba dar turinti kvalifikacinius rangus, ko mes neturime daug metų, tai tikriausiai kad informacijos stoka yra.
Mes neturime priedų, neturime kvalifikacinių rangų, nesame statutinė organizacija. Mes esame prokurorai, gaunantys atlyginimą pagal prokuratūros įstatyme esančius koeficientus. Kalbant su politikais, jiems labai keista, kad mes negauname priedų, kuriuos gauna policija, kitos ikiteisminio tyrimo įstaigos“, – komentuoja prokurorė.
Šiuo metu vienas prokuroras prižiūri apie 60 bylų. Anot N. Grunskienės, pastaruosius kelerius metus nusikalstamumas Lietuvoje mažėjo, tačiau šiemet šoktelėjo bene 10 proc. Tai reiškia, kad išaugo ir krūvis prokurorams.
„Antri metai iš prokuratūros žmonės išeina į pensiją, miršta, suserga daugiau nei 20 prokurorų. Per dvejus metus mes netekome apie 45 prokurorų. Šiais metais jau turime aštuonis išėjusius prokurorus. Šiandien turime 597 prokurorus“, – sako ji.
Negana to, trys prokurorai iš minėtų 597 dalyvauja misijose, keturi prokurorai yra deleguoti į Europą, vienas prokuroras deleguotas į Tarptautinį baudžiamąjį teismą.
Prokuratūros finansavimas palaipsniui auga. 2018 m. skirta 31 mln., 2022 m. skirta 40 mln. eurų. Anot N. Grunskienės, tokios sumos nepakanka, nes apie 90 proc. pinigų yra skiriama darbo užmokesčiui.
„Visoms kitoms paslaugoms lieka penki-šeši proc. nuo mūsų biudžeto“, – tikina ji.
Prokurorės teigimu, kai kurių prokuratūros pastatų būklė yra avarinė, pavyzdžiui Tauragėje, o už ką pastatus taisyti, nėra.
„Finansavimą gavome, bet jo tikrai neužteks. To, ką gavome, būtų užtekę Tauragei suremontuoti prieš tris-keturis metus. Kainos išaugo, šitos sumos mums tikrai nepakaks. Pradedama nuo langų keitimo, kad sąlygos būtų geresnės. O po to žiūrėsime, lopysime stogus, kad balandžiai neskraidytų ir dirbsime“, – sako N. Grunskienė.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!
Gėdos turėtų...
Balandžiai.