Vieno šalies vaistinių tinklo farmakotechnikė nesistebi, kad pastarosiomis dienomis jų nuperkama itin daug – per dieną vien čia išgraibstyta iki pusės tūkstančio.
„Perkamumas išaugęs, kaukių dar šiek tiek turime, nes vos ne kiekvienas žmogus jų perkasi. Nes kai kuriuose regionuose paskelbta gripo epidemija, tai žmonės nori tiesiog apsisaugoti“, – pasakojo farmakotechnikė Elvyra Ramaškienė.
Vis daugiau žmonių ginasi nuo infekcijų. Į Antakalnio polikliniką tėtis Linas veda savo sūnų. Ir vyras, ir mažylis keliauja ant veido užsidėję medicinines kaukes. Tėtis paaiškina – pats yra sveikas, bet kaukę privalo dėtis dėl sūnaus.
„Temperatūra buvo pakilusi iki 39 laipsnių Celsijaus. Slogavo. Tiesiog įtarėm, kad gripas. Buvom atėję vieną kartą, sakė, kad dar reikia palaukti, dar neaišku, nepasidavėm, ir atėjom antrą kartą, padarė kraujo tyrimą, pasitvirtino, kad gripas“, – kalbėjo vyras.
Medikai sako, kad taip turime elgtis visi, ir ne tik prie artimųjų. Santaros klinikų infekcijos kontrolės gydytoja neša dėžutę kaukių infekciniame skyriuje gulinčių ligonių lankytojams. Be jų eiti pas artimuosius draudžiama.
Taip pat priduria, kad be kaukės šiomis dienomis nevertėtų kojos kelti ne tik į poliklinikas ar ligonines, bet ir einant į parduotuvę, ar net ir į kiną. Medikė moko, kaip taisyklingai reikėtų dėtis kaukę, kad ji išties apsaugotų.
„Aišku salėse ventiliacija veikia, bet apsisaugoti visada gali ir reikia. Čia ši propileno pagaminta trijų sluoksnių kaukė, ji užsiverčia, teisingai ją užsidėti būtina, va viršuje užsidėta geležėlė. Ji apspaudžia nosį, kad oras nepatektų per išorę, per kraštus. Ir yra gumytės, kurios uždedamos ant ausų“, – paaiškino gydytoja Vitalija Baltakienė.
Labai svarbu prieš dedantis medicininę kaukę švariai nusiplauti rankas. O būti su štai tokia kauke turėtume ne ilgiau nei tris valandas. Vėliau jį sudrėksta, ir nebesaugo nuo infekcijų. Ją reikia išmesti ir dėtis kitą.
Tiesa, specialistai sako, kad tai nėra šimtaprocentinė apsauga nuo gripo ar kitų infekcijų plintančių oro lašeliniu būdu. Bet tai geriau, nei be jokios apsaugos. Jeigu atsiduriame šalia gripuojančio, kaip sako gydytoja, tokią kaukę keisdami kas tris valandas turime dėvėti net ne vieną dieną.
„Pavojingiausia yra pirmąsias tris dienas, kada žmogus ypatingai karščiuoja. Tai kaukes būtina dėvėti. Tačiau reikia nepamiršti, kad sergant ar gydant ligonį namuose, labai svarbus patalpų vėdinimas. Patalpas vėdinti kas valandą po dvidešimt minučių“, – patikino gydytoja.
Tiems, kas sako, esą sovietmečiu žmonės sukdavosi ir be kaukių, medikai skuba prieštarauti. Paaiškėja, kad anuomet nuo infekcinių ligų žmonės gelbėdavosi siūdami kaukes patys. Pavyzdžiui – iš keturių sluoksnių marlės.