• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greičiau gauti antrą „AstraZeneca“ skiepą galėtų visi, bet tai priklausys nuo kelių aplinkybių

Ilgesnė pertrauka – naudingiau sveikatai

Nesiliauja spaudimas trumpinti intervalą tarp dviejų „AstraZeneca“ vakcinos dozių, mat gavę vieną skiepą žmonės piktinasi esantys „pusiau pririšti“ net keliems mėnesiams, kol sulauks antrosios dozės. SAM daliai leidžia trumpinti šį terminą, tačiau vakcinavimo centrai įspėja, jog tą nusprendus daryti visiems galima prieiti prie dar didesnės sumaišties. 

Nesiliauja spaudimas trumpinti intervalą tarp dviejų „AstraZeneca“ vakcinos dozių, mat gavę vieną skiepą žmonės piktinasi esantys „pusiau pririšti“ net keliems mėnesiams, kol sulauks antrosios dozės. SAM daliai leidžia trumpinti šį terminą, tačiau vakcinavimo centrai įspėja, jog tą nusprendus daryti visiems galima prieiti prie dar didesnės sumaišties. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad vakcinavimo centrai patys gali nuspręsti, kada atlikti skiepijimą antrąja „AstraZeneca“ sukurtos „Vaxzevria“ vakcinos doze – ją skirti ne po dvylikos savaičių, kaip įprasta, o anksčiau.

Visgi paprašytas patikslinti tvarką ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis portalui tv3.lt pažymėjo, kad yra aiškiai apibrėžta, kada intervalą galima trumpinti. 

REKLAMA
REKLAMA

Neuždrausta kiekvienam trumpinti intervalą

„Tvarka iš esmės nesikeitė, ji ir anksčiau buvo tokia, kad reikia laikytis nurodymų, kuriuos preparato charakteristikų santraukoje pateikia gamintojas. Tai jei „Pfizer“ ar „Moderna“ atveju yra griežtai nustatyta 21 ar 28 dienos, tai „AstraZeneca“ leido rinktis nuo 4 iki 12 savaičių. Nors remiantis klinikinių tyrimų duomenimis ministerija buvo pateikusi rekomendaciją taikyti ilgesnį terminą, atsižvelgiant į tam tikras grupes savivaldybėms leista sutrumpinti laiką“, – sakė ministerijos atstovas.

REKLAMA

Kaip nurodė jis, pavyzdžiui, tą galėjo padaryti olimpiečiai, kuriems reikėjo vykti treniruotis į užsienį. Taip pat sutrumpinti intervalą galima švietimo darbuotojams, abiturientams, kurių laukia egzaminai.

„Ministerija buvo išsiuntusi raštus savivaldybėms, kur nurodyta, kad šiaip turėtų būti taikomas 12 savaičių intervalas, bet tokioms grupėms kaip mokytojai, abiturientai ir kitiems asmenims, kuriems ilgesnė pertrauka trukdo jų vykdomai veiklai, antra dozė gali būti skiriama anksčiau“, – aiškino J. Gališanskis. 

REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, specialistas patvirtino, kad visgi susitrumpinti šį laiką nėra uždrausta kiekvienam norinčiam. Tačiau tą stokodama vakcinų gali riboti pati savivaldybė.

„Teisiškai įpareigojama elgtis, kaip nurodo gamintojas, o ministerijos tik pateikta rekomendacija. Mes stengiamės siūlyti rinktis variantą, kuris labiausiai atitinka paciento interesą ir yra veiksmingiausias sveikatai. 

Bet, taip, teisiškai žmogus dėl asmeninių priežasčių gali prašyti trumpinti laiką, tačiau tada jau savivaldybės turi atsižvelgti į turimus vakcinų kiekius. Nes jei visi masiškai pradės prašyti, tai vakcinų tiek nebus. Kaip tik yra kiek sumažėję „Vaxzevria“ pristatymai“, – sakė J. Gališanskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daugiau pasirinkimo laisvės kelia chaosą“

Nors savivaldybės jau anksčiau prašė trumpinti intervalą tarp dviejų šios vakcinos dozių, vakcinavimo centrai neslepia, kad leidimas tą daryti visiems tik įneštų papildomo chaoso.

Kaip portalui tv3.lt pasakojo Kauno miesto poliklinikos, atsakingos už vakcinavimą laikinojoje sostinėje, vadovas Paulius Kibiša, ir dabar dėl svarbių priežasčių vakcinavimo laikas paankstinamas, bet tą daryti visuotinai nebūtų gera idėja.

REKLAMA

„Ir dabar, jei yra svarbios priežastys, galima perkelti vakcinavimo laiką, kaip jis yra nurodytas informaciniame lapelyje, t. y. kad antrą dozę įskiepyti reiktų per 4–12 savaičių. Taigi kaip mokytojus ir abiturientus vakcinuojame po 4 savaičių, jei yra svarbios priežastys ir kitiems žmonėms tą terminą sutrumpiname – būna ir dėl operacijos, komandiruotės ir panašiai“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, ar antrąjį skiepą būtų galima atidėti visiems to užsinorėjusiems, kad ir, pavyzdžiui, norint laisviau atostogauti, keliauti, A. Kibiša teigė, kad kiekvienu atveju visgi sprendžiama individualiai.  

REKLAMA

„Aišku, jei visi dabar pradės kaitaliotis terminus, tai tikrai bus chaosas. Dabar yra numatytos revakcinacijos, tad atsirastų labai daug papildomo darbo mūsų skambučių centrui, vakcinavimo centrui, kurie ir taip yra labai apkrauti“, – kalbėjo jis.

Kaip tvirtino ir Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turaukstytė, nors pasikeisti revakcinacijos datą abiturientams ir pedagogams galima patiems internete, tačiau tai priklauso nuo to, ar turima vakcinų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be to, tai kelia papildomų iššūkių, nes sužinome tik apie artimiausios savaitės vakcinų siuntą, todėl revakcinacijos datos keitimas apsunkina procesą“, – sakė ji.

„AstraZeneca“ jau skiepijasi noriau 

Kauno poliklinikos vadovas kartu teigė, kad žmonės noriau skiepijasi „AstraZeneca“, o tam turėjo įtakos ir šalies vadovų pasiskiepijimas.

„Buvo tikrai daug teigiamos informacijos, žmonės drąsinami, tai pagerėjo požiūris į „AstraZeneca“. Tačiau pastaruoju metu vėl pasirodę svarstymai viešumoje nepadeda šiai vakcinai – bus daugiau nerimo, baimės. Su vaistai yra kaip su bankais – bet kurį vaistą gali nužudyti nepasitikėjimas“, – pastebėjo P. Kibiša.

REKLAMA

Nors SAM kol kas nusprendė į ekspertų rekomendacijas „AstraZeneca“ skiepyti tik vyresnius asmenis neatsižvelgti ir vakcinavimo strategijos Lietuvoje nekeičia, pašnekovas pažymėjo, kad apskritai kuo daugiau duodama pasirinkimo laisvės, paradoksalu, tuo sulaukiama daugiau chaoso.

„Kuo daugiau kalbame apie teorines galimybes, tuo daugiau įnešame nerimo ir taip išvargintoje visuomenėje. Ir tai labai apsunkina tiek gydytojų, tek skambučių centro, registratūros darbą“, – apgailestavo poliklinikos vadovas.

REKLAMA

Tvirtesnis imunitetas – po 3 mėnesių

Visgi nors vieni specialistai laimina tokius užmojus ir primena, kad toks termino sutrumpinimas leidžiamas gamintojo, kiti į tai žiūri skeptiškiau pabrėždami, kad antrąją dozę įskiepijus vėliau pasiekiamas didesnis vakcinos efektyvumas. Rekomendaciją skirti antrą dozę arčiau 12-os savaitės yra pateikusi ir Nepriklausomų ekspertų patariamoji taryba prie Vyriausybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klinikiniai tyrimai parodė, kad skiepijant „AstraZeneca“ vakcina daugiau antikūnų ir stipresnis imunitetas susiformuoja tuomet, kai antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 9–12 savaičių po pirmos dozės. Pagal gamintojo nurodymus geriausia, jei tarpas tarp pirmo ir antro skiepo yra ilgesnis nei 4 savaitės.

Kita vertus, jis neprivalo būti maksimalus ir siekti 12 savaičių. Apie tai kalba ir Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis. 

REKLAMA

„6–8 savaitės, ką jau šiandien britai rodo, – tai yra optimalus laiko tarpas. Man iškart kilo abejonių dėl tų 12 savaičių, nes kaip taisyklė, skiepijimo programose skiepo nenorima palikti paskutinei dienai. Dar kad liktų šiek tiek laiko, jei dėl kokių priežasčių žmogus negalėtų atvykti paskirtą dieną“, – TV3 žinioms teigė jis.

Apie galimą skiepo ankstinimą dar balandžio viduryje informavo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, sakydamas, kad ši galimybė numatyta visiems žmonėms, tačiau tai bus „individualūs vakcinavimo centrų sprendimai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų