Vilniaus apygardos teismas išteisino savo samdinio nužudymo organizavimu kaltintą Egidjų Abarių (53 m.), pravarde Goga.
Teismo sprendimu E. Abarius-Goga, artimas Kauno nusikalstamo pasaulio autoriteto Henriko Daktaro draugas, turėjo būti paleistas teismo salėje, bet suėmimas, kaip kardomoji priemonė, jam yra paskirtas ir kitoje teismui perduotoje baudžiamojoje byloje, todėl Goga vis dar lieka tardymo izoliatoriuje. Teismas taip pat panaikino visus E. Abariui ir jo giminaičiams anksčiau skirtus apribojimus dėl jų nekilnojamojo turto. E. Abarius išteisintas nesurinkus duomenų, kad jis dalyvavo jam inkriminuojamame nusikaltime.
E. Abarius buvo kaltinamas tuo, kad 2000 metais organizavo tuo metu jo namuose Raudondvario seniūnijos Šilelio kaime pagalbiniu darbininku dirbusio Edmundo Borodino nužudymą.
E. Borodinas pas Gogą buvo įdarbintas ir apgyvendintas rekomendavus pačiam H. Daktarui, mat drauge su juo kalėjo. „Zonoje“ E. Borodinas buvo Henytės „šnyriumi“, o tai reiškė, kad jis rūpinosi savo boso rūbais, valydavo jam batus, gamindavo maistą, atlikdavo kitus smulkius darbus. Todėl kai abu išėjo į laisvę, H. Daktaras nepamiršo pasirūpinti savo tarnu.
Tačiau net tai nepadėjo, kai Goga esą sužinojęs, kad E. Borodinas netinkamai elgiasi su jo sūnumi. Susisiekęs su Arvydu Viktoru Laurinavičiumi, E. Abarius nurodė organizuoti E. Borodino nužudymą. Ikiteisminis tyrimas A. V. Laurinavičiaus atžvilgiu 2009 metų spalio 10 dieną buvo nutrauktas dėl jo mirties. Nesunku nuspėti, kad veikiausiai būtent ši netektis labiausiai sumažino bet kokią galimybę įrodyti E. Abariaus kaltę.
Užduoties nužudyti E. Borodiną ėmėsi Virgelio pravardę turintis Virginijus Silvestravičius, Rolandas Zaveckas-Džempis, Vaidas Vansevičius ir verslininkas Regimantas Kairys. Gogos „pageidavimas“ jiems buvo perduotas „Vilulos“ restorane, esančiame Kaune, Varnių gatvėje. Vėliau visi keturi susitiko Raudondvario plente, po kelio Kaunas–Marijampolė viaduku, aptarė nusikaltimo planą ir pasiskirstė vaidmenimis.
Auką pasikvietė talkon
Tyrėjų surinktais duomenimis, R. Zaveckas, V. Silvestravičius, V. Vansevičius ir R. Kairys, apvažiavę Raudondvario seniūnijoje esančius miškus, prie Kulautuvos gyvenvietės parinko nuošalią vietą, jų manymu, labiausiai tinkamą nužudyti žmogui ir paslėpti lavonui.
Pagal susitarimą E. Borodiną į pasalą turėjo įvilioti R. Zaveckas. Atvažiavęs į Gogos sodybą, jis pasakė E. Borodinui, jog teksią talkinti iškraunant nuo pašalinių akių slepiamą krovinį. Tuo metu sutartoje vietoje likę laukti bendrų, V. Silvestravičius, V. Vansevičius ir R. Kairys iškasė duobę.
Automobiliu atvežęs nieko neįtariantį E. Borodiną, R. Zaveckas jį išlaipino Kulautuvos girininkijos miške, o pats nuvažiavo prie kelio ir stebėjo aplinką.
Trys kiti bendrai E. Borodiną pasitikę nusivedė giliau į mišką, prie tariamos krovinio iškrovimo vietos. Beeinant V. Silvestravičius jam ant kaklo užmetė virvę ir kartu su V. Vansevičiumi bei R. Kairiu parvertė ant žemės. Parankiniams laikant E. Borodiną, kad nesipriešintų, V. Silvestravičius jį pasmaugė. Po to V. Silvestravičius ir V. Vansevičius E. Borodino galvą apvyniojo lipnia izoliacine juosta, drauge su R. Kairiu nutempė lavoną į duobę ir joje užkasė.
Nužudytojo E. Borodino palaikai rasti tik 2009 metais.
Meilės romano atomazga
Tame pačiame teismo procese V. Silvestravičius taip pat kaltintas dar 1993 metais įvykdyta žmogžudyste – tuo, kad iš neteisėtai įsigyto ginklo nušovė Artūrą Liutkų.
Su brolių Žydrūno ir Sauliaus Čiapų automobilių vagių gauja tuo metu siejamas A. Liutkus nedavė ramybės merginai, su kuria buvo pats draugavęs, tačiau išsiskyręs. V. Silvestravičius ketino pastarąją vesti, o A. Liutkus tam prieštaravo, grasino susidorojimu ir jai, ir jam.
1993 metų rudenį važiuodamas su draugais, V. Silvestravičius pamatė A. Liutkų važiuojant kitu automobiliu ir jį pasekė. Ašigalio gatvėje A. Liutkaus mašina stabtelėjo ten veikiančioje degalinėje. Tuo metu privažiavo ir šalia sustojo kitas automobilis. Keleivio vietoje sėdintis V. Silvestravičius atsidarė langą ir kelis kartus iššovė iš nelegalaus pistoleto TT. A. Liutkus žuvo iškart.
Po kurio laiko V. Silvestravičius vedė buvusią A. Liutkaus draugę ir gyvena su ja iki šiol.
Vėliau kiti Daktarų grupuotės nariai kaltę už A. Liutkaus nužudymą sutarė versti vienam iš penkių Daktarų gaujos narių, tų pačių metų spalio mėnesį sušaudytų „Viluloje“ – Romualdui Varanavičiui, pravarde Kikilis.
A. Liutkaus žūties paslaptis buvo įminta tik 2007 metais, kai su teisėsauga aktyviai bendradarbiauti pradėjo vis daugiau buvusių Kauno kriminalinio pasaulio veikėjų.
Laiku tapo skundiku
Šiaip ar taip, V. Silvestravičiui (41 m.) teismas buvo labai atlaidus – už dvi žmogžudystes, taip pat neteisėtą disponavimą ginklais ir šaudmenimis jam skyrė tik 7 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Taip švelniai V. Silvestravičius nuteistas todėl, kad ikiteisminio tyrimo metu drauge su dar vienu valstybės saugomu liudininku tapusiu V. Vansevičiumi sutiko bendradarbiauti su tyrėjais ir padėjo atskleisti kitus labai sunkius nusikaltimus.
V. Vansevičiui (36 m.) skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Tiek pat gavo ir Rolandas Zaveckas (46 m.), nes jo vaidmuo šiame nusikaltime buvo pripažintas antraeiliu.
Klišiaus pravardę turinčiam verslininkui R. Kairiui (46 m.) byla nutraukta dėl senaties. Visi kaltinamieji buvo teisiami pagal senąjį Baudžiamąjį kodeksą, kuriame numatytos lengvesnės bausmės, o R. Kairys po ano nužudymo daugiau nebuvo padaręs jokio nusikaltimo.
Kaltinimą palaikiusio Generalinės prokuratūros prokuroro Zdislavo Tuliševskio reikalavimas ir kai kurių teisiamųjų advokatų noras buvo išgirstas, tad visi šio proceso posėdžiai buvo uždari.
Nuodėmės vis dar neišpažintos
Lukiškių tardymo izoliatoriaus senbuviu E. Abarius-Goga tapo po to, kai 2008 metų gruodžio 19 dieną pagal Europos orderį buvo sulaikytas Suomijoje – pasak jo advokato, ten jis su šeima vyko slidinėti. Kardomosios priemonės Gogai nepavyko sušvelninti nei teigiamomis charakteristikomis, nei pažymomis apie tai, jog turi nuolatinę gyvenamąją vietą Kauno rajone, su žmona augina tris vaikus, dirba vadybininku vienoje bendrovėje. E. Abariaus apeliacijas dėl suėmimo nutraukimo svarstė kone visų instancijų teismai, bet visos jos buvo atmestos.
Iki pastarojo išteisinimo E. Abarius buvo ir kol kas lieka nuteistas tik vieną kartą – būdamas 19 metų, drauge su H. Daktaro broliu Mečislovu jis pateko už grotų 8 metams už grupinį išžaginimą. Vis dėlto teisėsaugos akiratyje Goga šmėžavo nuolat.
Nuo 1991 metų, kai į laisvę sugrįžo H. Daktaras, Goga tapo vienu iš artimiausių ir sumaniausių jo bendražygių – net buvo vadinamas Daktarų gaujos „žvalgybos viršininku“. Dar 1993 metais E. Abarius kartu su H. Daktaru buvo sulaikyti Utenoje, kai pas vienos bendrovės savininką bandė tvarkyti skandalingai pagarsėjusio ir vėliau nusižudžiusio bankininko Genadijaus Konopliovo reikalus.
2000 metais netoli E. Abariaus „pilaitės“ buvo rastas nelegalus cigarečių fabrikėlis, tačiau to, kad jis priklauso pačiam Gogai, įrodyti nepavyko.
Sausas iš balos E. Abarius išlipo ir prekybos nužudytojo kunigo Ričardo Mikutavičiaus paveikslais byloje, nors ir buvo įtartas tarpininkavimu.
2004 metais Goga buvo sulaikytas dėl 12 kilogramų kokaino įvežimo į Lietuvą, bet ir ši byla teismo nepasiekė. Pradžioje E. Abarius, kaip ir Alvydas Laurinaitis-Luras, buvo paleistas už užstatą, o vėliau byla tyliai nutraukta.
Anot organizuotų nusikaltimų ir korupcijos bylų tyrimui vadovaujančių prokurorų, E. Abarius įtariamas daugeliu labai sunkių nusikaltimų – pradedant nusikalstamo susivienijimo organizavimu, o baigiant nužudymais, plėšimais, kitais nusikaltimais. Už visa tai E. Abariui gresia net įkalinimo iki gyvos galvos bausmė. Savaime suprantama, taip įvyks tik tuo atveju, jei netrukus pagaliau prasidėsiančiame pagrindiniame procese kaltintojams pavyks įrodyti bent didumą iš visų Gogai ir jo bosui Henrikui Daktarui, taip pat kitiems nusikalstamo susivienijimo nariams inkriminuojamų kaltinimų.
Remigijus RAINYS