Policijos departamento Viešosios policijos Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čupala portalą Balsas.lt įtikino, kad Lietuvoje ginklų įsigijimo ir laikymo taisyklės yra daug griežtesnės nei JAV: „Pas mus tikrinamas ne tik ginklą savigynai norintis įsigyti asmuo, bet ir kartu gyvenantys. Visi privalo būti nepriekaištingos reputacijos, neturėti psichikos sutrikimų.“
Prieš įsigyjant ginklą asmuo privalo pristatyti psichiatro pažymą bei pateikti informacijos apie kartu gyvenančius asmenis – jų teistumą bei rizikos faktorius.
„Be to, norintis gauti kovinį ginklą privalo namie įrengti vietą, kur ginklai būtų nepasiekiami kitiems. Jeigu laikymo sąlygos yra pažeidžiamos, ginklo turėtojas baudžiamas bauda. Reikalui esant, priverčiame perlaikyti egzaminą arba pasitikrinti sveikatą“, – teigė A. Čupala.
Anot jo, šiuo metu Lietuvoje daugiausiai savigynai yra įsigyjama pistoletų bei revolverių: „Tokių pusiau automatinių ginklų, kokius panaudojo žudikas JAV, pas mus nėra. Jie netgi nėra populiarūs. Tai daugiausiai graižtviniai šautuvai, kurie užtaisomi rankiniu būdu.“
Pareigūnas informavo, kad priežastis, kodėl įsigyjama kovinių ginklų, reikėjo nurodyti iki 1996 metų: „Dabar pakanka nurodyti, kad ginklą galima įsigyti savigynai.“
Anksčiau reikėdavo išvardyti, iš kur kyla grėsmė, įvardyti asmenis, kurie grasina arba kelia pavojų.
Šiuo metu Lietuvoje gyventojams draudžiama turėti automatinių ginklų. Tokie naudojami tik jėgos struktūrose.
„Įsigydamas ginklą asmuo jau žino, kad jis bus panaudotas žmogui žaloti arba žudyti. Tokia yra ginklo paskirtis. Todėl kiekvienas įgytas kovinis ginklas yra atšaudomas ir tūtelės saugomos Kriminalistinių tyrimų centre. Įvykus nusikaltimui, galima iš karto nustatyti, kam priklauso ginklas. Ar jis buvo paimtas ar pavogtas, nustatoma tyrimo eigoje“, – sakė pašnekovas.
Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje nupirkta beveik 23 tūkstančiai pistoletų, 2 600 revolverių. Medžioklinių ginklų – 46 tūkstančiai.
Pareigūnas priminė, kad iki 2014 metų sausio pirmos dienos privalu užregistruoti dujinius ginklus, kurie dažnai yra perdirbami į kovinius: „Pas mus visi ginklai yra registruojami ir nusipirkti taip laisvai, kaip JAV negalima. Be to, pas mus koviniais ginklais prekiaujama tik Ginklų fonde, parduotuvėse įsigyjami tik medžiokliniai šautuvai – lygiavamzdžiai, graižtviniai ar kombinuoti.“
Lietuvoje yra daugiau nei šimtas parduotuvių, kurie turi Policijos departamento leidimą jais prekiauti.
Taip pat skaitykite:
Tragedija Konektikute: aiškėja užpuolimo detalės ir aštrėja diskusijos dėl ginklų kontrolės
Konektikuto skerdynių siaubas: kodėl toks „mielas vaikinas“ ėjo žudyti moterų ir vaikų?