„Frakcija nusprendė, kad toms išvadoms nepritars, nes daugiau remiamasi prielaidomis. Tyrimas, mūsų supratimu, nebuvo atliktas, ir iš to seka tokios išvada, kurioms pritarti, deja, negalime“, – antradienį žurnalistams Seime sakė Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.
Seimo pirmininkas „valstietis“ Viktoras Pranckietis neabejoja komiteto atlikto tyrimo išvadomis ir laikosi pozicijos, kad M.Bastys turėtų palikti Seimą. Jis sakė koalicijos partnerių socialdemokratų prašęs „galvoti apie partijos reputaciją“.
„Išvados skamba taip, kaip turi skambėti, komitetas yra kompetentingas tokius klausimus spręsti, ir kas parašyta, aš tuo turiu tikėti, manau, ir jūs tikėsite. Bet kokiu atveju tokie įvykiai kenkia Seimo reputacijai, ne tik M.Basčio, bet ir kitų asmenų, todėl aš jų iš karto prašau pasitraukti“, – žurnalistams sakė V.Pranckietis.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, parlamento pavedimu atlikęs tyrimą dėl M.Basčio ryšių su Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovais, konstatavo, kad parlamentaras veikė prieš Lietuvos valstybės interesus. Dėl šių išvadų antradienį balsuos visas Seimas.
Komiteto išvadose pažymima, kad „artimi Seimo nario M.Basčio ryšiai su buvusiais ir esamas Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais bei esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“.
Išvadose taip pat teigiama, kad M.Bastys, tarpininkaudamas „Rosatom“ ir su ja susijusioms įmonėms, „siekė daryti įtaką politiniams procesams ir aukščiausiems pareigūnams Lietuvoje, kurie galėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir padaryti žalos Lietuvos valstybei“.
Dėl M.Basčio veiksmų Seimas yra pradėjęs ir apkaltos procedūrą, bet ji buvo sustabdyta, kol parlamentinį tyrimą vykdė NSGK. Komitetas nutarė savo medžiagą perduoti apkaltos komisijai, kai ši atnaujins darbą. Apkaltos komisiją planuojama atnaujinti – skirti kitus narius vietoje NSGK priklausančių ir tyrime dėl M.Basčio ryšių dalyvavusių parlamentarų, kad nekiltų abejonių dėl jų nešališkumo.
M. Bastys visus kaltinimus neigia. Jis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši pagal Baudžiamąjį kodeksą įvertintų jo veiksmus.
Seimas NSGK prieš keletą savaičių pavedė atlikti parlamentinį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje nurodytų M.Basčio ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.