Seimas antradienį pasikvietė generalinę prokurorę N. Grunskienę pasisakyti apie praėjusią savaitę Seimo nario, darbiečio Mindaugo Puidoko kabinete atliktą kratą ir galimą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų prievartą prieš jį.
Leidimo naudoti prievartą nedavė
Kaip pasakojo N. Grunskienė, leidimą atlikti kratą suteikė Vilniaus miesto apylinkės teismas. Teismo nutartimi kratos metu siekta surasti ir paimti ikiteisminiam tyrimui reikšmingus dokumentus ir daiktus, įkaitant ir du M. Puidoko mobiliuosius telefonus.
„Seimo nariui aktyviai pasipriešinus, pareigūnai daiktus perėmė taikydami prievartinius veiksmus. Kratoje taip pat dalyvavo ir Seimo kanceliarijos atstovai. Prokuroras kratoje nedalyvavo. Paėmus telefonus, krata buvo baigta“, – Seime ketvirtadienį kalbėjo N. Grunskienė.
„Pasikartosiu, kad prievarta Seimo nario atžvilgiu buvo panaudota. Ar buvo padaryti sužalojimai, manau, nustatytis tyrimas. Galbūt drabužiai buvo suplėšyti, kadangi reikėjo paimti daiktus. Jeigu Seimo narys nebūtų pasipriešinęs, manau, to, kas įvyko ketvirtadienį, tikrai nebūtų įvykę“, – vėliau pridūrė N. Grunskienė.
Ji akcentavo, kad krata atlikta teisėtai, tačiau tai, ar jėga buvo panaudota teisingai, paaiškės atlikus vidinį patikrinimą, kurį pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Dėl šio klausimo Generalinėje prokuratūroje atliktas vidinis patikrinimas, siekiant išsiaiškinti, ar tyrimui vadovavęs prokuroras buvo davęs leidimą M. Puidoko atžvilgiu taikyti prievartą.
„Tyrimas prokuratūroje jau baigtas. Jokių duomenų apie tai, kad tyrimui vadovavęs prokuroras būtų davęs leidimas naudoti prievartą Seimo nario atžvilgiu, nenustatyta“, – kalbėjo generalinė prokurorė.
Be to, anot N. Grunskienės, M. Puidoko advokatas nufilmavo tai, kaip buvo atliekama krata. Generalinė prokurorė su įrašu susipažino.
Tyrimą perima Generalinė prokuratūra
Ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Seimo narį Matą Maldeikį perima Generalinė prokuratūra, antradienį pranešė N. Grunskienė.
„Tokį sprendimą priėmiau siekdama, kad ikiteisminio tyrimo eiga nekeltų abejonių dėl objektyvumo, nešališkumo, išsamumo“, – antradienį Seime sakė ji.
Iki tol tyrimą kontroliavo ir jam vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.
Įtarimai prekyba poveikiu
Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę, Seimo plenarinio posėdžio metu, M. Puidokas pareiškė, kad savo kabinete patyrė STT pareigūnų smurtą. Anot M. Puidoko, atlikdami kratą, STT pareigūnai, jam atsisakius atiduoti savo mobiliuosius telefonu, jį prispaudė, ėmė dusinti, suplėšė kelnes, įdrėskė ranką.
Po šio Seimo nario pranešimo STT informavo atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl M. Puidoko padėjėjo Kęstučio Motiečiaus bandymo papirkti parlamentarą konservatorių Matą Maldeikį.
STT teigė, kad jos darbuotojai turėjo prievarta paimti telefonus iš Seimo nario M. Puidoko, nes parlamentaras atsisakė vykdyti teisėtus pareigūnų reikalavimus.
Dėl įvykio pradėtas vidinis patikrinimas.
Tyrimo duomenimis, M. Puidoko padėjėjas Kęstutis Motiečius Seimo patalpose prieš mėnesį pasiūlė M. Maldeikiui 50 tūkst. eurų kyšį, kad Seimo narys asmeniškai palaikytų ir paveiktų kitus kolegas, jog būtų sustabdytas ar neribotam laikui atidėtas Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projekto priėmimas.
Šioje byloje įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu taip pat pateikti azartinių lošimų ir lažybų bendrovės „Tete-A-Tete“ savininkui Samoilui Kacui.