„Šiandien buvusiam Seimo nariui yra pareikšti įtarimai ir jis yra apklaustas įtariamuoju“, – trečiadienį surengtos spaudos konferencijos metu teigė generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Pasak jos, įtarimai pareikšti dėl 4 nukentėjusių asmenų, tačiau negalėjo pasakyti, ar ateityje gali būti pareikšti įtarimai dėl daugiau nukentėjusiųjų.
„Visko gali būti. <...> Galbūt atsiras ir daugiau, galbūt kreipsis. Į šį klausimą negaliu atsakyti“, – sakė N. Grunskienė.
Generalinė prokurorė neatskleidė, ar yra įtarimų apie galimus K. Bartoševičiaus nusikaltimus prieš tampant jam Seimo nariu.
Generalinė prokuratūra buvo sulaukusi kritikos, kad K. Bartoševičius ilgai nebuvo apklaustas, kad prokuratūra nepateikia daugiau detalių apie tyrumą.
„Nesutikčiau su tuo terminu, kad labai ilgai. Praėjo savaitė. O tas terminas buvo reikalingas tam, kadangi įtariamasis turi teisę į gynybą. Apklausos data ir laikas buvo derinami ne tik su įtariamuoju, bet ir su jo pasirinktu advokatu. Todėl buvo rasta tinkama data, tai yra šiandien, ir ta apklausa įvyko“, – komentavo N. Grunskienė.
Įtarimų visuomenėje sukėlė tai, kad K. Bartoševius penktadienio vakarą, būdamas Čilėje, išsiuntė Vyriausiajai rinkimų komisijai laišką, kad pasitraukia iš Seimo. Svarstoma, kad apie vykdomą tyrimą kas nors informavo buvusį parlamentarą, dėl to jis suskubo pasitraukti iš Seimo.
N. Grunskienė teigė, kad kreipėsi penktadienį į Seimo pirmininkę su prašymu šaukti neeilinę sesiją, kadangi ikiteisminis tyrimas negalėjo laukti kovo 10-ąją numatytos pavasario sesijos pradžios.
„Seimo pirmininkė informavo, kad neketino šaukti neeilinės sesijos, todėl informavau, kad raštu kreipsiuosi, kad būtų sušaukta neeilinė Seimo sesija. <...> Tačiau nei pavardė, nei partija, kuriai priklauso šis Seimo narys, įvardinta nebuvo. Seimo pirmininkė mane patikino, kad gavusi raštą, šauks neeilinę sesiją, tačiau tai neįvyks greitai, geriausiu atveju tai galėtų įvykti po vasario 1 dienos, kadangi Seimo nariai išvykę. <...> Pirmadienį raštas iškeliavo prašant, kad būtų sušaukta neeilinė Seimo sesija“, – pasakojo N. Grunskienė.
Generalinė prokurorė paklausta ir apie galimą informacijos nutekėjimą.
„Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti. Aplinkybes jūs žinote, o išvadas, aš norėčiau, kad pasidarytumėte patys“, – teigė prokurorė.
Pasak generalinės prokurorės, suplanuota daug ikiteisminio tyrimo veiksmų, bet jie nevyks taip greitai, kaip visi tikisi.
„Jeigu visi tikisi, kad vasario ar kovo mėnesį byla bus perduota į teismą, tai galiu pasakyti, kad to tikrai neįvyks. Suplanuota daug ikiteisminio tyrimo veiksmų, visi veiksmai yra suderinti su poceso dalyviais, taip pat ir su advokatu. Tik atlikus visus veiksmus ir kai prokuroras bus įsitikinęs, kad byloje surinkta pakankamai duomenų sprendimui priimti, tas sprendimas ir bus priimtas“, – teigė N. Grunskienė.
„Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiais arba nepilnamečiais. Detalesnė informacija apie galimai įvykdytų nusikalstamų veikų aplinkybes, laiką, vietą, ryšį su įtariamuoju ir kitas teikiama nebus, siekiant užtikrinti nukentėjusiųjų teisę į konfidencialumą“, – rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.
Pasak prokuratūros, mandato atsisakęs buvęs politikas buvo apklaustas. Į Seimą K. Bartoševičius buvo išrinktas 2020 m. Seimo rinkimuose su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašu, nors jis nebuvo ir nėra partijos narys.
Prokuroro nutarimu įtariamajam paskirtos dvi kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su įpareigojimu nebendrauti su nukentėjusiais asmenimis bei dokumentų paėmimas. Įtariamajam bei jo gynėjui pasirašytinai uždrausta teikti tretiesiems asmenims informaciją apie tyrimą ir jo duomenis nukentėjusiųjų teisių užtikrinimo tikslais.
Ikiteisminis tyrimas dėl prievartos prieš vaikus pradėtas 2022 m. lapkričio 15 d., tačiau generalinė prokurorė Nida Grunskienė į Seimą dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo kreipėsi šių metų sausio 23 dieną pirmajame rašte nė neminėdama parlamento nario pavardės. Generalinė prokuratūra aiškina, kad taip pasielgta laikantis griežto konfidencialumo principo.
Tos pačios dienos ryte K. Bartoševičius viešai paskelbė, jog traukiasi iš Seimo „dėl asmeninių priežasčių“. Seimo pirmininkė Viktoriją Čmilytė-Nielsen sugretinusi informaciją pasiteiravo Generalinės prokuratūros, ar neliečiamybės panaikinimo klausimas vis dar aktualus, kadangi Seimo narys pranešė besitraukiantis iš Seimo, todėl generalinė prokurorė atsiuntė antrą raštą, kuriame jau minima K. Bartoševičiaus pavardė.
Tačiau šioje istorijoje išliko vienas klaustukas, nes K. Bartoševičius prašymą atsistatydinti iš Seimo Vyriausiajai rinkimų komisijai atsiuntė sausio 20 dieną, 20 valandą Lietuvos laiku būdamas komandiruotėje Čilėje, o po Čilės iškart planavo skristi į komandiruotę Indijoje. Tai sugriauna K. Bartoševičiaus teiginį apie tai, jog apie pasitraukimą iš Seimo jis svarstė ilgai ir, galiausiai, pasirinko tai įgyvendinti, nepaisant vėliau paaiškėjusio tyrimo. Vis tik Generalinė prokuratūra neketina pradėti tyrimo, kas nutekino informaciją K. Bartoševičiui apie planuojamą generalinės prokurorės kreipimąsi, mat tai nepakenkė pačiam tyrimui