Tiriant avarinės būklės Gedimino kalną, tikimasi surasti okupantų čia paliktus karinius bunkerius ir galbūt juos pritaikyti turizmo tikslams.
Gedimino kalno tvarkybos darbams šįmet išleista 640 tūkst. litų, antrojo etapo kalno tvarkymo darbams 2011 metų biudžete numatoma 1,4 mln. litų.
„Pradėjus dirbti atrodė, kad vilties yra nedaug ką nors pasiekti, todėl, kad ant kalno ir prie kalno yra susibūrusios
kelios ar keliolika institucijų, kurios visada gali pateikti priežastis, kodėl kažko negali padaryti. Bet, padarius keletą ryžtingų žingsnių, yra nuveikta labai nemažai per tuos kelis mėnesius. Pagrindinis dalykas – apibendrinta Gedimino kalno tyrimų medžiaga, surinkti dokumentai nuo 1950 metų ir padarytos išvados. Iš konkrečių darbų paminėtini Gedimino kalne esančių vamzdynų zondavimo darbai – dabar turime konkretų vaizdą, kokia tų vamzdynų būklė“, – sako kultūros ministras Arūnas Gelūnas.
Šiuo metu remontuojama kritulių surinkimo ir šalinimo nuo Gedimino kalno sistema, likviduojamos kalno aikštelėje ir šlaituose atsiradusios įgriuvos ir smegduobės, atnaujinama pėsčiųjų tako danga, matuojami šlaitų pokyčiai.
Pasak kultūros ministro, kitiems metams lieka atkasti kalne nacių ir kitų karinių grupuočių įrengtus bunkerius.
„Turime brėžinius, kur jie yra, bet tyrėjai bijo brutaliai įsiveržti į tą kalną su zondais, kad neišjudintų sluoksnių. Gal pasitelksime modernią įrangą tiems bunkeriams atkasti ir nustatyti, kuo jie yra užpilti. Tuomet reikėtų arba sutvirtinti tą užpylimą, arba išvalyti tuos bunkerius ir pritaikyti juos turizmui. Antroji galimybė yra labai viliojanti“, – kalbėjo ministras.
Užfiksavus pagrindinius kalno ir jo inžinerinės infrastruktūros pažeidimus, nustatyta, kad Gedimino kalnas, nepaisant iki šiol atliktų tvarkymo darbų, vykusių 1995–1997, 2004 ir 2008 metais, yra nestabilus. Įvertinus tai, kad kalno destrukciniai procesai gali sukelti Aukštutinės pilies rūmų liekanų ir kitų statinių, esančių ant Gedimino kalno ar jo papėdėje, griūtį, parengta tvarkymo darbų programa. Joje numatyti skubūs ir ilgalaikiai Gedimino kalno stabilizavimo bei konservavimo darbai.