Turgavietės vadovybė kaltina korumpuotą valdžią ir mafiją uzurpuojant bei pavergiant smulkųjį verslą.
Besistumdančiųjų alkūnės, vėžlio žingsniu prieš nosį judančios nugaros, šlapios striukės ir kiaurai permirkę batai, lėtai virpina ekonomiką ir neša pinigus bei viltį tūkstančiams pirklių.
Tarsi naujausiais laikais tęsdamos viduramžių turgaus tradicijas, Gariūnuose taip pat šurmuliuoja apkalbos, verda intrigos bei vyksta akivaizdžios ir nematomos kovos. Nepasitenkinimo banga užplūdo neseniai atsidariusius modernius, iš pirmo žvilgsnio, prekybos centrą primenančius, naujuosius paviljonus su daugiau nei tūkstančiu prekybos vietų.
Brėkštant žvarbiam žiemos rytui, tolumoje – prie posūkio į Kauną - ryškiai matyti pernakt neonu švietę žali didžiulės „G" raidės kontūrai, o priėjus arčiau, virš įėjimų, raudonomis lemputėmis žiba užrašas „Gariūnai“.
Viduje – tvarkingos prekystalių eilės, elektriniais keltuvais, net ir su pilnu vežimu prekių, nesunku pakilti į antrą aukštą. Čia šilta, švaru ir šviesu.
„Galbūt, vasarą ir lauke kai kam labiau patinka prekiauti, bet dabartiniu metu privalumai – akivaizdūs,“ - aiškino turgavietę administruojančių bendrovių „Jurgena“, „Gerūda“ ir „Posūkis“ valdybos pirmininkas Ramūnas Šeduikis.
Mūšis dėl prekybos vietos
Gariūnų administracijai pradėjus prekybos vietų perkėlimą į naujuosius paviljonus, kilo prekeivių nepasitenkinimas ir pasipylė kaltinimai. Atokiame kioske batais prekiaujantis Vaidotas piktinosi naujų paviljonų nuomos sąlygomis. „10 tūkstančių reikia pradiniam įnašui, o dar kas mėnesį po pusantro reikia už nuomą mokėti,“ - rėžė pardavėjas.
Megztinius ir kelnes pardavinėjanti Nina tvirtino, kad turgaus vadovybė nuolat daro spaudimą kraustytis. „Ir taip žmonės nedaug perka, o čia dar elektrą atjungė. Nesitrauksime – ginsimės iki galo,“ - ryžtą demonstravo moteris.
Gariūnų prekybininkai susibūrė į iniciatyvinę grupę ir, surengę protesto mitingą šalia Prezidentūros, sulaukė aukščiausios valdžios dėmesio. Prezidento kanceliarijos pavedimu, prokuratūra ir Ūkio ministerija turi išsiaiškinti prekeivių iškeldinimo iš senų prekybos vietų aplinkybes. Ministras Dainius Kreivys netruko pareikšti neigiamai vertinąs Gariūnų administracijos veiksmus.
Gariūnų turgavietės vadovybė patikino portalą Balsas.lt, kad sutartys su prekeiviais sudarinėjamos įstatymų nustatyta tvarka, dažniausia – dvejiems metams, o prekybos vietos nuomos kaina neviršija pusantro tūkstančio litų, įskaitant visų patarnavimų kainą.
Pajamos žmonėms
„Daliai žmonių kainos net sumažėjo, nes kioskus jie nuomojosi iš tarpininkų,“ - aiškino R. Šeduikis. Naujos prekybos vietos paviljonuose kainuoja kiek brangiau negu kitur, bet turgaus vadovas tikina, kad viskas pagrįsta skaičiavimais. „Mes suprantame, kad turgus turi šurmuliuoti, nes tai yra darbo vietos ir žmonių pajamos,“ - įsitikinęs R. Šeduikis.
Jam pritarė Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė. „Pažiūrėkite, kaip čia erdvu ir gražu,“ - rodė dar dažais ir skiediniu kvepiančius modernias prekybos vietas Z. Sorokienė.
Naujomis darbo vietomis džiaugėsi vos prieš porą savaičių čia persikraustę Aleksandras ir Oksana. „Mūsų prekės - sezoninės, todėl ir sandėliuoti jas čia žymiai patogiau bei saugiau,“ - kalbėjo prekeiviai.
Karas prieš mafija
Gariūnų turgavietės vadovas pridūrė, kad planuojama statyti dar tiek pat naujų prekybos vietų bei nurodė, kad tokia plėtra erzina didžiuosius prekybos centrus. Kliuvo ir žiniasklaidai - R. Šeduikis piktinosi, kad žurnalistai dirba už mafijos pinigus.
Vadovas sakė, kad turgavietę atakuoja mafija ir ragino kilti į kovą. „Tam tikri Lietuvos valdovai nesupranta šito verslo ir nori jį uzurpuoti, pavergti, nori jį padaryti išnaudojamu,“ - kaltino R. Šeduikis ir tvirtino, kad Lietuvą valdo korupcija.
Dėl spaudoje ir visuomenėje skleidžiamo melo R. Šeduikis nusiteikęs imtis priemonių ir viešinti kenkėjų vardus. Dalis nepatenkintų turgaus prekeivių be elektros ir toliau glaudžiasi apšiurusiuose metaliniuose kioskuose. „Jie – nelegalai, nes sutarčių neturi ir mokesčių nemoka,“ - pridūrė R. Šeduikis sakydamas, negalįs jėga išstumti žmonių.