Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl įvairių korupcinių nusikalstamų veikų gegužės 13-ąją buvo sulaikyta iš viso vienuolika asmenų, tarp jų – prokurorai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnas bei advokatas.
Jau anksčiau informuota, kad buvo sulaikyti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas, Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamo persekiojimo skyriaus prokuroras Donatas Puzinas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnas Nerijus Valatka, Kaune praktikuojantis advokatas Šarūnas Mickevičius bei dar šeši privatūs asmenys.
Šį ketvirtadienį apie teisėsaugos sistemą drebinantį skandalą pasisakė ir FNTT direktorius Antoni Mikulskis:
„Per keletą pastarųjų metų didelis dėmesys buvo kreipiamas į korupcijos atvejus. Su nemažai pareigūnų buvo atsisveikinta dėl tos priežasties. Dėl šio konkretaus pareigūno mes kreipėmės į atitinkamas institucijas dar praėjusiais metais.
Kol kas mūsų tarnybos pareigūnas, kuriam pareikšti įtarimai, nėra nušalintas nuo pareigų. Atliekame ir savo vidinį patikrinimą. Laukiame procesinių sprendimų.“
A. Mikulskis pridūrė, kad įtariamasis tyrėjas tarnyboje dirba nuo 2003 m. Jis taip pat patvirtino, kad iš šios tarnybos nenutekėjo jokia slapta informacija.
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad prokuratūros atstovai paprašė teismo suimti korupcija įtariamus prokurorus N. Marcinkevičių ir D. Puziną, FNTT pareigūną N. Valatką bei advokatą Š. Mickevičių.
Trims privatiems ikiteisminiame tyrime figūruojantiems asmenims paskirtos su laisvės apribojimu nesusijusios kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir dokumentų paėmimas. Kiti aštuoni įtariamieji lieka sulaikyti.
Trečiadienį paskelbta, kad visų įtariamųjų namuose, darbo vietose bei kitur Vilniuje ir Kaune atliktos kratos, kiti privalomi proceso veiksmai.
Gegužės 13-ąją surengtoje spaudos konferencijoje generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pasakojo, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus duomenų, jog prokurorai ir FNTT atstovas susitikinėja su advokatu N. Valatka bei aptarinėja jų žinioje esančias bylas, bylų eigą, aptarinėja neviešintinus duomenis, kurie gali būti naudingi tretiesiems privatiems asmenims:
„Galimai tokiu būdu tam tikrais atvejais buvo siekiama materialinės ar kitokios naudos. Tai susiję su turto išvaistymu Ūkio banko, Kredito unijų ir kitose finansinėse bylose. Neatmetama, kad dabartinė tyrimo aprėptis bei įtariamųjų skaičius gali kisti. Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir kyšininkavimo.
Visi minėti prokurorai yra nušalinti nuo tarnybos. Pradėti tarnybiniai patikrinimai. Bus peržiūrėtos tam tikros nutrauktos bylos, vertinsime ten atliktus veiksmus. Tenka apgailestauti dėl to, kas nutiko.“
Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus pridūrė, kad šiandien buvo realizuotas ilgalaikis tyrimas, kuris buvo atliekamas neviešai: „Kalbame apie finansines ūkines bylas. Korupciniai veiksmai reiškėsi dėl įvairių procesinių veiksmų. Buvo vilkinami ikiteisminiai tyrimai, buvo bandoma juos nutraukti.
Buvo neteisėtai derinamos įtariamųjų pozicijos ikiteisminiame tyrime. Buvo kalbame apie bausmių mažinimą, kad prokuroras kreipdamasis į teismą prašytų mažesnių bausmių. Šiandien atlikoje operacijoje dalyvavo apie 50 pareigūnų, buvo atlikta apie 30 kratų. Byloje tiriama apie 30 nusikalstamų veiksmų.“
E. Pašilis pabrėžė, kad bus patikrintos ne tik sustabdytos bylos: „Tai jautrus tyrimas ir norime kiek įmanoma efektyviau jį atlikti. Sužinome faktus, kad galėjo būti tam tikri veiksmai atlikti neteisėtai. Peršasi visokios išvados, kodėl viena ar kita byla buvo vilkinama. Jei bus pripažinta, kad prokurorai padarė nusižengimą, tada bus jau tarnybiniame patikrinime įvardyta, kas konkrečiai buvo atliekama ne pagal įstatymus. Smūgis suduotas ne tiek dėl padarytų finansinių nuostolių, kiek dėl teisingumo suvokimo.
Be abejonės, kai tenka pradėti ikiteisminį tyrimą dėl ilgus metus dirbančių ir karjerą padariusių prokurorų galimai padarytų nusikalstamų veikų, yra labai liūdna ir apmaudu. Deja, prieš tam tikrą laiką gauti ir kruopščiai patikrinti duomenys neleido priimti jokio kito sprendimo. Taip pat noriu pabrėžti, kad nuoširdžiai tikiu, kad jog absoliučią daugumą dirbančių prokuratūroje vienija tikėjimas teisingumu ir įstatyme suformuluota prokuratūros misija mums nėra vien tik skambūs žodžiai. Ir būtent tai lemia sprendimą nesitapatinti su tais, kam vertės svarbesnės už vertybes.“