Plėšikų užpulto "Falck Security" inkasatorių automobilio vairuotojas turėjo būti ginkluotas, bet išvažiuodamas rinkti pinigų tarnybinį pistoletą paliko ginklinėje. Patikslinta pagrobtoji suma - 1,7 mln. litų.
Saugos bendrovė "Falck Security" suskaičiavo, kiek pinigų sekmadienio vakarą Vilniuje, Salininkuose, iš inkasatorių automobilio pagrobė keturi ginkluoti plėšikai. Paaiškėjo, kad banditų grobis - 1,7 mln. litų.
Salininkuose esanti parduotuvė "Maxima" buvo paskutinis šio inkasatorių ekipažo maršruto taškas, todėl nešarvuotame autobusiuke jau buvo sukaupta didžiulė suma.
Nepasiėmė ginklo
Tą vakarą tik vienas iš dviejų inkasatorių buvo ginkluotas. Užpuolimo momentu jis ėjo į parduotuvę paimti pinigų. Plėšikams pradėjus šaudyti, vyrą, pasak jo paties, ištikęs šokas. Jis nė nepabandė sutrukdyti užpuolikams, kurie tuo metu grobė inkasatorių autobusiuką su beginkliu vairuotoju.
Policijos žiniomis, vairuotojas turėjo būti ginkluotas, tačiau į maršrutą jis išvyko tarnybinį pistoletą palikęs "Falck Security" būstinėje. Dabar policija ir bendrovė aiškinasi, kodėl inkasatorius į pavojingą darbą išvažiavo nepasiėmęs ginklo. LŽ duomenimis, sekmadienį tas vyras tarnybinį ginklą buvo pasiėmęs, bet paskui, eidamas pietauti, pistoletą grąžino į ginklinę. Grįžęs po pietų ginklo jis nebepasiėmė. Kriminalistai neatskleidžia, kaip inkasatorius paaiškina tokį savo aplaidumą. Beje, kad inkasatorius į maršrutą išvyko nepasiėmęs ginklo, turėjo pastebėti kiti saugos bendrovės darbuotojai, tačiau nepastebėjo ar numojo į tai ranka.
Vogtas automobilis
Pagrobtąjį inkasatorių autobusiuką su vairuotoju plėšikai metė Kelmijos sodų bendrijoje, esančioje netoli Salininkų. Pasiėmę pinigus, kuriuos inkasatoriai vežiojosi kartoninėje dėžėje, nusikaltėliai nuvažiavo raudonu lengvuoju automobiliu.
Pirmadienį ši mašina buvo aptikta miške, maždaug už pusantro kilometro nuo Kelmijos sodų. Automobilis visiškai sudegintas - iš jo likę tik metaliniai griaučiai. Apiplėšimo liudytojai teigė, kad nusikaltėliai nuvažiavo "VW Passat", bet paaiškėjo, kad banditai naudojosi senutėliu "Audi 80".
Šis automobilis sausį buvo pavogtas Vilniuje. Plėšikai net nepakeitė jo valstybinių numerių.
Sudeginta mašina dar ir vakar teberiogsojo miške - pareigūnai suko galvas, kaip ją išgabenti iš tankmės. Toje vietoje neįmanoma pasinaudoti sunkiąja technika, neiškirtus medžių.
Pavojinga konkurencija
"Falck Security" atstovai LŽ teigė, jog didžiuma bendrovės inkasatorių automobilių yra šarvuoti. Šarvuočių įsigyjama vis daugiau, o po šio apiplėšimo likusios nešarvuotos inkasatorių mašinos bus pakeistos dar greičiau, nei planuota.
Pasak bendrovės darbuotojų, negerai, kad valstybė iki šiol įstatymu neįtvirtino reikalavimo, jog inkasatoriai privalo važinėti tik šarvuotais automobiliais. Tuo naudojasi tarpusavyje dėl klientų konkuruojančios saugos bendrovės - nepirkdamos brangių šarvuočių sumažina išlaidas ir savo paslaugas parduoda pigiau.
Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininkas Vytautas Velička LŽ sakė, kad 2004 metais Policijos departamente buvo parengtas projektas, kuriame numatyta, jog privačios bendrovės inkasatoriams turėtų skirti tik šarvuotus automobilius. Tačiau atsirado daug nepatenkintųjų, ir projektas neįgavo teisinės galios. Labiausiai tam priešinosi privačių bendrovių vadovai. "Jei vežamos nedidelės sumos, šarvuotų automobilių gal ir nereikia. Gali atsitikti taip, kad tuomet visai nebeliks kam vykdyti inkasavimo paslaugų", - svarstė V.Velička. Spręsti, kokiomis sąlygomis kada inkasuoti, dabar turi teisę tik pačios bendrovės. Įstatymai numato vienintelę taisyklę, kurios privalu laikytis. Inkasatorių turi būti ne mažiau kaip du. Nustatyta ir tai, kad inkasatoriais negali dirbti teisti asmenys ir tie, kurie per trejus metus yra įvykdę du viešosios tvarkos pažeidimus. Tai gali būti, pavyzdžiui, chuliganizmas ar pasipriešinimas policijos pareigūnams.
Policijai reikalavimai griežtesni
Apsaugos policijos darbo sąlygas reguliuoja vidaus tvarkos taisyklės. Pareigūnai patys inkasavimo veiksmų neatlieka, tik lydi tai atliekančius darbuotojus. Vilniaus apsaugos policijos vadovas Jonas Lazarenka LŽ sakė, kad dažniausiai aptarnaujami pašto ir kai kurių bankų darbuotojai.
"Griežtai reikalaujama, kad pareigūnai vyktų tik šarvuotais automobiliais, vilkėtų šarvines liemenes, būtų ginkluoti. Budėtojas ekrane mato maršrutu vykstantį automobilį, su juo nuolat privalo būti palaikomas ryšys. Išimčių nėra", - sakė J.Lazarenka. Krovinį lydi mažiausiai du policininkai, tačiau apsauga sustiprinama klientui pranešus, kad veža didelę pinigų sumą ar itin brangų krovinį.
Policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius davė nurodymą teritorinėms policijos įstaigoms organizuoti susitikimus ir seminarus su saugos bendrovių vadovais bei darbuotojais, priminti jiems apie būtinybę naudoti specialias apsaugos priemones, šarvuotus automobilius, specialius lagaminėlius, priminti apie ginklo būtinybę. Tačiau policija gali tik rekomenduoti, o ar rekomendacijas vykdyti, bendrovės spręs pačios.
Ainis Gurevičius, Lina Vyšniauskienė