Šiandien energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius dalyvavo Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komiteto posėdyje Briuselyje, kuriame pristatė Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetus energetikos srityje ir jų įgyvendinimo darbotvarkę.
Savo kalboje ministras pabrėžė, kad bendros ES energijos vidaus rinkos užbaigimas iki 2014 metų yra pagrindinis prioritetas. Rinka energetikoje darys teigiamą įtaką ekonomikai ir tiekimo saugumui, tiesiogiai skatins darbo vietų Europos Sąjungoje kūrimą. ES energijos vidaus rinka yra neatskiriama ES konkurencingumo tikslo dalis ir prisidės prie 2020 metų klimato ir energetikos tikslų įgyvendinimo.
Lietuva kaip pirmininkaujanti valstybė sieks, kad gruodžio mėnesio Energetikos taryboje būtų įvertinta esama pažanga siekiant bendros ES energijos vidaus rinkos sukūrimo. Šis pažangos įvertinimas leis numatyti dar neatliktus, tačiau būtinus žingsnius rinkai sukurti.
Antruoju Lietuvos pirmininkavimo prioritetu energetikos srityje J. Neverovičius įvardino ES energetikos politikos išorinės dimensijos stiprinimą. Pasak jo, siekiant užtikrinti energetinį saugumą, Europos Sąjungai yra reikalingos stabilios ir skaidrios pasaulinės energetikos rinkos. Privalome ir toliau stiprinti valstybių narių bendradarbiavimą siekiant lygiaverčių ir lygiateisių santykių su išoriniais energijos išteklių tiekėjais.
Atsižvelgiant į daug svarbių pokyčių, įvykusių išorinių energetikos santykių srityje per pastaruosius dvejus metus, pirmininkaujančioji Lietuva kartu su Komisija peržiūrės ir atnaujins 2011 metų Tarybos išvadose dėl išorinių energetikos santykių numatytas kryptis. Bus siekiama sustiprinti ES veiksmų nuoseklumą, patikimumą ir efektyvumą. Planuojama, kad šiai peržiūrai turėtų būti pritarta gruodžio mėnesio Energetikos taryboje.
Ministras pažymėjo pirmininkaujančios Airijos pasiektą pažangą dėl Direktyvos dėl netiesioginio žemės paskirties keitimo (ILUC) projekto, kuris taps tvirtu pagrindu pradėti diskusijas šiuo klausimu Europos Parlamente.
„Dabar yra svarbus laikas mūsų bendroms diskusijoms. Tampa akivaizdu, kad trys institucijos – Europos Parlamentas, ES Taryba ir Europos Komisija – viena vertus, kartu siekia skatinti pažangiųjų biodegalų gamybą taip sumažinant aplinkai ir žmogui kenksmingą jų gamybos šalutinį poveikį, kita vertus, siekia išlaikyti aiškias investavimo perspektyvas ir ES atsinaujinančių energijos išteklių tikslų pasiekiamumą. Pirmininkaujančioji Lietuva sieks sutarimo su Europos Parlamentu, kad šis dosjė būtų užbaigtas“ – Europos Parlamento ITRE komiteto atstovams sakė J. Neverovičius.
2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos tikslas – įvertinti, kaip reiktų dirbti toliau nei dabartiniai 2020 metų tikslai. Šios strategijos pagrindas yra ekonomikos ir energetikos plėtros iki 2050 metų gairės, o svarbiausias tikslas – kaip efektyviausiai panaudoti energetikos ir klimato politiką siekiant konkurencingos, stabilios ir saugios ekonomikos bei energetikos sistemos. Europos Komisija baigė viešąsias konsultacijas dėl šios strategijos Žaliosios knygos ir šiuo metu rengia poveikio vertinimo analizę kiekvienai valstybei narei. Pirmininkaujanti Lietuva yra pasirengusi prisidėti pristatant šių viešųjų konsultacijų dėl 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos rezultatus.
Ministras pabrėžė, kad tikimasi, jog pateiktas pasiūlymas dėl Reglamento dėl pranešimo Komisijai apie energetikos infrastruktūros investicinius projektus galėtų būti užbaigtas Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu.
Ministras taip pat pažymėjo, kad yra laukiama Komisijos pažadėto pasiūlymo dėl kietosios ir dujinės biomasės išteklių naudojimo elektros energijos gamybai, šildymui ir vėsinimui tvarumo reikalavimų, kurį ketina pristatyti Tarybai iš karto, kai jis bus pateiktas.
Kalbėdamas apie branduolinės energetikos klausimus J. Neverovičius paminėjo 2009 metų Direktyvos dėl branduolinės saugos peržiūrą, kuri bus vienas svarbiausių klausimų branduolinės energetikos srityje.
Pirmininkaujanti šalis pradėdama pirmininkavimą tradiciškai pristato pirmininkavimo prioritetus Europos Parlamento komitetuose. Europos Parlamento ITRE komitetas yra atsakingas už ES priemones, susijusias su energetikos, pramonės ir mokslinių tyrimų politika. Ministro pristatymo metu ITRE komiteto nariai aktyviai domėjosi Lietuvos pirmininkavimo darbotvarke.
Šio komiteto nariai taip pat lankysis Lietuvoje liepos 15–17 dienomis. Visą energetikos ministro kalbą netrukus galėsite rasti Energetikos ministerijos ir pirmininkavimo tinklalapiuose.