• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Airijos piliečiai vakar balsavo referendume, spręsdami, ar pritarti Europos Sąjungos (ES) Lisabonos sutarčiai. Balsavimą su susidomėjimu stebėjo visa ES bendruomenė.

REKLAMA
REKLAMA

Išimtis

26 ES šalys narės sprendimo teisę atidavė į savo parlamentų rankas, o Airija nutarė surengti visuotinį balsavimą.

REKLAMA

Nors visos pagrindinės Airijos politinės partijos pritarė Lisabonos sutarčiai, nepritarimo kampanija metė referendumui iššūkį.

Apklausos parodė, kad daugelis rinkimų teisę turinčių Airijos piliečių nebuvo tvirtai apsisprendę , kaip balsuos referendume, ir prognozavo, jog balsavusiųjų už Lisabonos sutartį ir prieš ją skaičius galėjo būti apylygis.

REKLAMA
REKLAMA

Supaprastins darbą

Lisabonos sutartis turėtų pakeisti ambicingesnį bendros ES Konstitucijos projektą, kuris 2005 metais buvo atmestas Prancūzijos ir Olandijos.

Projektas turėtų supaprastinti Europos Komisijos darbą, nacionalinės veto teisės panaudojimą daugelyje politikos sričių, Europos Tarybos pirmininko rinkimų tvarką bei suteikti didesnę galią už užsienio reikalus atsakingoms institucijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvi stovyklos

Kai kurių ekspertų manymu, jei Airija nepritars Lisabonos sutarčiai, ES ištiks krizė, tad visų akys nukreiptos į referendumo baigtį.  Prancūzija prieš keletą dienų įspėjo šią šalį, kad jei bus sužlugdytas šis projektas, airiai pirmieji pajus neigiamas to pasekmes.

REKLAMA

2001 metais Airijos rinkėjai beveik sužlugdė ES planus plėstis į Rytus - tuomet Airija atmetė Nicos sutartį. Dokumentas buvo patvirtintas tik po daug kritikos sulaukusio antrojo balsavimo.

Airijos ES ministras Dickas Roche referendumo išvakarėse prognozavo, kad Lisabonos sutarčiai bus pritarta, bet skirtumas tarp ją palaikiusiųjų ir balsavusiųjų „prieš“ bus labai nedidelis.

REKLAMA

Europos Komisijos pirmininkas Chose Manuelis Barroso paskatino šalis nares paremti Lisabonos sutartį, kuri turėtų įsigalioti 2009 metų sausio 1 dieną.

Prieš sutarties priėmimą nukreiptą kampaniją remia tiek lobistų grupė „Libertas“, tiek „Sinn Fein“ - vienintelė partija Parlamente, nepritarianti Lisabonos sutarčiai. Anot „Sinn Fein“ lyderio Gerry Adamso, jei sutarčiai nebūtų pritarta, tai suteiktų Airijos Vyriausybei didesnes galimybes reikalauti geresnių sąlygų valstybei.

Savo ruožtu Airijos ministras pirmininkas Brianas Cowenas apkaltino sutarties oponentus neatidumu ir absurdiškumu, teigdamas, kad geresnių sąlygų Airija jau nebegali tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų