Įvykiai Austrijoje dėl įtariamojo Sausio 13–osios byloje Michailo Golovatovo sulaikymo įrodė, jog Lietuvoje teisinė sistema nėra tobula.
Lietuvos generalinės prokuratūros duomenimis, pernai išduotas 291 Europos arešto orderis (EAO), tačiau tenkinta tik 138. Panaši padėtis ir ankstesniais metais: 2009 m. – išduota 211, tenkinta – 108; 2008 m. – atitinkamai 248 ir 119; 2007 m. – 225 ir 117; 2006 m. – 388 ir 62; 2005 m. – 433 ir 68.
Visi EAO, anot Generalinės prokuratūros atstovės Vilmos Žemaitytės, išduodami tada, kai teismas priima nutartį skirti kardomąją priemonę – suėmimą.
Dažniausiai orderiai rašomi lietuvių kalba, o verčiami į anglų kalbą. Neretai valstybės pateikia prašymus išversti dokumentus jų valstybės kalba. Tai daroma priklausomai nuo šalies, kurioje asmuo sulaikytas. Moka už vertimą Lietuva.
Šalis, kuri reikalauja išduoti įtariamąjį, pati moka už jo pargabenimą. Sumos svyruoja nuo trijų tūkstančių iki beveik 80 tūkstančių. Dydis priklauso nuo šalies, kur vyksta pareigūnai.
Europos arešto orderiai išduodami vadovaujantis sprendimu, kuris priimtas dar 2002 m. birželio 13 d. „Dėl EAO perdavimo tarp valstybių narių tvarkos“.
EAO dažniausiai neįvykdyti neradus ieškomo asmens, kuriam taikoma tarptautinė paieška Interpolo kanalais.
Taikoma amnestija nusikaltimams
Neretai atsisakoma vykdyti, jei nusikalstamai veikai, kurios pagrindu yra išduotas arešto orderis, vykdančiojoje valstybėje narėje taikoma amnestija, kai persekiojimas už tokios nusikalstamos veikos padarymą priklausė tos valstybės jurisdikcijai pagal jos baudžiamąją teisę.
EAO neprivalu vykdyti, kai nusikalstama veika, pagal kuria asmuo įtariamas, valstybėje nelaikoma nusikaltimu.
Kai kurios valstybės reikalauja daugiau įrodymų, jog asmuo įvykdė kurį nors nusikaltimą. Apibendrintos frazės netinka.
Visi orderiai iš Generalinės prokuratūros siunčiami Kriminalinės policijos biuro Interpolo nacionaliniam skyriui. Šio skyriaus viršininkas Saulius Puidokas teigė, jog EAO duomenis skurbiai įtraukiami į Interpolo duomenų bazę.
„Kai gauname žinių, jog paieškomas asmuo sulaikytas, tuomet rengiame ekstradicijos dokumentus, kuriuos paruošia apskričių prokurorai. Viskas rašoma standartine kalba“, – tikino S.Puidokas.
Spragų neišvengta?
Tačiau buvę Kriminalinės policijos pareigūnai, susiję su asmenų paieška, tikino, jog klaidų neišvengta. Jų teigimu, Interpolas atlieka tik pašto karvelių funcijas. Ar vykdomos kokios nors priemonės, niekas nesidomi, nes tam reikia finansinių sąnaudų.
Kiek lengviau su Europos Sąjungos valstybėmis, tačiau ir jos reikalauja išversti Baudžiamojo kodekso straipsnius į jų valstybės kalbą, kas neretai prailgina termina, per kurį paieškomas turi būti paleistas.
Generalinė prokuratūra privalo pateikti patikslinimus ir vertimą per 48 valandas. Kadangi daugelyje šalių nusikalstamos veikos traktuojamos kitaip, kyla keblumų dėl jų formulavimo.
Dėl to nuolat tenka koreguoti Baudžiamojo kodekso straipsnius, kurie yra netinkami.
Galutinis resultatas nedomina
„Jeigu kas nors sektų EAO vykdymo galutinį procesą, nekiltų tokių nesusipratimų, kaip Austrijioje. Neretai šalys, sulaikiusios asmenį pačios reikalauja atsiųsti dokumentus. O tai turėtų daryti mūsų konkretūs pareigūnai“, – sakė neseniai palikęs tarnybą Kriminaliniame biure komisaras Igoris Ksendzovas.
Anot jo, ypatingai daug dėmesio privalu skirti Rusijos teisėsaugininkams, kurie veikia pagal savo šalies įstatymus ir neretai nesupranta, ko Lietuva iš jų nori.
Į mūsų šalies teisėsaugos subtilybes jau „įsikirto“ vokiečiai, ispanai ir anglai, kur lietuviai padaro itin daug nusikaltimų.
Pareigūnai pastebėjo ne visada suprantantys ir kitų šalių reikalavimus. Prieš kelerius metus buvo prašoma išduoti Somalio pilietį, kuris savo šalyje įtariamas daręs dokumentų kopijas.
Tačiau vėliau paaiškėjo, jog su šia šalimi nėra pasirašyta teisinės pagalbos sutartis, todėl pilietis nesulaikytas.
Lietuvoje sulaikomų kitų šalių piliečių advokatai pastebi, jog mūsų teismai neretai pernelyg skuba vykdydami EAO, tačiau vėliau aiškėja, jog suimti nėra pagrindo, mat nusikalstama veika nėra apibrėžta Lietuvos Baudžiamajame kodekse.
ES kritikuoja Austriją dėl M. Golovatovo paleidimo
Čekija parėmė Lietuvą dėl M. Golovatovo
Lenkija reiškia solidarumą Lietuvai dėl M. Golovatovo skandalo