Apie tai, kodėl yra planuojama didinti seimūnų algas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Liberalų sąjūdžio Frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Ateina naujas Seimas ir su juo yra gerų žinių išrinktiems parlamentarams, kurie jau dabar patenka į Seimą ir dar pateks po II-ojo turo, ir jie galės džiaugtis beveik dvigubai didesne alga – jeigu dabar atlyginimas siekia 2,1 tūkst. eurų „į rankas“, tai politikai gaus iki 3,8 tūkst. eurų „į rankas“. Ką tai rodo?
E. Gentvilas: Nežinau, ar programuotojams padidėjusi Seimo nario alga yra rojus. Programuotojai gauna po 5 tūkst. eurų per mėnesį ir daugiau, bet 2,1 tūkst. eurų buvo nerimta – nekonkurencingas atlyginimas, norint pritraukti profesionalius žmones, kuriuos aš pats pažįstu, kurie tikrai nemeta savo profesijos, turi šeimas, įsipareigojimus bankams, paskolas. Jie tikrai nesiryžtų eiti, nors jiems ir būtų įdomus politiko darbas. Turime galvoti, kaip pritraukti profesionalius žmones.
Aš niekad nesiskundžiau savo alga, kuri siekia 2,7 tūkst. eurų per mėnesį dėl stažo valstybės tarnyboje ir dėl užimamų pareigų Seime, tai yra Frakcijos seniūno priedas. Man visiškai užtenka – mano vaikai užaugę, aš neturiu jokių paskolų, aš susitaupau nuo kiekvienos algos. Man galėtų ir nedidėti, bet, aišku paimsiu, kai bus padidinta.
Bet aš visada randu kam paaukoti – ar tai būtų mūsų valstybės reikalai, ar su žmona paaukojame be pasigyrimo kam nors, ar Ukrainos reikalai. Galvokime apie kitus žmones, kaip juos pritraukti į politinę veiklą, kur esamas atlyginimas tikrai nemotyvuoja.
R. Karbauskis: Aš manau, kad daugelis žmonių, kurie kandidatuoja rinkimuose, tikrai turi nemažesnes pajamas dabar, negu jas tapę Seimo nariais. Bet tikriausiai yra problema, kad dalis jų gali nenorėti eiti į politiką ne dėl atlyginimo, o dėl kitų galimybių, kurios atsiranda būnant politikoje. Tai yra problema ir mes tą problemą matome – korupciją. Ir iš tikrųjų, ši kadencija korupcija pasižymėjo. Aš manau, kad atlyginimas, kuris yra nustatytas šio Seimo, jis galios tik naujam Seimui. Tokie yra principai.
Seimo nariai sau pasididinti atlyginimo negali, jie gali priimti sprendimą tik būsimam Seimui. Niekas nežino, kokia bus būsima jo sudėtis ir sprendimą valdantieji aišku priėmė. Mes žinom, kokie bus atlyginimai naujame Seime, bet drįsčiau manyti, kad 95 procentai visų kandidatų tikriausiai dalyvavo ne dėl to (didesnių atlyginimų, aut. past.).
Vieni iš tikrųjų dėl vertybinių pasirinkimų, dėl noro tarnauti Lietuvos žmonėms, kiti galbūt dėl manymo, kad galima dar labiau prasigyventi iš Seimo nario galimybių. Bet tas, kad motyvacija buvo atlyginimas, aš labai abejočiau, žiūrint į aplinkines valstybes, Seimo narių atlyginimai Lietuvoj tikrai nėra dideli ir net gi kai kurių valstybių atžvilgiu, jie apverktinai maži.
Kada žmonės tikisi ir nori, kad išrinktieji išvengtų korupcijos dalykų ir taip toliau, nebūtų istorijų apie skrydžius privačiais lėktuvais į Dubajų ar kitų dalykų.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše teksto pradžioje.