Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Gydytoją Aleksandrą Alekseičiką į teismą palaikyti atvyko arti 30-ies žmonių. Daugiausiai – jo pacientai. Kai kurie nešini gėlėmis. Į teismą psichiatras kreipėsi dėl, jo nuomone, neteisėto jo atleidimo iš psichiatro pareigų Vasaros ligoninėje, kurioje gydytojas padėjo pacientams 60 metų.
Vadovas Martynas Marcinkevičius A. Alekseičiką atleido kilus viešai pasipiktinimo bangai, po vienos publikacijos su gydytojo interviu – A. Alekseičiką užsipuolė, neva jis homofobas.
„Atėmė ne tik mane, kaip gydytoją. Praktiškai atėmė iš jų skyrių“, – tikino gydytojas psichiatras.
Skandalas kilo dėl straipsnio
Viskas prasidėjo nuo to, kad praėjusią vasarą „Šiaurės Atėnų“ savaitraštyje pasirodė mokslininkės Rasos Navickaitės straipsnis, kuriame ši dalijosi interviu su A. Alekseičiku. Mokslininkė jį apklausė savo tyrimui apie homoseksualumo gydymą ir sovietmečiu taikytą konversiją.
Praėjus metams po interviu R. Navickaitė, frazes atsirinkusi savo nuožiūra, publikavo interviu „Šiaurės Atėnų“ savaitraštyje. Nepaisant to, kad interviu gydytojas prašė derinti su juo, kad frazės nebūtų išimtos iš konteksto, mokslininkė to nepadarė.
A. Alekseičiko prisipažinimas, kad ir dabar, jei pacientas prašo, jis „gydo“ homoseksualumą, daugelį šokiravo. Įsižeidę LGBTQ atstovai rašė skundus į Bioetikos komitetą, o šis netrukus nustatė, kad A. Alekseičikas pažeidė etiką.
„Mes gavome laiškus iš LGBTQ bendruomenės, Psichologų sąjungos, Jaunųjų psichiatrų sąjungos, kur jie įžvelgė, kad yra diskriminacijos, kad kai kurie gydytojo pasisakymai apie tai, kad jie nedasivystę, sutrikę ir kad taip galvoja daugelis kolegų, perlipa ribas ir žeidžia tuos žmones“, – teigė Vasaros ligoninės direktorius M. Marcinkevičius.
Susirinkę gydytojo pacientai, kai kurie – ilgamečiai, sakė, kad per visus metus nebuvo pastebėję, kad gydytojas į netradicinės orientacijos pacientus žiūrėtų kitaip. Tą sako ir atvykęs homoseksualus jo pacientas Sebastianas.
„Kas nori įsižeisti, tas visada įsižeis. Mane atsiuntė į tą skyrių, nukreipė į gydytoją, kai jau niekas nebeveikė. Ir man gydytojas Alekseičikas suteikė prieglobstį, kuriame jaučiausi saugiai. Ir priimtas, ir taip toliau“, – pasakojo Sebastianas.
„Specialistas Marcinkevičius labai daug kalbėjo apie ligoninės reputaciją, apie tai, kaip ligoninės reputacija kenčia, bet reikia atsižvelgti, kad šiomis dienomis kenčia labiausiai žmonės, kurie susirinko čia. Mes susirinkom kenčiantys, nes mums gydymo prieinamumas yra apribotas, mes negalime sveikti“, – kalbėjo vilnietė Augustė.
„Aš lankiausi pas gydytoją ir savo akim mačiau, kad pas gydytoją lankosi įvairūs žmonės, tarp jų ir homoseksualūs asmenys, su jais buvo elgiamasi labai gražiai, padoriai, kaip su paprastais žmonėmis. Esu liudytoja“, – tikino vilnietė Ramūnė.
„Žmonės su netipiška orientacija gyvenime patiria daugiau sunkumų. Jei pas jus depresija yra dėl vienų priežasčių, reikia gydyti ją vienaip, jei dėl kitų priežasčių – kitaip“, – tikino A. Alekseičikas.
Įtaria bandymą susidoroti
Administracinių ginčų komisija panaikino Lietuvos bioetikos komiteto nutarimą dėl viešų gydytojo A. Alekseičiko pasisakymų. Neva Bioetikos komiteto atliktas tyrimas nebuvo išsamus, rėmėsi subjektyviomis interpretacijomis, neįvertino visų aplinkybių, o gydytojo pasisakymai galėjo būti neteisingai interpretuoti.
„Būtent šiuo sprendimu Bioetikos komiteto rėmėsi ligoninė, atleisdama gydytoją iš pareigų“, – paaiškino gydytojo advokatas Linas Blažulionis.
Advokato manymu, pagrindinė A. Alekseičiko atleidimo priežastis net ne straipsnis „Šiaurės Atėnuose“. Esą publikacija tiesiog tapo pretekstu, parankiu ligoninės vadovui, kuris daktarą bando išguiti iš ligoninės jau 20 metų.
„Tai yra ilgalaikis bandymas gydytoją Alekseičiką atleisti iš pareigų, tai buvo daroma tiek per etikos svarstymus įvairius, tiek mažinant skyrių, mažinant darbuotojų skaičių jo vadovaujamam skyriuj“, – vardijo L. Blažulionis.
Beje, ligoninėje buvo ardomas gydytojo vadovautas Ribinių būsenų skyrius. Kadaise buvęs skyriumi su 30-čia lovų pacientams ir 18 daktarų, dabar ten likęs 1 gydytojas ir nė vienos palatos stacionariam gydymui.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

































































































































































































































































