• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kuris laikas Vilniaus Žirmūnų mikrorajone vyksta įnirtingas kivirčas tarp kaimynų. Investicinių nekilnojamojo turto projektų vystymo įmonė ŽVC kaltina šalia įsikūrusią mokslinę gamybinę akcinę bendrovę „Precizika" tuo, kad ši plėtos saulės elementų modulių gamybą neatlikusi poveikio aplinkai vertinimo (PAV). Įmonės ŽVC atstovams neaišku, kokių aplinkos apsaugos priemonių gaminant elementus bus imtasi, kaip bus užtikrinama higiena ir gaisrinė sauga.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu „Precizikos" vadovai atkerta, kad jokių įstatymų bendrovė nepažeidžia. Esą tiems darbams, kurių ruošiasi imtis „Precizika", jokių PAV nereikia. Bendrovės poziciją palaiko Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas, kuris įstatymų nustatyta tvarka kontroliuoja su poveikiu aplinkai susijusius procesus.

REKLAMA

Dėl bendrovės „Precizika" ir už jos stovinčių valstybinių institucijų elgesio susirūpinimą reiškia ne vien ŽVC. Dalis Žirmūnų gyventojų baiminasi dėl savo ir savo artimųjų sveikatos ir taip pat reikalauja, kad prieš pradedant gamybą „Precizikoje" būtų atliktas PAV.

Pareikalavo sustabdyti paramą

ŽVC ir „Precizika" yra ne tik kaimynės, bet ir pastatų komplekso, įsikūrusio sostinės Žirmūnų g.139, bendraturtės. Dar nekilnojamojo turto projektų vystymo ir aukštųjų technologijų įmonės nuomoja vienas šalia kito esančius valstybei priklausančius sklypus. ŽVC - 1,2 ha, „Precizika" - 3,1 ha. Šioje sklypo dalyje ir nuosavybės teise priklausančiuose pastatuose bendrovė „Precizika" bei antrinė jos įmonė „Precizika-MET SC" ir siekia rutulioti gamybą - gaminti saulės elementų modulius, skirtus fotoelektros jėgainėms.

REKLAMA
REKLAMA

2010 m. kovo 5 d. ūkio ministro Dainiaus Kreivio įsakymu pagal priemonę „Lyderis LT" per Lietuvos verslo paramos agentūrą (LVPA) AB „Precizika" projektui „Industrinė technologinė linija naujos kartos saulės elementų modulių gamybai (MODLINE)" buvo skirta 10,068 mln. litų Europos struktūrinių fondų parama. ŽVC ir dalis Žirmūnų bendruomenės gyventojų reikalauja, kad kol bus atliktas PAV, agentūra stabdytų paramos lėšų skyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikalavimai - sau, parama - sau

Kaip „Respublikai" teigė ŽVC direktorius Donatas Minkus, „Precizikos" paraiška, pateikta LVPA dėl nurodyto projekto finansavimo, turėjo būti atmesta dar administracinės atitikties vertinimo etape kaip neatitinkanti priemonės “Lyderis LT" Finansavimo sąlygų apraše nustatytų reikalavimų.

REKLAMA

Juose, kaip teigė ŽVC vadovas, numatyta, kad „Lyderio LT" lėšomis yra finansuojamos visos priemonės veiklos, susijusios su įmonių, išskyrus labai mažas įmones, investicijomis į materialųjį ir nematerialųjį turtą, susijusį su naujų gamybos technologijų įsigijimu ir įdiegimu, esamų gamybos technologijų modernizavimu, įmonės vidinių inžinerinių tinklų, kurių reikia naujoms gamybos technologinėms įmonėms diegti ir esamoms modernizuoti, įrengimu.

REKLAMA

Anot D.Minkaus, vienas iš reikalavimų griežtai įpareigoja ūkio subjektą, kuriam skiriama ES parama, atlikti PAV ir pateikti jį atsakingoms institucijoms, tarp kurių yra ir LVPA. Atskirais atvejais vertinimo atlikti nebūtina, tuomet pateikiamas pretendento į ES paramą laisvos formos raštas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ŽVC duomenimis, 2010 m. spalio 7 d. AB „Precizika" tokį pateikė. „Tačiau, mūsų nuomone, agentūra laisvos formos paaiškinimą priėmė neįsitikinusi, kad PAV iš tiesų yra nebūtinas. Tačiau remiantis galiojančiais planuojamos ūkinės veiklos poveikį aplinkai reguliuojančiais teisės aktais, poveikio aplinkai vertinimas turėjo būti atliktas. Beje, tą iš dalies viename iš savo mums siųstų raštų pripažino ir Vilniaus aplinkos apsaugos departamentas. O be PAV negalėjo būti išmokama ir ES parama. Tačiau dėl neaiškių priežasčių paramos išmokėjimas iki šiol vyksta sklandžiai", - tvirtino D.Minkus.

REKLAMA

Vertinimas - dėl šventos ramybės

Pasak ŽVC vadovo D.Minkaus, stengdamiesi priversti kaimynę atlikti PAV, jo vadovaujamos įmonės atstovai daugybę kartų mynė valstybinių įstaigų slenksčius. Galų gale, D.Minkaus teigimu, Vilniaus aplinkos apsaugos departamentas informavo ŽVC, kad, „siekiant išsamiai įvertinti AB “Precizika" priklausančiame gamybiniame pastate UAB „Precizika-MET SC" įrengtoje laboratorijoje įdiegtą technologiją, naudojamas žaliavas, chemines medžiagas, tirpalus, reagentus, naudojamus jų kiekius, nuotekų, atliekų susidarymą, jų tvarkymo sprendimus ir kita", balandžio 8 dieną antrinė „Precizikos" bendrovė buvo įpareigota parengti techninio projekto aplinkos apsaugos dalį ir pateikti ją derinti. Departamentas apie tai, kaip bus vykdomas derinimas, pažadėjo teikti informaciją bendrovei ŽVC.

REKLAMA

„Praėjo beveik pusmetis, tačiau iki šiol jokių žinių šiuo klausimu nesame sulaukę", - sakė ŽVC vadovas. Nors parengti techninio projekto aplinkos apsaugos dalį būtų kur kas lengviau, nei atlikti PAV. Kaip „Respubliką" informavo Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus darbuotoja Aldona Giedraitienė, dokumento iš “Precizikos-MET SC" pareikalauta dėl šventos ramybės. „Jei vadovaujantis norminiais aktais nereikia rengti PAV, gali būti parengta techninio projekto aplinkos apsaugos dalis. Nors iš esmės ir ji nėra labai reikalinga. Tačiau vyksta kaimynų ginčas. Jei kas pareikalautų, „Precizika" turėtų ką parodyti", - reikalo esmę „Respublikai" tiesiai šviesiai atskleidė valdininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos žiniomis, būsimos saulės elementų modulių gamybos linijos techninio projekto aplinkos apsaugos dalies dar nėra dėl to, kad AB “Precizika" dar nėra parengusi paties techninio projekto.

PAV iš idėjos neatlieka?

AB „Precizika" generalinis direktorius Tomas Kovėra sakė, kad surenkant modulius - iš esmės tai gali būti prilyginta jų gamybai - PAV atlikti nereikia. „Tą mums nurodė ir Ūkio, ir Aplinkos  ministerijos. Veiklą plėtojame nuo 1968-ųjų, esame rimta gamykla. Jei būtų nurodyta kitaip, mes tuoj pat pultume vykdyti nurodymą", - “Respublikai" teigė pašnekovas.

REKLAMA

Anot jo, surinkimas vyks naudojant moderniausią pasaulyje, galbūt net vienintelę Europoje Šveicarijoje pagamintą liniją. „Surenkamiems moduliams naudojamos medžiagos irgi atitinka griežčiausius aplinkos apsaugos reikalavimus, turi europinius sertifikatus", - sakė T.Kovėra. Suprask, kam tuomet tas PAV reikalingas?

REKLAMA

Paklaustas, ar nėra tikslingiau vertinimą atlikti vien tam, kad būtų įrodyta, jog saulės elementų modulių gamyba iš tiesų nekenks Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams ir gamintojų kaimynams, „Precizikos" vadovas atsakė šitaip: “Jei man pasiūlytų nueiti pasitikrinti pas ginekologą, atspėkite, ar aš eičiau? Aišku, kad ne. Kodėl turėčiau užsakyti PAV vien dėl to, kad kažkas šito reikalauja?"

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ŽVC vadovas D.Minkus tvirtino, kad jo oponentai poveikio aplinkai vertinimo neatlieka specia-liai. “Ta studija juk centus kainuoja. Kodėl jos neatlikus? Čia gali būti tik vienas atsakymas: „Precizika" nujaučia, kad aplinkosaugininkų išvados bus neigiamos. Mano vertinimu, jie sugebėjo aplink pirštą apvynioti Ūkio, Aplinkos ministerijas, LVPA. Negi tiek darbo atlikus dabar užlipsi ant grėblio?" - ironiškai klausė ŽVC direktorius.

Diana VILYTĖ - Lietuvos verslo paramos agentūros vadovė:

Mes neturime pagrindo nutraukti „Precizikos" finansavimo europinėmis lėšomis. Tai šeimyninis ginčas, o kas teisus ar neteisus, turėtų atsakyti ne agentūra, o teismas. „Precizika" administruoja projektus pagal ES remiamas priemones. Jeigu yra pažeidimas, mes jį ir užfiksuojame. Pavyzdžiui, jis fiksuojamas tuomet, kai pareiškėjas nepadaro ko nors iš suplanuotos veiklos. Už tai yra numatytos sankcijos. „Precizika" kol kas jokių pažeidimų nėra padariusi.

Vidmantas UŽUSIENIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų