Tokių veiksmų Europos Sąjungos vadovybė buvo priversta imtis po to, kai daugeliui regiono šalių sutriko vakcinos tiekimas daugeliui, o gamintojai, dažnai pasirinkę kitas tiekimo kryptis, vengti įsipareigojimų vykdymo.
„Mūsų piliečių apsauga ir saugumas yra prioritetas, o iššūkiai, su kuriais dabar susiduriame, mums nepaliko nieko kito, kaip tik veikti“, – teigiama Europos Komisijos pranešime.
ES šiuo metu įsivėlė į viešą ginčą su vakcinų gamintoja „AstraZeneca“ dėl tiekimo trikdžių. Taip pat sąjungos šalys patiria vis didesnį spaudimą dėl lėto vakcinos platinimo tempo.
Komisija anksčiau viešai paskelbė ginčijamą sutartį su bendrove, kad patvirtintų savo argumentą, jog „AstraZeneca“ nevykdo savo pažadų. Skelbdama apie eksporto kontrolę, ES sveikatos komisarė Stella Kyriakides teigė: buvo diegiamos priemonės, užtikrinančios, kad visi ES piliečiai galėtų naudotis vakcinomis, o visos šalys laikytųsi taisyklių. „Šis požiūris grindžiamas pasitikėjimu, skaidrumu ir atsakomybe“, – sakė ji.
„Reikia laikytis įsipareigojimų, o susitarimai yra privalomi. Reikia laikytis išankstinių pirkimo sutarčių. Šiandien mes sukūrėme sistemą, kuri leis mums sužinoti, ar vakcinos eksportuojamos iš ES. Dėl šio padidėjusio skaidrumo ES taip pat bus atsakinga už leidimą kartu su mūsų valstybėmis narėms leisti šį vakcinų eksportą“, – BBC cituojama S. Kyriakides.
Tarptautiniai prekybos rūmai perspėjo ES nesiimti vakcinų eksporto kontrolės
Europos Sąjungos (ES) sprendimas kontroliuoti vakcinų nuo COVID-19 eksportą gali turėti „pražūtingą“ poveikį pasauliniam tiekimui, Tarptautiniai prekybos rūmai (TPR) įspėjo Europos Komisijos (EK) vadovę Ursulą von der Leyen.
Planai suteikti ES valstybėms narėms galią blokuoti dalį eksporto „kelia grėsmę, jog trečiosios šalys imsis atsakomųjų veiksmų, kurie gali labai greitai suardyti esmines tiekimo grandines“, – teigė TBT generalinis sekretorius Johnas Dentonas ketvirtadienio laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.
„Tokia įvykių grandinė <...> turėtų neigiamą poveikį vakcinų tiekimui visame pasaulyje, taip pat ir visose ES valstybėse narėse“, – pridūrė jis.
Laiškas taip pat išsiųstas už sveikatos apsaugą ir maisto saugą atsakingai Europos Komisijos narei Stelai Kiriakides ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojui Valdžiui Dombrovskiui, kuriems pavesta parengti vakcinų eksporto licencijavimo sistemą.
Iniciatyva buvo pradėta šią savaitę po to, kai Europos Komisija susivaidijo su Anglijos ir Švedijos farmacijos grupe „AstraZeneca“ dėl didžiulio pažadėtų vakcinos nuo COVID-19 dozių trūkumo.
Bendrovė teigė, kad jos prioritetas yra aprūpinti Didžiąją Britaniją, kuri sutartį pasirašė tris mėnesius prieš tai, kai tą padarė ES.
Visgi EK tvirtina, kad jos sutartyje su „AstraZeneca“ nėra išlygos „pirmas atėjai, pirmas gavai“, o dvi bendrovės gamyklos Jungtinėje karalystėje yra įtrauktos į keturias tiekimo bazes, skirtas įvykdyti sutartį su ES.
TBT teigė manantys, kad idėja dėl ES eksporto licencijavimo schemos yra skatinama „gerų ketinimų“, tačiau klaidinga, atsižvelgiant į tai, kad „vakcinų tiekimo grandinės iš esmės yra globalaus pobūdžio“.
Organizacija pristatė tyrimą, kuriame teigiama, kad vakcinų trūkumas vidutines ir mažesnes pajamas gaunančiose šalyse gali sukelti trilijonų dolerių nuostolius pasaulio ekonomikai, o pusę jų padengtų pažangios ekonomikos šalys.