• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujasis sveikatos ministras Arūnas Dulkys, praėjusią savaitę pagaliau konkrečiau prabilęs apie Covid-19 valdymo priemones, įvardijo tris pagrindinius tikslus kovoje su pandemija. Vienas jų – užmojis visus infekcijos atvejus ištirti, atsekti ir izoliuoti per 48 val. Epidemiologai atkerta, kad toks siekis – jokia naujiena, tačiau didžiausias stabdys šiuo metu kyla dėl logistikos. 

Naujasis sveikatos ministras Arūnas Dulkys, praėjusią savaitę pagaliau konkrečiau prabilęs apie Covid-19 valdymo priemones, įvardijo tris pagrindinius tikslus kovoje su pandemija. Vienas jų – užmojis visus infekcijos atvejus ištirti, atsekti ir izoliuoti per 48 val. Epidemiologai atkerta, kad toks siekis – jokia naujiena, tačiau didžiausias stabdys šiuo metu kyla dėl logistikos. 

REKLAMA

Kadenciją pradėjęs ministras akcentavo, kad dabar atvejų ištyrimas užtrunka ir 3–4 dienas, o taip būti neturėtų. Todėl vienas būtinų pasiekti rodiklių – susirgusiųjų asmenų nustatymas, atsekimas ir izoliavimas per 48 val.

Be kita ko, jis pabrėžė, kad turi būti apskritai peržiūrėtas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbas taip, kad būtų koncentruojamasi į efektyviausius darbus, pavyzdžiui, kad nebebūtų ieškoma kontaktų, jei tai trunka ilgiau nei 36–48 val., nes vėliau tai praranda prasmę.

REKLAMA
REKLAMA

Pajėgumų pakanka, bet vėluoja informacija

Savo ruožtu NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė teigė, kad siekis per tokį nurodytą laiką ištirti atvejus seniai žinomas, tačiau jį stabdo visai kitos problemos.

REKLAMA

„Tai – tikslas, kuris sutampa ir su Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijomis – kuo greičiau identifikuoti užsikrėtusius asmenis, surasti, atsekti jų kontaktus ir juos izoliuoti, tik šitaip galima nutraukti infekcijos plitimo grandinę. Tačiau nėra taip, kad šis procesas išskirtinai priklauso nuo NVSC“, – portalui teigė ji.

Pašnekovės aiškinimu, šiuo metu NVSC turimi pajėgumai, padedant Lietuvos kariuomenei, verslo iniciatyvai „Įveiksime kartu“ ir kitoms organizacijoms, leidžia nustatyti atvejus, juos apklausti, atlikti visą epidemiologinę diagnostiką ir izoliuoti per 24–48 val. 

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo klausimu mūsų pajėgumai šiuo metu yra pakankami, tačiau tai neleidžia spręsti problemos iš esmės. Bėda ta, kad mes negauname dalies užsikrėtusiųjų kontaktinės informacijos, tai reiškia, kad jei mes negauname informacijos visais įmanomais būdais, tai mes ir nesusisiekiame. 

Epidemiologams turi būti suteiktos visos galimybės dirbti savo darbą, o ne užsiimti kažkokiais skambučiais į sveikatos priežiūros įstaigas ir panašiai“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stringa logistika

Anot R. Lingienės, toks 48 val. maksimaliausias ištyrimo terminas įgyvendinamas, jei kalbama tik apie laiką, kada NVSC pasiekia tyrimų rezultatai.

„Kaip suprantu, ministras turėjo omenyje, kad tiek laiko turėtų užtrukti procesas jau nuo tos akimirkos, kai žmogui pajuto simptomus ir kreipėsi atlikti tyrimą. Tačiau tam pasiekti visų pirma būtina tvarkyti visą logistinę grandinę, kuri šiuo metu yra gana sutrikusi“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

NVSC atstovė neslėpė, kad, akivaizdu, kai kuriose šalies teritorijose tyrimams į mobilų punktą žmogus užsiregistruoti gali ir gauti atsakymą tik po 2–3 parų.

„Tai jau 48 valandos būna praėjusios. Visa tai labai priklauso nuo savivaldybių, jų valdomų punktų ir pajėgumų. Tad jos visgi turėtų užtikrinti poreikius atitinkantį punktų skaičių ir pralaidumą“, – pabrėžė R. Lingienė.

Tyrimai „stovi“ laboratorijose

Jos teigimu, svarbus ne tik mobiliųjų punktų pralaidumas, bet taip pat sutvarkyta logistika tarp laboratorijų.

REKLAMA

„Dabar tikrai turime nemažai atvejų, kai laboratorijos gauna per daug tyrimų ir jie tiesiog „stovi“. Ir tik tada, ištyrus ir operatyviai suvedus duomenis į e. sveikatą, kuri irgi stringa, gauname šiuos atvejus mes. Ir gavę kontaktus patenkame į minimą ištyrimo laikotarpį, bet tai, deja, nebeduoda norimo efekto, kai jau vien kelias paras žmogus laukia tyrimo rezultato“, – aiškino epidemiologė.

R. Lingienė apgailestavo, kad neretai kol žmogus gauna jau teigiamą PGR tyrimo atsakymą, jis būna užkrėtęs ir savo bendradarbius, šeimos narius, o šie – dar kitus asmenis:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taigi jau atsiranda tretiniai atvejai, tai tas 48 val. laikotarpis yra kritinis ir labai svarbus.“

Kartu ji atkreipė dėmesį, kad turėtų būti griežtesnė viso šio proceso stebėsena, koordinatorius, kad esant problemai ji būtų greitai sprendžiama atitinkamoje grandyje.

Pagrindiniai Covid-19 valdymo tikslai

Portalas tv3.lt primena, kad savo kaip ministro paskyrimo dieną A. Dulkys įvardijo, jog kiti du svarbiausi tikslai suvaldant pandemiją būtų šie:

REKLAMA

„Nemažinant testavimo apimčių nuo visų testų skaičiaus teigiamų testų skaičius turi neviršyti 5 proc. Dabar turime grėsmingą situaciją, kai jis yra virš 20 proc. Atitinkamai darysime viską, kad pats atvejų skaičius per dieną neviršytų 200. (...) 

Taip pat darysime viską, kad 100 žmonių neužkrėstų kitų 100 žmonių. Tai reiškia, kad aktyvusis viruso reprodukcinis rodiklis R neviršytų 1. Šiuo metu jis yra 1,2–1,3. Tai šių trijų tikslų visuma, apjungta į vieną žinutę, būtų mūsų tikslas ir jis turėtų būtų pasiekti kartu“, – penktadienį kalbėjo A. Dulkys.

REKLAMA

Jo teigimu, net ir pasiekus įvardytus tikslus tikrai nebus galima teigti, kad virusas suvaldytas, bet kad bent jau grįžta į tą situaciją, kurią galima valdyti.

Portalas tv3.lt primena, kad sekmadienį vakare Vyriausybė vienbalsiai pritarė naujiems ribojimams, kurie įsigalios vos pasibaigs antradienio naktis ir prasidės trečiadienis. Tarp naujų ribojimų – draudimas išvykti iš namų, nebent reiktų dirbti, ką nors laidoti ar nusipirkti maisto. Bus draudžiamas ir ne maisto parduotuvių darbas, išskyrus prekybą internetu. Karantinas pratęsiamas iki sausio 31 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį šie ribojimai dar buvo patikslinti.

Kviečiame žiūrėti daugiau apie Vyriausybės priimtus sprendimus:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų