„Atidžiai susipažinus su Konstitucinio Teismo sprendimu, nuostatos dėl tolimesnės (atsinaujinančių išteklių energetikos – BNS) plėtros bus perkeltos ir į įstatymo lygmenį, kaip Konstitucinis Teismas ir rekomenduoja“, – teigiama antradienį BNS pateiktame Energetikos ministerijos komentare.
Pasak ministerijos, tai padaryti planuojama anksčiau nei iki kitų metų gegužės 2 dienos, kuomet KT nutarimas oficialiai bus paskelbtas Teisės aktų registre.
KT antradienį paskelbė, jog pernai įstatymu įtvirtintas komercinių saulės parkų galios ribojimas nenustatant, kaip toliau turėtų būti reguliuojama pradėtų projektų plėtra, prieštarauja Konstitucijai.
„Kaip konstatuoja Konstitucinis Teismas, energetikos sistemos saugumas ir patikimumas yra konstituciškai svarbus tikslas, viešasis interesas, tad tam tikras diferencijuotas ūkinės veiklos teisinis reguliavimas šioje srityje yra galimas ir pateisinamas“, – teigė Energetikos ministerija.
KT pažymėjo, kad ribojimą įtvirtinusiame įstatyme nebuvo numatyta, ką daryti su įrengtosios galios perviršiu ir kaip bei kokiomis sąlygomis toliau turi būti plėtojami pradėti vystyti objektai. Anot jo, įstatymu turėjo būti nustatytos elektros gamybos iš atsinaujinančių išteklių plėtros sąlygos, draudimai ir ribojimai.
Anot KT, pagrindiniam šalies įstatymui taip pat prieštarauja vasario 1 dienos Vyriausybės nutarimas, kuriuo su tam tikrais apribojimais pritarta tolesnei komercinių saulės parkų plėtrai viršijus 2 GW ribą.
Pernai birželį priimtos Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisos nustatė, kad komercinių saulės parkų suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW, o ją pasiekus neišduodami leidimai prijungti jas prie tinklo. Dėl to naujų projektų vystytojai laikinai buvo priversti juos stabdyti.
Išaiškinti, ar pernai įstatymu įtvirtintas ribojimas komerciniams saulės parkams neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui paprašė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), kiek anksčiau dėl to į KT taip pat kreipėsi 30 Seimo narių grupė.
Pernai priimtomis įstatymo pataisomis komerciniams saulės parkams buvo nustatyta maksimali 2 GW galia, o kartu su gaminančiais vartotojais – 4,4 GW.
Energetikos ministerija anksčiau teigė, kad maksimali riba komerciniams saulės projektams nustatyta siekiant, kad elektros tinklo pralaidumų pakaktų tiek verslui, tiek gaminantiems vartotojams, tiek kitų atsinaujinančios energetikos išteklių pajėgumams.