Diskusijos dėl naujų mokesčių įvedimo, esamų didinimo ir tarpusavio kaltinimai valdančiojoje koalicijoje rodo dominuojančių valdančiojoje koalicijoje Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pasimetimą, mano analitikai.
„Keistus sumanymus mokesčių srityje sukuria vyriausybės nesugebėjimas prognozuoti ir vykdyti reformas“, – mano kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“ analitikas Stasys Jakeliūnas.
„Situacija primena 2008 metus. Vėl metų galas, biudžeto svarstymas, vėl viskas dega, vėl reikia kažką priimti per naktį. Matosi, kad vyriausybė nesugeba analizuoti pasaulinių procesų ir suvokti, kaip jie paveiks Lietuvą. Ankstesnės prognozės, kaip daug kas ir perspėjo, pasirodė pernelyg optimistiškos, o dabar ir atsiranda pirmyn ir atgal skraidančios idėjos apie prabangos mokestį ir visokie kitokie chaotiški sumanymai. Šis chaosas pasitikėjimo valstybe tikrai nesuteikia“, – sakė S. Jakeliūnas portalui Balsas.lt.
Analitikas ragina visas idėjas ramiai ir be skubos apsvarstyti ir atsižvelgti skaičius ir realias prognozes, užuot organizavus eilinę nakties reformą.
S. Jakeliūnas pažymi, kad prieš kalbėdama apie naujų mokesčių įvedimą ar esamų mokesčių tarifų didinimą, vyriausybė turėtų susitvarkyti su esamų mokesčių surinkimu. „Lieka neaišku ar sumažėjo šešėlinės ekonomikos apimtys, ar tas milijardas iš šešėlio išimtas ar ne? Pati finansų ministrė Ingrida Šimonytė yra pripažinusi, kad amoralu įvesti naujus mokesčius, nesurenkant esamų. Labai pritariu tokiai pozicijai“, – sakė jis portalui Balsas.lt.
Pasak S. Jakeliūno, vyriausybė nesugebėjo įvykdyti struktūrinių reformų nei socialinio draudimo, nei švietimo srityse, kurios generuoja dideles valstybės išlaidas. „Pavyzdžiui nesugebama greitai ir ryžtingai sumažinti aukštųjų mokyklų skaičiaus, jas sujungiant arba reformuoti „Sodros“ sistemą, kur būtų galima sutaupyti kelis šimtus milijonų litų. Didžiulės sumos Europos pinigų tebėra įšaldytos nejudančiai būstų renovavimo programai“, – nurodė jis.
Politologas Lauras Bielinis taip pat teigia, kad vyriausybė ir valdančiojoje koalicijoje dominuojanti TS-LKD tiesiog blaškosi. „Tos reakcijos, kurias čia pademonstravo vyriausybė ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė, rodo TS-LKD pasimetimą. Priežastys labai paprastos. Pernelyg ilgai tiek premjeras Andrius Kubilius, tiek I. Degutienė, tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė manė, kad sprendžia tik techninio pobūdžio problemas, kurias doras tvarkingas valdininkas turėtų sutvarkyti. Jiems taip ir nepavyko suvokti, kad jie yra politikai ir sprendžia politinius klausimus. Nėra supratimo, kad visuomenei reikia ir tam tikrų politinių, socialinių, vertybinių orientyrų bei modelių, o ne vien techninių, biurokratinių veiksmų ir primityvios aritmetikos“, – dėstė politologas.
Valdančiojoje koalicijoje nesutariama dėl siūlymų didinti esamus mokesčius arba įvesti naujus. Pradžioje siūlyta iki 23 procentų didinti pridėtinės vertės mokestį, bet vėliau šios idėjos atsisakyta pareiškus, kad bus atkurta tik dalis pensijų. Seimo pirmininkė I. Degutienė apkaltino koalicijos partnerius – Liberalų Sąjūdį bei Liberalų ir Centro Sąjungą - aukojant valstybės stabilumą dėl ideologinių motyvų bei pareikalavo per naktį susitarti dėl naujų mokesčių , tarp jų, „prabangos mokesčio“ įvedimo, pridurdama, kad tai būdas siekti socialinio teisingumo. Liberaliosios partijos atkirto dėl nieko per naktį nesitarsiančios ir pareikalavo pagrįstų skaičiavimų bei konkrečių projektų. Liberalų ir Centro Sąjungos vadovas Algis Čaplikas pareiškė norįs išsiaiškinti, kas yra prabanga ir tikino neprieštaraująs, kad būtų apmlokestintos jachtos ir deimantai.
Rytoj Seime bus svarstomas valstybės 2012 metų biudžeto projektas. Diskusijos dėl to, kaip „užkamšyti“ atsivėrusią beveik 1 mlrd. Lt biudžeto skylę paaštrėjo po to, kai Finansų ministerija praėjusią savaitę sumažino 2012 m. BVP augimo prognozę nuo 4,8 proc. iki 2,5 proc., todėl ženkliai sumažėjo planuojamos kitų metų biudžeto pajamos.