• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sauliui Skverneliui pykstant, kad frakcija nepriima Vyriausybės organizuojamų reformų, politologai primena, kad realiai frakcijos niekas ir nesieja. Tik bendras ėjimas į rinkimus, nes nei politinės pažiūros, nei bendra partija jų nejungia. O premjero ir frakcijos lyderio komunikacinės bėdos primena sugedusį telefoną.

Sauliui Skverneliui pykstant, kad frakcija nepriima Vyriausybės organizuojamų reformų, politologai primena, kad realiai frakcijos niekas ir nesieja. Tik bendras ėjimas į rinkimus, nes nei politinės pažiūros, nei bendra partija jų nejungia. O premjero ir frakcijos lyderio komunikacinės bėdos primena sugedusį telefoną.

REKLAMA

Praėjusios savaitės pykčiai dėl Švietimo ir mokslo komiteto sprendimo jungti LEU ir VDU universitetus, įžiebė seniai rusenusią kibirkštį tarp Vyriausybės ir Seimo. Premjeras tada rėžė, kad nebežino, kaip dirbti su frakcija, o R.Karbauskis tikino, kad tai tik emocijos. Šią savaitę nuotaikos ramesnės, tačiau bet kokius premjero pareiškimus valstiečių partijos lyderis nurašo emocijoms.

Jie ir neturi sutarti?

Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešojo administravimo katedros vedėjas Mindaugas Jurkynas primena, kad tikėtis kokybiško darbo valstiečių frakcijoje nė nereikia tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA

„Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ėjo su į rinkimus su labai dideliu mandatų skaičiumi, bet pusė iš jų yra nepartiniai. Ir net jų lyderis, premjeras nėra partijos narys. O jis partijos lyderis, atveda visą sąrašą į šlovės valandą, be jo valstiečiai tikrai nebūtų taip gerai pasirodę. O mes dabar stebimės, kad jie nesutaria. O jie ir neturi sutarti, jie nėra iš vienos organizacijos. Nors S.Skvernelis buvo tas žmogus, kuris buvo tas magnetas, pritraukiantis rinkėjų balsus. Tų, kurie norėjo permainų“, - sako M.Jurkynas.

REKLAMA

Anot M.Jurkyno, dėl S.Skvernelio susitraukė partijos „Tvarka ir teisingumas“, „Darbo partija“, socialdemokratai gavo mažiau balsų. Tačiau VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto atstovas primena, kad ir pats S.Skvernelis pats puikiai žino, kad būtent dėl jo partija surinko tiek balsų.

„Pagal Konstituciją, premjeras, turėdamas parlamento paramą, yra galingiausia figūra. Tačiau klausimas yra kitas, ar jis turi ne tik parlamento, bet frakcijos paramą. Nes valstiečių frakcija yra pasidalinusi tarp partinių ir nepartinių, išsimėtę tarp konservatyvių, sociademokratinių ir liberalių idėjų. Tai čia tik laiko klausimas, kada mes sužinosime, kokia yra tikroji valstiečių ideologinė tapatybė.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas ten nesutarimų ir prieštaravimų yra labai daug, netgi pagrindiniai partijos veikėjai yra ne tos pačios partijos nariai. Jie abu turi savo politines ambicijas, kaip valdyti. Ir čia jau galima galvoti ir apie būsimus Prezidento rinkimus. Nors mano akimis, aš likčiau premjeru, nes jis būtent ir yra galingiausia politinė figūra ir apsprendžia daugybę dalykų“, - teigia pašnekovas.

Premjeras – geriausias valstiečių žaidėjas

M.Jurkynas teigia, kad S.Skvernelis yra geriausias valstiečių legionierius.

„Nesakyčiau, kad visiškai R.Karbauskis ir S.Skvernelis nesutaria. Tikrai yra dalykų, kur jie sutaria. Bet tai nereiškia, kad tų sutarimų nėra. Jie nėra vienos partijos nariai, lyderiai nėra nutrynę alkūnių vienas šalia kito darydami politinę karjerą. S.Skvernelis yra, sporto terminais, yra legionierius, žaidžiantis už jų komandą. Geras jis legionierius, populiariausias, galima sakyti, kad net geriausias. Todėl jis nebijo išsakyti savo nuomonės, net jei ji nesutampa su partijos lyderio“, - tv3.lt naujienų portalui teigia pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, prognozuojamo koalicijos ar frakcijos skilimo M.Jurkynas nenumato. „Nemanau, kad frakcijoje bus pokyčių. Ar jie turi alternatyvų? Jie žino, kad koalicija yra geriausia, ką jie turi. Koalicijos partnerius, kurie dar neturi savo lyderio. Nenori jie įsileisti ir konservatorių, nes jie labiau strateginiai žaidėjai, daug aršesni, su jais reikėtų dalintis vieta. Manau, kad jie viską darys, kad tik išsilaikytų taip, kaip yra. Tai griūčiai šiuo metu tikrai nematau jokių prielaidų. Aišku, visko gali būti, emocijos suveikia. Bet kol kas tikrai nieko nematau“, - tikina pašnekovas M.Jurkynas.

REKLAMA

Konfliktas buvo užprogramuotas

Mykolo Romerio universiteto Politikos mokslų instituto lektorė Rima Urbonaitė teigia, kad kol kas daugiausiai nesutarimų kelia sugedusio telefono principu veikianti Seimo ir Vyriausybės komunikacija.

„Panašu, kad S.Skvernelis kalbasi tik su R.Karbauskiu, bei pleištai tarp jų labai ryškiai matomi. Tai dar klausimas yra, kokią informaciją pats Karbauskis nuneša į frakciją. Ir patys valstiečiai vadovaujasi gandais. Tai čia viskas veikia sugedusio telefono principu. Jei nesugeba pats S.Skvernelis ir jam pavaldūs ministrai, padaryti tinkamų sąlygų komunikacijai. Ir jei jis pats neranda būdo tinkamai komunikuoti ir įtikinti savo frakciją reformos būtinumu, tai mes turima dabartinę situaciją. Bet ir pačioje frakcijoje yra pusė nepartinių žmonių“, - teigia politologė R.Urbonaitė.

REKLAMA

R.Urbonaitė tikina, kad Vyriausybės nemokėjimas tinkamai komunikuoti ir įtikinti parlamentą pritarti reikiamoms reformoms ir yra esminė problema.

„Problema yra tame, kad konfliktas buvo tiesiog užprogramuotas. O dabar tai reikalauja papildomų pastangų, kad būtų galima priimti sprendimus ir išvengti konfliktų. Tai jau tapo pastovia padėtimi. Politologai sakė iš karto, kad profesionalų Vyriausybė yra savo temos profesionalai, bet jie nėra profesionalūs politikai, tai taps iššūkis jiems. Jie neranda komunikacijos kanalų su Seimu. Tai čia yra klausimas Vyriausybei, ar ji prieš teikdama bet kokius projektus pagalvoja, kaip jie juos pristatys tiek Seimui, tik visuomenei. Ir ar jie yra tiek išdirbti, kad nekeltų krūvos klausimų ir įtikintų parlamentarus juos palaikyti. Vyriausybė bando dirbti sau, paskui meta Seimui reformą, kaip šuniui kaulą ir prašo, kad jis balsuotų už jį. Bet taip nevyksta ir sprendimai taip nepriimami, jie turi būti išdiskutuoti“, - situaciją aiškina pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skvernelis Seimą galėtų paimti įkaitais

MRU politologė R.Urbonaitė tikina, kad turėdamas tokius reitingus, premjeras, reformų būtinumu įtikinės visuomenę, Seimą galėtų lengvai apžaisti.

„Lyderis turėtų galėti įtikinti tiek Seimą, tiek visuomenę reformos būtinumu. Ir Skvernelis turėdamas visuomenės paramą ir tokius reitingus, Seimą gali paimti įkaitais. Bet viskas priklauso nuo dedamų pastangų į projektų kokybė ir į komunikacijos efektyvumą. S.Skvernelis turi labai daug potencialo lyderystei, tai leidžia jam ir jo itin aukšti reitingai. Manau, kad jis pagalvoja, kad komunikacija nėra tiek būtina. Ir galvojo, kad viską gali tvarkyti per frakcijos seniūną. Bet paskutinėje premjero retorikoje daugiausiai kritikos yra R.Karbauskiui. Bet S.Skvernelis neturi eiti buldozeriu į Seimą, o pirmiausia bandyti įtikinti Seimo narius ir visuomenę įtikinti reformų kokybe ir būtinumu“, - tv3.lt naujienų portalui sako pašnekovė.

REKLAMA

Politologė kritiškai vertina R.Karbauskio pasisakymus apie parlamentarų pervargimą.

„Žinoma, aš nelabai suprantu R.Karbauskio, kuris sako, kad yra didžiulis nuovargis. Tai tada norisi paklausti, ar Seimas tada iš viso buvo pasiruošęs dirbti. Nes jie žadėjo, kad jie dirbs, darys reformas, kurių buvo laukta 27 metus. O dabar, balandžio mėnesį praėjusius vos keletui mėnesiui jau kalbama apie nuovargį. Bet tai yra iššūkis ir dėl to, kad jie viduje neturi pakankamo potencialo dirbti efektyviai“, - situaciją vertina politologė R.Urbonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų