Nors karantinas vis dar sukaustęs ne tik Lietuvą, bet ir Europą, ekspertai teigia, kad mūsų valstybės verslas šį egzaminą išlaikė pakankamai neblogai. Nors darbo jėgos poreikis laisvėjant karantinui auga, dalis nekvalifikuoto darbo sričių vis dar merdėja.
„Būtent kritiniais etapais nekvalifikuota darbo jėga yra viena iš tų grupių, kuri greičiausiai pajaučia darbo rinkos pokyčius ir jų pasekmes, t.y. jie lengviau paranda darbus ir sunkiau integruojasi į darbo rinką net ir pasibaigus sunkmečiui“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo darbo skelbimų portalo „CVOnline“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
Darbą įvairiose parduotuvėse, aptarnavimo sektoriuje ieškoję studentai susiduria su sunkumais. Dirba tik dalis parduotuvių, maitinimo įstaigos maistą tiekia tik išsinešimui. Natūralu, kad dėl šių priežasčių darbuotojų poreikis buvo smukęs.
„Srityse, kurių veiklą stipriai apriboja pandemija ir karantinas, pvz., turizmas, kultūra, viešbučiai, renginių organizavimas, apsauga, pramogos yra vos vienas kitas darbo pasiūlymas“, – tikino R. Karavaitienė.
Net ir nepaisant šių sričių ribojimo, portalo CVbankas.lt vadovas Tomas Toleikis aiškina, kad atsigavimas pastebimas labai aiškiai, o darbo skelbimų skaičius lyginant su 2020 m. kovo mėnesiu (kuomet Lietuvoje įvestas karantinas, – aut. past.) augo dvigubai:
„Jau praėjo virš metų nuo pirmojo karantino šalyje. Palyginus dabartinius darbo pasiūlymus su 2020 m. kovo mėnesiu, galime matyti, jog visose kategorijose darbo skelbimas išaugo kone dvigubai. <...> Šiuo metu Lietuvos darbo rinkoje yra rekordinis darbo pasiūlymų skaičius. Pvz. portale CVbankas.lt siūloma per 7300 laisvų darbo vietų.“
Darbo paieškoms – palankus metas, bet pritraukti darbuotojus – problema
Rinkos ekspertai pastebi, kad didžiausia problema šiuo metu – ne darbo pasiūlymų stygius, o darbuotojų pritraukimas. Įvardijamos net kelios sritys, kuriose laisvų darbo vietų apstu, tačiau žmonės nelinkę jomis pasinaudoti.
„Žemės ūkio darbams įmonės darbuotojų ieško tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, nes sunku surasti reikalingų darbuotojų, net ir nekvalifikuotų. Gamyboje, sandėliuose darbuotojų paieška gan intensyvi, galimybių daug, tik surasti darbuotojų nėra taip paprasta. Tai atlygis netenkina, tai darbo sąlygos, tai paprasčiau gauti paramą, nei dirbti. Prekyboje ir klientų aptarnavimo sferoje taip pat yra nemažai darbo pasiūlymų ir vėl susiduriama su tomis pačiomis problemomis“, – pasakojo „CVOnline“ atstovė.
Tai pastebi ir „CVBanko“ vadovas. Anot jo, dabar – itin palankus metas ieškoti darbo, tačiau žmonės tapo išrankūs ir kandidatuoja tik į patraukliausias vietas:
„Kandidatų įmonės sulaukia mažiau. <...> Žmonės domisi skelbimais, tačiau kandidatuoja kiek vangiau ir, turėdami platų pasirinkimą, gyvenimo aprašymus siunčia tik pagal jiems patraukliausius darbo pasiūlymus. Šiuo metu yra itin palankus metas ieškoti naujo darbo, kadangi pasiūlymų rekordiškai daug, o konkurencija iš kitų darbo ieškančiųjų – vangesnė nei buvo anksčiau.“
Dėl darbdavių konkurencijos kyla ir atlyginimai
Nors koronaviruso situacija verslui sukėlė nemažai problemų, ekspertai pastebi, kad darbdaviai atlyginimų mažinti neketina. Anaiptol, pastebima, kad jie kyla. Viena šio reiškinio priežasčių – darbdavių konkurencija.
„Atlyginimai per metus vidutiniškai paaugo apie 12 procentų, ne išimtis ir nekvalifikuota darbo jėga, jiems atlyginimai per metu paaugo virš 10%. <...> Mažinti atlyginimų nemažina, nes net ir didinant atlyginimus, įmonėms sunku pritraukti darbuotojus į žemesnės kvalifikacijos pozicijas“, – sako R. Karavaitienė.
Anot jos, dėl sunkumų pritraukti asmenis į žemesnės kvalifikacijos pozicijas, darbdaviai ieško sprendimų. Vienas jų – atsigręžiama į kaimyninių valstybių rinkas:
„Įmonės ieškosi darbuotojų ir Ukrainoje, Baltarusijoje, nes susiduria su kandidatų Lietuvoje trūkumu, nepaisant to, kad nedarbo lygis Lietuvoje virš 16%. Net neturintys darbo neskuba ieškotis darbo, nes mano, kad šiuo metu nėra geras laikas jo ieškoti.“
„CVBankas“ vadovo teigimu, nors labai ryškaus atlyginimų augimo ir nėra, darbo skelbimų portaluose apstu darbo pasiūlymų, kurių atlyginimas prasideda nuo 1 tūkst. eurų „į rankas“:
„Labai drastiško atlyginimų šuolio nepastebime, tačiau tai taip pat yra susiję su darbdavių konkurencija dėl darbuotojų. Tokioje situacijoje neišvengiamai atlyginimai turi judėti teigiama linkme. Šiuo metu pusė darbo pasiūlymų yra su atlyginimais siekiančiais 1000 eurų „į rankas“ arba daugiau.“
Siūlomi atlyginimai – net iki 6,5 tūkst. eurų
Naujienų portalas tv3.lt tikrino populiariausių darbo skelbimų tinklalapius. Atlyginimų amplitudė įvairiose srityse svyruoja nuo 730 eurų iki 3 tūkst. eurų (bruto).
Pavyzdžiui, kultūros, pramogų ir sporto srityje galima rasti darbo skelbimų, kurių siūlomas atlygis vidutiniškai perkopia 1,2 tūkst. eurų ribą (bruto).
Klientų aptarnavimo ir paslaugų srityje dažniausiai siūloma apie 1,3 tūkst. eurų. Mažiausias siūlomas atlyginimas – 610 eurų (bruto).
IT sektoriuje atlyginimai prasideda maždaug nuo 2 tūkst. eurų, o didžiausias siūlomas – net 6,5 tūkst. eurų (bruto).