• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vietoj nuolat besitęsiančio karantino – dvi savaitės ribojimų, o tuomet trys mėnesiai laisvės. Būtent tokia kovos su COVID-19 pandemija idėja šovė Seimo nariui Gintautui Paluckui, siūlančiam peržiūrėti karantino ribojimus ir trukmę.

Vietoj nuolat besitęsiančio karantino – dvi savaitės ribojimų, o tuomet trys mėnesiai laisvės. Būtent tokia kovos su COVID-19 pandemija idėja šovė Seimo nariui Gintautui Paluckui, siūlančiam peržiūrėti karantino ribojimus ir trukmę.

REKLAMA

Socialdemokratas G. Paluckas Vyriausybei siūlo apsvarstyti dabartinio karantino alternatyvą. Politiko manymu, būtų protinga karantiną įvesti ir atšaukti cikliškai, t. y., 14 dienų gyventume karantine, po to tris mėnesius laisvėje, ir taip toliau.

Truputis karantino, daug laisvės

„Kodėl 14 dienų, todėl, kad tai yra taip vadinamas izoliacinis laikotarpis. Jis ir dabar taikomas. Tai yra, per tą laiką išaiškėja – sergi ar nesergi, galima atsekti atvejus, kas, iš kur, ką darė ir panašiai.

Tai iš čia yra ta logika, kad dvi savaites laikaisi karantino, tris mėnesius taip vadinama laisvė – visi viską veikia, gyvena, jokių uždarymu. <...> Jokių, kaip yra dabar, šviesoforinių dalinių atidarymų, neatidarymų, judėjimo kontrolių. Tiesiog yra laisvė, bet ir saugantis“, – tv3.lt kalbėjo G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Seimo narys pažymi, kad net laisvės laikotarpiu gyventojai turėtų laikytis higienos normų – dėvėti veido apsaugos kaukes, dezinfekuoti rankas, nuolat kontaktuojantys darbuotojai turėtų periodiškai atlikti tyrimus.

REKLAMA

Pasiūlymas palengvintų gyvenimą

G. Paluckas prognozuoja, kad per tris laisvės mėnesius eksponentiškai pradėtų augti susirgimų skaičius, bet jį būtų įmanoma stabilizuoti.

„Tai per tuos tris mėnesius iš pradžių mažai, bet paskui eksponentiškai pradeda augti užsikrėtusių skaičius, pradeda didėti užimtumas ligoninių, tas statistiškai matosi. Tai dvi savaitės, trys mėnesiai. Mano galva, tai optimalus terminas. Aišku, jį gali koreguoti specialistai, epidemiologai“, – svarstė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

Politikas įsitikinęs – žinojimas, kada reikia gyventi karantine, o kada galima nebepaisyti ribojimų, atpalaiduotų šalies gyventojus.

„Toks santykis ir toks grafikas palengvintų visiems gyvenimą. Nes dabar tai ne gyvenimas“, – pridūrė G. Paluckas.

Tokį ciklą jis siūlo taikyti iki metų galo, arba kol nuo COVID-19 bus paskiepyta didžioji visuomenės dalis.

„Nes dabar, atvirai sakau, niekuo jau nebetikiu. Nežinau, kada čia kas kiek atveš. Žada, kad vakcinos bus, po dviejų savaičių sako, kad grafiko nesilaiko, nebus, po to sako, kad daugiau atveš... Kol vakcinų akredituotų nėra bent 15–20 rūšių, kol nėra tikros konkurencijos, kol yra baisus deficitas, tol periodiškumą reiktų palaikyti“, – siūlė G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios tvarkos įgyvendinti neįmanoma

Tačiau sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė pažymi, kad G. Palucko pasiūlytą karantino cikliškumą būtų įmanoma įgyvendinti tik pritaikius absoliučiai griežtą karantiną.

„Jeigu būtų įmanoma užtikrinti visiškai griežtą karantiną, kad mes visiškai neturėtume kontaktų, dviem savaitėms uždaryti ir maisto prekių parduotuves, ir apriboti visą bendravimą žmonių, tokia idėja galbūt ir pasiteisintų“, – tv3.lt kalbėjo Ž. Simonaitytė.

REKLAMA

Vis dėlto ji pripažįsta, kai toks Lietuvos uždarymas, kad ir neilgam laikui, nėra įmanomas, nes vis tiek esama veiklų, kurios privalo dirbti.

„Bet, deja, to padaryti neįmanoma, valstybė bet kokiu atveju turi funkcionuoti. Tam tikros prekybos vietos, įmonės, gamyklos turi funkcionuoti. Na, toks paprastas pavyzdys – duonos kepykla. Ji negali neveikti, nes duona ar pienas, ar panašūs dalykai turi egzistuoti, nes žmones turi gauti tuos produktus.

REKLAMA

Tai neišvengiamai reiškia, kad visiško uždarymo neįmanoma pasiekti. Todėl visišką viruso suvaldymą irgi sunku pasiekti ir atitinkamai izoliuotis“, – kalbėjo viceministrė.

Po visiškos laisvės griežtas karantinas netektų prasmės

Tuo metu profesorius virusologas Saulius Čaplinskas G. Palucko idėją vertina nevienareikšmiškai. Viena vertus, kaip pažymi profesorius, ir mokslininkai, ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sutinka, kad karantinas veikia tik labai ribotą laiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„PSO ekspertai jau seniai akcentavo ir nuolat kartojo, kad karantinas maksimaliai efektą gali duoti tik 3–4 savaites. Po to viskas, po to jis atneša daugiau žalos negu naudos“, – tv3.lt kalbėjo S. Čaplinskas.

Profesoriaus teigimu, karantiną galima kartoti esant būtinybei, jei karantino metu nepavyko pasiekti norimo rezultato. Tačiau vienintelis būdas nugalėti pandemiją – diagnozuoti ir gydyti užsikrėtimus ir kaip įmanoma daugiau skiepyti.

REKLAMA

„Karantinas ir kitos nemedicininės prevencijos priemonės – atstumo laikymasis, kosėjimo, čiaudėjimo, rankų higiena, paviršių valymas, vėdinimas, uždarų patalpų vengimas – tik pristabdys viruso plitimą“, – akcentavo S. Čaplinskas.

Tačiau, anot profesoriaus, dvi savaites laikytis griežto karantino, o tuomet nebesisaugoti, kaip siūlo G. Paluckas, nėra prasmės.

REKLAMA

„Tos dvi savaitės tam ir reikalingos, kad būtų įdiegtos kitos prevencijos priemonės. Visiška laisvė neįmanoma. Tam tikri suvaržymai, vidiniai suvaržymai žmogui yra neišvengiami, jie turi būti, kol yra virusas, kol gali juo užsikrėsti“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Kaip šią savaitę sakė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, tai, kaip toliau atrodys karantino režimas, priklausys nuo to, kaip Lietuvos gyventojai sutiks Velykas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų