Užsienyje dirbantys lietuviai per vasaros atostogas grįžta į tėvynę gydytis per metus įsisenėjusių ligų, rašo „Kauno diena“.
Prieš 5 metus iš Lietuvos išvykusi Valerija Stanevičienė verkdama pasakojo savo ligos istoriją: „Airijoje buvo gera gyventi tol, kol nesusirgau“. Pasak dienraščio, moteris birželio mėnesį, nesulaukusi pagalbos iš rojų žadančios Airijos medikų, grįžo į tėvynę ir gulėsi tiesiai ant operacinio stalo.
„Airijoje lietuviai ir rusai neverti žmogaus statuso – taip jie nuvertinti. Ligoninėje turi laukti mažiausiai penkias valandas, kad medikai tave pastebėtų“, - guodėsi ir piktinosi Kauno medicinos universiteto Onkologijos ligoninėje besigydanti moteris.
Ji pasakojo garsiai dejuodama kentėjusi skausmą, kol po kelių valandų sulaukusi dėmesio. Tuomet V. Stanevičienei buvo pamatuota temperatūra, paglostytas išsipūtęs pilvas, bet neatlikta jokių kitų tyrimų. Po to moteris išgirdo stulbinančią frazę: „Viskas gerai, jokių problemų“. Valerija iš skausmo manė mirsianti, kantrybei išsekus tiesiog atsistojo ir sūnaus vedama išėjo iš ligoninės. Skausmų kankinama išsekusi ligonė sugebėjo parskristi į Lietuvą, rašo „Kauno diena“.
Pasak KMU Onkologijos ligoninės gydytojos Joanos Celiešiūtės, kai į šią ligoninę atvyko V. Stanevičienė, jos sveikatos būklė buvo itin sunki, kraujas nusilpęs iki kritinės ribos. Jai nedelsiant buvo perpiltas kraujas, pašalinti vandenys iš pilvo, atlikta operacija.
„Vasaros atostogų metu daug užsienyje dirbančių lietuvių grįžta į tėvynę susitvarkyti savo sveikatos problemų“, - dienraščiui sakė KMU Onkologijos ligoninės direktoriaus pareigas einantis profesorius Žilvinas Saladžinskas.
Pasak jo, nors į užsienį uždarbiauti važiuoja darbingo amžiaus žmonės, kurių sveikata dažniausiai būna gera, pasitaiko susirgti ir kreiptis į gydytojus, o jų paslaugos svetimtaučiams kainuoja itin brangiai. Nors ES šalyse lietuviams būtinoji medicininė pagalba turi būti suteikta nemokamai, pasak profesoriaus, sveikatos paslaugos kai kuriose šalyse nėra griežtai reglamentuotos, kiekviena šalis turi savitų niuansų.
Pasak Ž. Saladžinsko, užsienio klinikose dirba kvalifikuoti medikai, tačiau jie teikia specializuotas paslaugas. Dažniausiai ligoniai apžiūrimi bendrosios praktikos gydytojo, po to, jei reikia, skiriami specializuoti tyrimai ir gydymas. Bendrosios praktikos gydytojo konsultacija kainuoja apie 40 – 60 eurų, vizitas pas specialistą – daugiau kaip 100 eurų, o atlikus įvairias procedūras susidaro nemenka suma.
Pasak „Kauno dienos“, mūsų tautiečius dažnai šokiruoja ir tai, kad dauguma gydytojų Airijoje - indai, arabai, juodaodžiai. Pas juos patekę lietuviai jaučiasi nejaukiai.
Ž. Saladžinskas „Kauno dienai“ sakė, kad Airijoje daktarai skuba suteikti neatidėliotiną pagalbą, o ligoniai, kurių būklė nėra kritiška, laukia po 5 – 6 valandas. Lietuvoje žmonės pripratę, kad medikai jiems rodo ypatingą dėmesį, todėl susidūrus su kitokia situacija užsienyje juos ištinka šokas.