• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastarosiomis savaitėmis keli Kinijos valdžios pareigūnai ir politikos patarėjai ėmė nerimauti dėl ekonomikos ateities, niekaip nesibaigiant karantinams dėl COVID-19. Tai tampa panašu į tai, ko IV a. prieš Kristų baiminosi gyvenęs kinų gydytojas Biano Que, rašo „Financial Times“.

Pastarosiomis savaitėmis keli Kinijos valdžios pareigūnai ir politikos patarėjai ėmė nerimauti dėl ekonomikos ateities, niekaip nesibaigiant karantinams dėl COVID-19. Tai tampa panašu į tai, ko IV a. prieš Kristų baiminosi gyvenęs kinų gydytojas Biano Que, rašo „Financial Times“.

REKLAMA

Pasak legendos, gydytojas B. Que perspėjo vietos valdovą, kad jis susirgo paslaptinga liga, kurią buvo būtina nedelsiant gydyti. Tačiau valdovas tvirtino, kad jo sveikata gera, nepaisant to, kad jau buvo pažeisti kaulų čiulpai. Būtent tai ir nulėmė valdovo tolimesnį likimą.

Kinijos šalies pareigūnai ir politikos patarėjai įspėja, kad prezidentas Xi Jinpingas gali nenutuokti apie galimas pasekmes taikant nulinės tolerancijos COVID-19 politiką, kuri privertė 26 milijonus Šanchajaus gyventojų nugrimzti į drakonišką, daugiau kaip penkias savaitęs trunkantį karantiną. Dėl šios priežasties šalies gyventojai baiminasi, kad tokia pat situacija pasikartos ir Pekine.

Xi Jinpingui, kuris šiais metais sieks išlaikyti Kinijos komunistų partijos, valstybės ir kariuomenės vado postą trečiajai kadencijai, tai didelis lošimas su dideliais statymais. Atsargiai puoselėjamas stipraus ir kompetentingo lyderio įvaizdis gali būti suteptas, jei Kinijos vyriausybė praras COVID-19 pandemijos kontrolę arba, siekdama suvaldyti infekcijos protrūkius, šalis nugrims į ekonominę krizę.

REKLAMA
REKLAMA

Kinijos investuotojas Weijian Shan įrašyto vaizdo susitikimo metu teigė, kad šalis pateko į „žmogaus sukurtą“ krizę.

„Didžioji Kinijos ekonomikos dalis, įskaitant ir Šanchajaus miestą, buvo pusiau paralyžiuota, o tai padarys didelę įtaką bendrai šalies ekonomikai. Kinijos lyderis galvoja, kad jis esamą padėtį supranta geriau nei pati rinka, o didžioji dalis jo atliktų veiksmų jau padarė realią žalą ne tik rinkai, bet ir ekonomikai“, – teigė investuotojas.

REKLAMA

Vienas iš vyriausybė politikos patarėjų, kuris paprašė neatskleisti jo tapatybės, teigė, kad „pagrindinis sistemos iššūkis“ yra priversti Kinijos lyderį Xi Jinpingą suvokti, kad anksčiau taikyta sėkminga nulinės tolerancijos COVID-19 politika šįkart gali nepasiteisinti kovojant prieš labai užkrečiamą omikron atmainą ir taip sukelti siaubingus ekonominius nuostolius.

„Žmonės Xi Jinpingui sako, kad karantino paskelbimas kelią susirūpinimą, tačiau aš abejoju, ar jie pabrėžia, kokį iš tiesų didelį nerimą tai kelia. Kinijos lyderis tiesiog didžiuojasi šalies pasiekimais kovojant su COVID-19, todėl nemanau, kad jis nerimauja dėl galimų pasekmių ekonomikai. Aš taip pat abejoju, ar omikron atmaina bus suvaldyta, tačiau didysis lyderis tuo tiki, todėl žmonės, remdamiesi šia prielaida, priima tolimesnius sprendimus“, – teigė vyriausybės patarėjas politiniais klausimais.

REKLAMA
REKLAMA

Šanchajaus mieste prasidėjus karantinui, Xi Jinpingas tarsi atrodė kurčias ir negirdėjo, kokiomis prastomis sąlygomis dabar tenka gyventi svarbiausiam Kinijos finansų ir pramonės centrui.

Balandžio 8-ąją, kai jau tapo aišku, kad Šanchajaus mieste karantinas bus pratęstas ilgesniam laikotarpiui, o ne dešimčiai dienų, kaip buvo planuojama anksčiau, gyventojai stengėsi apsirūpinti būtinomis maisto atsargomis, tuo emtu Xi Jinpingas susitiko su šalies olimpiečiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kinijos valstybinė žiniasklaida skelbė, kad šalies lyderis pralinksmino ir buvo palydėtas plojimais, kai užsiminė apie tai, jog JAV gimusi ir šiuo metu Kinijai atstovaujanti slidinėjimo žvaigždė Eileen Gu be galo mėgsta valgyti kiniškus pyragus.

Po trijų savaičių Xi Jinpingas, per televiziją kreipdamasis į tarptautinių reikalų forumą pietinėje Hainano provincijoje, nieko neužsiminė apie didėjančius COVID-19 protrūkius ir daugiausiai dėmesio skyrė Kinijos ekonomikai, pabrėždamas jos atsparumą, didelį potencialą ir ilgalaikį tvarumą, kuris išliko nepakitęs.

REKLAMA

 

Vienas iš Kinijos pareigūnų „Financial Times“ žurnalistams teigė, kad kai kurie aukšto rango šalies lyderiai skeptiškai žiūri į Nacionalinio statistikos biuro surinktus duomenis bei vis dažniau kreipiasi į asmeninius šaltinius, kad šie apklaustų valstybinių įmonių ir privataus sektoriaus vadovus dėl tikrosios ekonominės padėties.

Jis taip pat teigė, kad Kinijos vicepremjeras Han Zheng, kurio interesai apima padrikai besiplėtojantį ir sunkumus patiriantį nekilnojamojo turto sektorių, šiuo metu atidžiai stebi naujų namų registravimo duomenis, kuriuos surenka vietos būsto biurų atstovai.

REKLAMA

Visgi Han Zhengas nesutinka su Xi Jinpingo finansų patarėjais, įskaitant vicepremjerą Liu He, kaip reikėtų reaguoti susiduriant su Kinijos ekonomikos iššūkiais.

Liu He nerimauja dėl galimo poveikio šalies finansų sistemai ir bandė ne kartą įtikinti investuotojus, kad Xi Jinpingo administracija imsis reikiamų veiksmų, siekiant sustiprinti Kinijos ekonomiką.

Tačiau šių įtikinėjimų nelydėjo konkretūs veiksmai, o galimybės transformuoti pinigų politiką yra labai ribotos dėl susirūpinimo infliaciniais rodikliais ir taip pat kapitalo praradimo, jei JAV palūkanų normos taptų didesnės už Kinijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Xi Jinpingas, kalbėdamas ekonomikos konferencijoje, pažadėjo paspartinti investicijas į ypatingos svarbos infrastruktūros sektorių, tačiau nenurodė tikslaus termino, taip pat sumos, kuri galėtų būti investuojama.

Europos Sąjungos prekybos rūmų Kinijoje prezidentas Joergas Wuttke teigė, kad vicepremjero Liu He, kuris laikomas kompetentingiausiu vyriausybės ekonomikos pareigūnu bei stipriu į rinką orientuotų reformų šalininku, reputacija sumenko.

REKLAMA

„Investuotojai aklai pasitikėjo Liu He metų metus, tačiau jis nebesugeba įgyvendinti svarbių reformų finansų sistemoje“, – teigė J. Wuttke.

Tuo metu Kornelio universiteto finansų ekspertas Kinijoje Eswaras Prasadas pastebėjo, kad nulinės tolerancijos COVID-19 politika Pekine labai suvaržė makroekonomines priemones.

„Kinijos vyriausybė, siekdama sumažinti infliaciją, finansines rizikas ir paspartinti ekonomikos augimą, bando naudoti ribotas, monetarines ir fiskalines priemones. Tai būtų sunkus žongliravimas net ir esant geriausioms aplinkybėms, tačiau ekonomika šalyje jau girgžda“, – pastebėjo finansų ekspertas.

REKLAMA

 

Kol Xi Jinpingo pradėtas kryžiaus žygis dėl nulinės tolerancijos COVID-19 tęsiasi, Šanchajaus mieste kančios didėja. Viena vietos gyventoja, viduriniosios klasės atstovė, kuri nepanoro atskleisti savo tapatybės, teigė, kad ji namuose laiko sukrautą lagaminą, jei būtų iškviesta į centralizuotą karantino skyrių.

„Tai man primena Dmitrijų Šostakovičių. Kiekvieną vakarą jis laukdavo KGB, įdėmiai klausydamas žingsnių ir lifto garsų. Manau, kad dėl to dabar mano galvoje sukasi jo džiazo orkestras Nr. 2“, – kalbėdama apie vieną garsiausių Sovietų Sąjungos kompozitorių sakė moteris.

Kebli padėtis Šanchajuje moterį paskatino iš naujo įvertinti demokratines valdžios sistemas, kurias taip niekina Kinijos lyderis Xi Jinpingas. 

„Demokratija negali garantuoti geriausios valdžios, tačiau ji gali užkirsti kelią blogiausiam scenarijui. Ir to pakanka“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų