• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per šimtą dienų– dvi smurtinės mirtys ir viena savižudybė. Tokiu rekordu spėjo pasižymėti Vilniaus pašonėje esantis Didžiasalis. Žmonės neslepia, kad tragedijų priežastis– nesibaigianti pigios degtinės ir pilstuko upė.

REKLAMA
REKLAMA

Sūnus išėjo paskui motiną

Didžiasalis šiandien užpustytas. Pravažiuoti galima tik pagrindiniu keliu, o atsišakojantys, link atokiau viena nuo kitos stovinčių sodybų sukantys keliukai pilni sniego. Vietomis pusnys– iki kelių. Aplinkui nė gyvos dvasios, net iš kaminų dūmai nerūksta.

REKLAMA

„Šunį į vidų įsileidau. Būdą pripustė„,– Marija Gasina aiškina, kodėl duris pravėrė vos ne vos.

M.Gasina gyvena per kelis šimtus metrų nuo nediduko plytinio namo, kur sausio 2-ąją įvyko šeimos tragedija. Neblaivus 49-erių Ivanas Akinis žarstekliu užmušė dvejais metais vyresnę žmoną Janiną. Iš draugų namo parvykęs septyniolikmetis šeimos atžala Edgaras netekties neišgyveno, išbėgo į mišką ir pasikorė. Šiandien durys į buvusios šeimos būstą užremtos tik pagaliu– po tragedijos laidotuvėmis besirūpinusi velionės sesuo rakto greičiausia nerado.

REKLAMA
REKLAMA

„Alkoholis, alkoholis kaltas“,– linguoja galva M.Gasina. Moteris neslepia, kad prieš kelerius metus iš Vilniaus, kur teko parduoti butą, atsikėlusi Akinių šeima daugiau girtavo, negu bandė iš naujo kabintis į gyvenimą: „Ivanui ne kartą siūlė darbą, bet nėjo. Janina iš pradžių darbą turėjo, vėliau jo neteko dėl girtavimo„.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvų gyvenimo būdą smerkusiam Edgarui, pasak Nemėžio seniūno Vlodzimiežo Sipovičiaus, būdavo nelengva. Vaikinas neretai nepasirodydavo mokykloje, sakydavęs, kad kaimynams padeda.

„Pjaudavo, skaldydavo malkas, dirbdavo kitus ūkio darbus. Žmonės užmokėdavo– juk tėvai pinigų beveik neduodavo“,– “Respublikai„ sakė V.Sipovičius.

REKLAMA

M.Gasina įsitikinusi– kas nori, darbo randa. Štai ir josios sūnus mechaniku įsitaisęs, dukra– pasienyje.

„Akiniai gėrė. Už gautą bedarbio pašalpą. Kai turėdavo daug pinigų, valstybinę gerdavo, kai jų apmažėdavo, pilstuką pirkdavo“,– pasakojo M.Gasina.

Moters teigimu, pilstuko nė keturių šimtų gyventojų neturinčiame kaime apstu: „Tik reikia žinoti kur. Tas, kuris geria, žino„.

REKLAMA

Policijai– viskas normalu

„Didžiasalyje ne blogiau negu kur kitur Lietuvoje. Kaimas nėra problemiškas, o du mirtimi pasibaigę nutikimai– tik tarp kitko,– Vilniaus rajono policijos komisariato Rudaminos nuovados viršininkui Ryšardui Žukovskiui neatrodo, kad Didžiasalis kriminogeniniu požiūriu galėtų kuo nors išsiskirti iš kitų.– Nėra ir to pilstuko, kaip jums žmonės sako. Jei pasirodo, „subombiname“. Mums niekas nesiskundžia„.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seniūnas V.Sipovičius nustemba išgirdęs tokią policininko nuomonę.

„Jam iki pensijos pusmetis liko, todėl niekuo ir nesidomi. Kai rajono policijai vadovavo Mečislovas Poplavskis, būdavo tvarka, dabar visi diržus atsileidę“,– piktinosi seniūnas.

V.Sipovičius pamena, kai prieš porą dienų žmonės aptiko sniege nugriuvusią senutę ir atvedė į seniūniją. Kai buvo paprašyta nuovados pareigūnų pagalbos, šie akirto: palaukite, gal kas iš giminių senutę pasiims.

REKLAMA

Arba, mena kitą atvejį seniūnas, policija atsiuntė viešųjų darbų jaunuolį. Šis pamatė, kad teks gatves tvarkyti, apsisuko– kitą dieną ateisiąs. Ir dingo. Seniūnija pranešė policijai– iš nuovados jokio atsakymo.

„Yra pilstuko, ir nemažai. Didžiasalyje anksčiau buvęs lakūnas turėjo parduotuvę, bet kai joje aptiko nelegalios degtinės, valdžia uždarė. Man moterys ir šiandien sako– pardavinėja toliau„,– teigė seniūnas. Jis sakėsi girdėjęs, kad pilstukas gaminamas ne vien tik spiritą atskiedžiant vandeniu, vandenyje tirpinamos ir spirito tabletės, vėliau šis surogatas pardavinėjamas.

REKLAMA

Norinčiųjų dirbti– eilė

Nemėžio seniūnija, didžiausia Lietuvoje, V.Sipovičiaus teigimu, šiandien gausi bedarbių ir mažas pajamas gaunančių šeimų.

„Šiemet nemokamų makaronų prašė jau du tūkstančiai žmonių– kas penktas seniūnijos gyventojas. Daugelis gauna kompensacijas už šildymą. Tik va pašalpų nėra iš ko mokėti, nebent žmogus apserga ir reikia skubiai operuoti“,– guodėsi seniūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, žmonės nevengia darbo.

Pasak seniūno, imtis viešųjų darbų, už kuriuos seniūnija moka 800 litų per mėnesį, susidariusi didžiulė žmonių eilė. Ir ne šiaip stiklelį mėgstančių kilnoti, o iš pažiūros rimtų vyrų, kurių nei dirbančių prižiūrėti reikia, nei atliktus darbus paskui peikti.

REKLAMA

V.Sipovičiaus manymu, tragedijų Didžiasalyje priežastis– didžiulis nedarbas: „Jei vyrai neturės darbo, jie gers. Jei gers, muš žmonas, sugyventines, vaikus. Jei valstybė nesugeba savo piliečių aprūpinti darbu, turėtų sugebėti jei ne panaikinti, tai sumažinti nelegalaus alkoholio kaimuose upes„.

REKLAMA

Faktas

Praėjusių metų rugsėjo 26-osios paryčiais, baigiantis vestuvių puotai, 54 metų Marijanas Belkevičius penkiais peilio smūgiais nudūrė jaunikį – savo posūnį 30 metų Piotrą Kučko. Vyras mirė dešimčia metų jaunesnės žmonos akivaizdoje. M.Belkevičius šiuo metu teisiamas, tačiau paramos sulaukia ne tik iš žmonos, bet ir iš vestuvių naktį našle tapusios Margaritos Kučko.

Valdas KVEDARAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų