Ketvirtadienio rytą Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) užbaigė dvišalių konsultacijų ciklą su „Nemuno aušra“, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir Liberalų sąjūdžiu, po to susitiko aptarti padėties tarpusavyje ir galop paskelbė apsisprendę, ką kviesti į koaliciją.
Netrukus „Nemuno aušros“ ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderiai Remigijus Žemaitaitis ir Saulius Skvernelis BNS pareiškė gavę LSDP kvietimus jungtis į trijų partijų koaliciją, tačiau patys socdemai tvirtina taško nededantys.
„Visi, kas nori, tas ir įsivardins, mes papildomos informacijos neteiksime, kol nesulauksime iš visų atsakymų – sutinka, nesutinka, ir tada spręsime, ką daryti“, – žurnalistams sakė socdemų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas.
Jis su Rasa Budbergyte apsilankė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje Seime ir tebevykstantį procesą pavadino „antrinėmis konsultacijomis, informacijos apsikeitimu, tikslinimusi“.
„Tik tiek galime pasakyti iš tų diskusijų turinio“, – teigė G. Paluckas.
Tuo metu aštuonis mandatus būsimajame Seime turėsiančios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis BNS teigė sulaukęs socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės skambučio – ši jam patvirtino, kad konsultacijos dėl valdančiosios koalicijos formavimo nėra baigtos.
Liberalai – opozicijoje
Po spalį vykusių Seimo rinkimų LSDP bandė formuoti valdančiąją daugumą su demokratais ir LVŽS, tačiau derybas sunkino pastarųjų partijų lyderių Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio nesutarimai.
Galiausiai S. Skvernelis viešai atskleidė, jog partija yra priėmusi sprendimą su R. Karbauskiu daugumoje nedirbti, nors „valstiečiai“ sako galintys būti koalicijoje su demokratais.
S. Skvernelis nėra prieštaravęs koalicijai su „Nemuno aušra“, nepaisant antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų, tačiau koalicija iš LSDP, „aušriečių“ ir demokratų reikštų, kad pastarieji būtų mažiausias daugumos partneris su 14 mandatų Seime.
Minimų trijų partijų koalicija turėtų 86 vietas iš 141 būsimajame, kitą savaitę prisieksiančiame Seime.
Demokratų valdyba pasiūlymą dirbti koalicijoje su LSDP ir „Nemuno aušra“ ketina svarstyti penktadienį.
Socialdemokratai galutinius sprendimus dėl koalicijos sudėties žada priimti šeštadienį per tarybos posėdį.
Demokratams ir „aušriečiams“ skelbiant apie gautą socialdemokratų kvietimą dirbti koalicijoje, 12 narių frakciją turėsiančio Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, jog jos vadovaujama partija būsimajame parlamente dirbs opozicijoje.
„Socialdemokratai pasirinko lipdyti koaliciją su „Nemuno aušra“. Natūralu, kad po tokio jų sprendimo liberalų frakcija dirbs opozicijoje“, – BNS perduotame komentare nurodė partijos lyderė.
„Aušriečiai“ sako pretenduojantys į Seimo pirmininką
R. Žemaitaitis Žinių radijui patvirtino kvietimo dirbti koalicijoje sulaukęs iš LSDP pirmininkės V. Blinkevičiūtės.
Pasak jo, partijos atstovui siūloma užimti Seimo pirmininko pareigas.
„Pagal kvotą mums ir priklauso, taip. Seimo pirmininkas mums ir priklauso. Tai natūralu, tai yra kvotinis dalykas ir mes tą dalyką žiūrėsime, kaip jį išspręsime“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė R. Žemaitaitis, paklaustas, ar gavo socdemų pasiūlymą dėl Seimo pirmininko pareigybės.
Jo teigimu, Seimo pirmininke galėtų tapti partijos atstovė Agnė Širinskienė.
„Nemuno aušra“ būtų antra pagal dydį partnerė minimoje koalicijoje su 20 mandatų, socialdemokratai jų turės 52.
Pasak R. Žemaitaičio, iki šeštadienio turėtų būti suderinta koalicijos sutartis. „Nemuno aušra“ kaip pagrindinius savo tikslus į ją sieks įtraukti mokesčių pertvarkos peržiūrą, pradėtų sveikatos ir švietimo reformų stabdymą, kitų metų biudžeto deficito mažinimą, energetikos sektoriaus auditą.
R. Žemaitaitis sakė nematantis kliūčių dirbti kartu su demokratais.
„Pagarba S. Skverneliui, aš ne kartą esu sakęs, kad visos rinkimų kampanijos metu Saulius buvo vienintelis, kuris kolegiškai elgėsi „Nemuno aušros“ atžvilgiu“, – teigė būsimasis parlamentaras.
Anksčiau nematė „Nemuno aušros“ koalicijoje
Prieš spalį vykusius Seimo rinkimus LSDP lyderė Vilija Blinkevičiūtė sakė, kad nesiruošia koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų.
Konstitucinis Teismas dėl šių pasisakymų politiką yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.
Be to, teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje jis kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones, todėl prisiekus naujajam Seimui teisėsauga turėtų kreiptis į parlamentą dėl R. Žemaitaičio neliečiamybės naikinimo.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Didžiausia opozicinė partija būsimajame Seime bus Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai su 28 mandatais.
Reaguodamas į „Nemuno aušros“ pareiškimą apie kvietimą dirbti daugumoje, konservatorių atstovas Mindaugas Lingė pareiškė, kad socialdemokratų pažadų nesilaikymas tampa sisteminiu reiškiniu.
„Dar prieš gerą mėnesį matėme, kad sunkiai buvo įsivaizduojama su „Nemuno aušra“ socialdemokratų akimis koalicija, bet panašu, kad socialdemokratų žodžio keitimas, laikysenos keitimas tampa jau tokiu sisteminiu reiškiniu“, – BNS sakė M. Lingė.
„Tiek nebestebina jau po Vilijos Blinkevičiūtės melo, tiek dabar turbūt neturėtų stebinti ir dėl partnerių“, – pridūrė jis.
V. Blinkevičiūtė praėjusią savaitę pranešė nedirbsianti būsimosios Vyriausybės vadove, nepaisant ankstesnių pažadų, jog socdemų sėkmės atveju Seimo rinkimuose imsis šių pareigų.
Į pirmąjį Seimo posėdį naujieji parlamentarai rinksis kitą ketvirtadienį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!