Dvejų metų dar neturintis Domantas mamos padedamas deda dėlionę. Nors mama Kristina mažylį augina jau antrus metus, motinystės išmokos negauna, mat pirmagimio susilaukė būdama 22-ejų metų, dar studentė ir motinystės išmokai nesukaupusi stažo. Šeimą išlaikyti tenka tėčiui.
Tokia pati tvarka kaip tėvams
Nors Kristina jau laukiasi ir antrojo kūdikio, svarsto, kad reikės ieškotis darbo.
Dabar apmokamų vaiko priežiūros atostogų dvejiems metams gali išeiti tik tėvai, tačiau jau nuo balandžio ir senelius ketinama įtraukti į apmokamą anūkų priežiūrą. Seimas priėmė įstatymų pataisas, pagal kurias darbingo amžiaus senelis arba močiutė galės išeiti anūkų priežiūros atostogų.
Norintiems darbą pakeisti anūkų priežiūra seneliams galios lygiai tokia pati tvarka kaip ir iki šiol tėvams. Atostogų išėję vieniems metams jie gaus 100 proc. savo atlyginimo dydžio kompensaciją, jei ji neviršys vyriausybės nustatytų lubų. Jei anūką prižiūrės dvejus metus, pirmaisiais metais kompensacija sieks 70 proc., o antraisiais - 40 proc. atlyginimo.
Pensininkams - jokių išmokų
Anūkų priežiūros atostogų išėjusiems seneliams kaip ir tėvams darbdaviai privalės trejus metus saugoti ir darbo vietą. Tačiau naujosios išmokos ir garantijos priklausys tik darbingo amžiaus ir dirbantiems seneliams.
Tie, kurie jau pensijoje, jokių išmokų už anūkų priežiūrą iš Sodros negaus.
Seime kalbėta, kad šis įstatymas priimtas pernelyg skubotai ir kol kas nenustatyta, kuris iš keturių senelių gaus teisę prižiūrėti anūkus, jei tokius prašymus pateiktų visi. Kai kurie seimūnai baiminasi dar ir to, ar darbdaviai nepiktnaudžiaus naujuoju įstatymu ir nuspręs neišleisti tėvų prižiūrėti vaikų, argumentuodami, kad kūdikį gali prižiūrėti seneliai.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: