Naujosios Vilnios polikliniką purto kyšininkavimo skandalas. Teisėsaugininkai spalio 20 dieną gavo informacijos apie medikų per tarpininką galimai imamus kyšius. Vilniaus policininkai nustatė 6 asmenis – keturis medikus ir 2 ne medikus, kurie dalyvavo klastojant duomenis e-sveikatoje. Nepaskiepiję įrašydavo, kad žmogų paskiepijo nuo koronaviruso ir jis gaudavo galimybių pasą ir europinį kelionių sertifikatą. Ir jų klientai buvo ne tik šios poliklinikos pacientai, bet ir asmenys iš kitų apskričių.
„Tie asmenys nėra tik Vilniaus miesto ar apskrities gyventojai, jie ir iš kitų apskričių, gyvena, dirba užsienyje, dažnai išvyksta į užsienį. Neapsiribojama Vilniaus miestu. Tai liudija, kad tai platesnio masto, ne lokali problema“, – aiškina policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.
„Pagal šiai dienai turimas nustatytas aplinkybes sumos galėjo svyruoti priklausomai nuo skiepo, kuris neva buvo skiepijamas – nuo 200 iki 350 eurų žmogui“, – teigia prokuroras Giedrius Tarasevičius.
Pareigūnų teigimu, būtent šios poliklinikos medikai melagingus įrašus apie paskiepijimą nuo koronaviruso surašė daugiau kaip dviems šimtams asmenų. Poliklinikos vadovų manymu, tai galėjo būti slaugytojos.
„Slaugytoja turi priėjimą, kai paskiepija, turi įvesti į kompiuterį duomenis paskiepyto žmogaus. Gydytojai irgi turi priėjimą, bet skiepijimo metu nedalyvauja, nebent juos pakviečia kažkam pasidarius bloga. Bet normaliai slaugytoja atlieka šį darbą, įveda į kompiuterį, užrašo viską“, – pasakoja Naujosios Vilnios poliklinikos direktorius pavaduotoja Virginija Dautartienė.
Šiuo metu atostogaujantis Naujosios Vilnios poliklinikos direktorius įtarimus mėgina kreipti toliau nuo savo darbovietės – į „Litexpo" rūmus ir skiepobusus, kur nesąžiningi medikai taip pat esą galėjo važinėti skiepyti ir kur galėjo aptarnauti žmones be išankstinės registracijos, esą su dar mažesne kontrole nei poliklinikoje.
„Darbuotojai buvo siuntinėjami į įvairias vietas: „Litexpo", mobilius punktus, skiepobusus. Darbuotojai dirbdavo įvairiose vietose, neaišku, kur tai vyko“, – tikina direktorius Ernestas Petrulis.
Dėl tokios fiktyvios vakcinacijos Lietuvoje skelbiama pasiskiepijusių asmenų mirčių statistika, anot pareigūnų, gali būti iškreipta.
„Netenkinanti situacija, kai sakoma, kad žmonės buvo pasiskiepiję, ir matote – mirtis. Galima kalbėti apie atvejus, kai žmonės buvo pasiskiepiję tik teoriškai, už pinigų sumą ir po to galėjo būti pasekmės liūdnos negrįžtamos“, – teigia S. Gagas.
Kyšininkavimu ir melagingų duomenų apie neva suleistas vakcinas įtariamų medikų tapatybių pareigūnai visuomenei neatskleidžia. Teismo sprendimu, kol vyksta tyrimas, jie yra nušalinti nuo pareigų, tačiau poliklinikos vadovai sako, kad abipusiu sutarimu jie jau atleisti iš darbo.
Už kyšio davimą gresia iki 5 metų kalėjimo, o kyšius ėmusiems medikams iki 7 metų belangės. Be to, pareigūnai perspėja, kad suklastotais įrašais pagrįsti galimybių pasai bus atšaukti ir nebegalios.