• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl vietos daugiabučių kiemuose – nesibaigianti kova

Lina Dranseikaitė

Automobilių aikštelės daugiabučių kiemuose – amžina bėda. Prieš kelerius metus Savivaldybės klerkai dalijo pažadus, kad Panevėžyje ilgainiui šios problemos nebeliks, tačiau iš esmės niekas nepasikeitė. Tik dabar rūpesčiai ir dėl automobilių, ir dėl vaikų žaidimų aikštelių perkelti ant namų bendrijų pečių.

Molainių gatvės gyventojas Vytautas Povilaitis niekaip negali atsistebėti, kodėl Savivaldybė, dar praėjusios vasaros pradžioje skyrusi lėšų sutvarkyti sporto aikšteles prie daugiabučių namų, visiškai nesirūpina jų priežiūra. Tarp Molainių ir Kniaudiškių gatvių, netoli lopšelio-darželio „Puriena“ esanti krepšinio aikštelė paversta automobilių statymo vieta. Nors panevėžietis apie tai pranešė Savivaldybei, bet nebuvo reaguota. Jis baiminasi, kad pavasarį vaikai ir jaunimas nebeturės kur sportuoti.

„Vasarą aikštelė buvo sutvarkyta, pakabintos naujos krepšinio lentos. Jaunimas čia būriais rinkdavosi, o dabar jų vietą okupavo mašinos. Pinigai išleisti, bet niekas neprižiūri. Aikštelėje stato ne tik lengvąsias mašinas, bet ir mikroautobusus, tad kas liks iš asfalto“, – piktinosi V. Povilaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sutinka, jog kiemas yra per mažas visiems automobiliams, tačiau problema ta, kad kai kurie gyventojai savo mašiną nori pasistatyti tiesiog po langais ir visai nesvarbu, kad pažeidžia taisykles. Kai policijos pareigūnai tokius vairuotojus apdalina baudomis, bent dieną kitą niekas nebestato savo transporto priemonių ant šaligatvių ar žaliųjų vejų.

REKLAMA

„Suprantu, kad kieme vietų mažai, bet statyti mašinas ant šaligatvių ar vaikų žaidimų aikštelėse irgi negalima. Kai policija pavaiko pažeidėjus, kurį laiką visi automobilius stato tvarkingai. Kas nori, visada randa vietos savo transporto priemonei“, – tikino panevėžietis. Gyventojų susitarimo reikalas

Miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Rasa Ignatavičienė „Sekundei“ teigė, kad skambučių dėl netinkamai pastatytų automobilių sulaukiama ne taip jau retai. Tačiau į iškvietimus reaguojama tik tada, kai tiksliai nurodoma vieta.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš metus visi pažeidusieji stovėjimo tvarką buvo griežtai baudžiami, tačiau dabar baudos kvitas išrašomas tik tada, kai mašina pastatoma visais keturiais ratais ant šaligatvio ar ant besikalančios žaliosios vejos. „Stovėjimo vietų daugiabučių kiemuose problema gana opi. Žinodami situaciją tikrai nebaudžiame visų iš eilės, dažniausiai tik tuos, kurie automobilius piktybiškai pastato ant šaligatvių ir negali praeiti pėstieji ar pravažiuoti neįgalieji, mamos su vežimėliais.“, – paaiškino R. Ignatavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, kiekvienas pranešimas apie netinkamai pastatytą automobilį tikslinamas su namo pirmininku. Mat dabar, patvirtinus daugiabučių namų detaliuosius planus, kiemai, vaikų žaidimų ir automobilių aikštelės priklauso bendrijoms. Jeigu namų pirmininkai toleruoja, kad automobiliai pastatyti tam tikroje kiemo dalyje arba nusprendžia, kad vietoj žaidimų aikštelės bus mašinų stovėjimo vieta, vadinasi, ten pastačiusieji savo transporto priemones negali būti baudžiami.

REKLAMA

„Dabar dažniausiai į mus kreipiasi gražiai tvarkomų daugiabučių bendrijų pirmininkai ir skundžiasi, kas atsiranda tokių gyventojų, kuriems tai nė motais, ir savo automobilius pastato bet kur. Žmonės turi patys susitarti, kur statyti mašinas. Kai kur gyventojai yra nuardę šaligatvių bortelius ar transporto priemones stato jau nebenaudojamose buvusiose vaikų žaidimų aikštelėse. Svarbu, kad patys susitartų, kur galima statyti mašinas, o kur – ne. Jeigu pirmininkai toleruoja tokį automobilių statymą, mes bausti negalime“, – „Sekundei“ teigė specialistė. Iniciatyva perleista bendrijoms

REKLAMA

Daugelis daugiaaukščių Panevėžyje statyti dar sovietmečiu. Kiekvienai penkiaaukščio namo laiptinei buvo numatytos trys automobilių stovėjimo vietos, tačiau dabar dažnai šeimoje yra ne po vieną mašiną. Todėl itin tankiai apgyvendintuose rajonuose, ypač Dariaus ir Girėno, Parko, Kosmonautų, Statybininkų, Kniaudiškių, Žvaigždžių, Klaipėdos, Nemuno, Molainių, Pilėnų, J. Basanavičiaus, Beržų gatvių kvartaluose, kone kiekvieną vakarą vairuotojai aplink namus priversti sukti ratus, kad rastų, kur pasistatyti automobilį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar 2009 m. automobilių stovėjimo aikštelių daugiabučių kiemuose plėtros planui parengti Savivaldybė skyrė 75 tūkst. litų. Miesto Tarybos patvirtintame automobilių stovėjimo aikštelių išdėstymo daugiabučių namų kiemuose specialiajame plane buvo numatyta įrengti 63 naujas aikšteles, o 34 vietose išplatinti įvažiavimus prie daugiabučių.

Taigi mieste turėjo atsirasti beveik 30 tūkst. papildomų vietų automobiliams. Tačiau planas liko neįgyvendintas.

REKLAMA

Pasak Miesto Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Sauliaus Matulio, planas buvo skirtas įvertinti, kiek reikia automobilių aikštelių.

„Specialusis planas buvo rengiamas norint sužinoti, koks tikrasis aikštelių poreikis ir kaip tą problemą reikėtų spręsti. Parengtos vietos naujoms automobilių aikštelėms, numatyta, kaip galima būtų praplėsti jau esamas. Bet kol kas niekas nesikeičia, nes nėra investuotojų. Galbūt tobulėjant technologijoms kada nors ir Panevėžyje atsiras modernios ir talpios automobilių stovėjimo aikštelės“, – tvirtino S. Matulis.

REKLAMA

Dabar vienintelė išeitis – darbų imtis pačioms gyvenamųjų namų bendrijoms. Pirmiausia reikia įregistruoti daugiabučiui paskirtą žemės sklypą, parengti techninį projektą ir savomis lėšomis įsirengti naujas automobilių stovėjimo aikšteles. Tačiau kol kas nė viena gyvenamųjų namų bendrija tokio noro nepareiškė. S. Matulio įsitikinimu, kol už automobilių statymą bet kur gyventojai nebus baudžiami, tol niekas ir neinvestuos į naujas aikšteles.

„Kol nebaudžia, tol ir stato kaip nori. Bet kai pradės už tai bausti, gal ieškos būdų, kaip legaliai pradėti statyti mašinas“, – mano S. Matulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų