Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojui Audroniui Ažubaliui pasiūlius sustabdyti karinį Rusijos tranzitą per Lietuvą, kiti Seimo nariai apie tai kalba atsargiai.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas sako, kad sustabdyti karinį Rusijos tranzitą per mūsų šalies teritoriją tiesiog neįmanoma. Kaip portalui „Balsas.lt“ teigė J. Karosas, jeigu Lietuva imtų šitaip elgtis, būtų išprovokuota Rusijos agresija.
„Panaudojus tokį variantą, mes paruošiame Rusijai pretekstą Kaliningrado interesus ginti panašiu būdu, kaip tai daroma Pietų Osetijoje ar Gruzijoje“, - sako J. Karosas.
Pasak Seimo nario, Lietuva yra saistoma sutarčių su Europos Sąjunga ir Rusija, tranzitas yra fiksuotas ir nėra „toks paprastas dalykas, kaip A. Ažubalis įsivaizduoja“. „Labai rimtą tarptautinę problemą jis (A. Ažubalis – aut.) pavertė Lietuvos vidaus politikos reikalu“, - sako J. Karosas.
Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas iš viso nesutiko komentuoti, ar Lietuvai reikėtų sustabdyti karinį Rusijos tranzitą per mūsų šalies teritoriją. „Tegul apsvarsto komitetas (Seimo Užsienio reikalų komitetas – aut.)“, - portalui „Balsas.lt“ sakė Č. Juršėnas.
Naujosios sąjungos narys, buvęs užsienių reikalų ministras Antanas Valionis irgi tokiam A. Ažubalio siūlymui nepritaria.
A. Ažubalis tokį savo siūlymą grindė argumentais, kad jei Lietuva nenori tapti Rusijos okupantų bendrininke, nedelsiant ir neribotam laikui turi sustabdyti bet kokį oro ir geležinkelio karinį Rusijos tranzitą per Lietuvos teritoriją tol, kol Rusija nutrauks agresiją prieš Gruziją.
Pasak A. Ažubalio, dėl tų pačių priežasčių Vyriausybė turi stabdyti programą, pagal kurią būtų supaprastinta ES vizų su Rusija tvarka, taip pat įšaldyti ES ir Rusijos derybų dėl partnerystės susitarimą.
Jo teigimu, ES turi išsiųsti greitojo reagavimo pajėgas į Gruziją, iki bus suformuotos tarptautinės taikos palaikymo pajėgos. Jo teigimu, karas prieš Gruziją ir šios valstybės okupacija nesusilaukė adekvačios pasaulio visuomenės reakcijos.
("News Bridgepix" nuotr.)