• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Degtinė su dvėselienos prieskoniu paklausos nepraranda

Dažnai naminei degtinei galime išgirsti pagyrų – atseit, tai daug sveikesnis už valstybinę degtinę gėrimas. Tačiau pamatęs, kokiomis sąlygomis gaminama naminukė, dažnas prarastų norą jos ragauti.

Pernai policijos pareigūnai užfiksavo 546 naminės degtinės gaminimo atvejus. Šiemet jų irgi bus ne ką mažiau, nes apie naujai aptinkamus fabrikėlius pranešama vos ne kiekvieną dieną. Kaip teigia policija, dažniausiai tokiose „įmonėse“ vyrauja netvarka. „Degtinė gaminama antisanitarinėmis sąlygomis, gamybai naudojamas nešvarus, iš artimiausio vandens telkinio imamas vanduo“, – sakė Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis. Tačiau tai – tik „žiedeliai“.

Tikrosios „uogos“ yra tai, kad degtinei gaminti naudojami net pastipę gyvūnai. Ir čia – ne anekdotas. Raseinių rajone pareigūnai aptiko varyklą, kurioje naminė buvo gaminama iš gyvulių dvėselienos. Ir, kas svarbiausia, net ir ne kartą demaskavus tokius degtinės virėjus, jie gamybos technologijos nepakeičia ir toliau rūgimui paspartinti vietoje mielių naudoja dvėselieną. Šiaulių VPK savo internetinėje svetainėje labai vaizdžiai papasakojo apie pareigūnų reidus į Raseinių rajono Zborčiznos kaimą.

REKLAMA
REKLAMA

Vietoj mielių – dvėseliena

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai Zborčiznos kaime, netoli Gintaro Ribelio sodybos veikusį bravorą, kurio gamybos procesas kriminalistams sukėlė pasibjaurėjimą, demaskavo prieš metus.

REKLAMA

Surasti bravorą buvo nelengva. Pareigūnams teko klampoti provėžomis, kurių gylis siekė vos ne iki juosmens. Kriminalistų pastangas apvainikavo radybos, kokių jie nesitikėjo. Išpjautoje laukymėje sulipdyta didžiulė krosnis šildė gigantišką vandens katilą, iš kurio garai vamzdžiu keliavo į girai transportuoti naudojamą autocisterną. Tik cisterna ne giros, o raugo buvo sklidina.

Užkaitinto raugo garai toliau keliavo pro didžiulį atvėsinimo įrenginį, iš kurio jau čiurkšlele bėgo naminukė. Šio pirmojo varymo gėralo buvo privarvinta apie pusę tonos. Jo kvapas pareigūnams buvo neįprastas – dvelkė švinkstančia mėsa. Tik vėliau kriminalistai suvokė galimą to kvapo kilmę – jie aptiko uždengtą statinaitę, nuo kurios sklido nepakenčiamas dvokas. Ją atidengę, pareigūnai rado skystyje plūduriuojančius pūvančios mėsos gabalus. Nors degtinės virimo procesą prižiūrėję vyrai aiškino, kad tai nudvėsusios karvės mėsa, skirta šunims šerti, tačiau šiems jos įsiūlyti buvo neįmanoma. Pareigūnams, ne pirmą dieną susiduriantiems su naminukės gamybos ypatumais, žinoma, jog raugo paruošimo procesui pagreitinti yra naudojami nugaišę gyvūnai. Kas katę, kas šunį, o kas, matyt, karvės gabalus, į raugą meta. Dėl to ir pirmojo varymo produktas turi tokį nemalonų kvapą.

REKLAMA
REKLAMA

Pusė tonos per dieną

Tąsyk policijos pareigūnai sulaikė sodyboje gyvenančius 41 metų G. Ribelį ir naminės degtinės gaminimo procese talkinusį pusamžį 53 metų Alfonsą Štriaupą. Šis neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos vyras sodyboje glaudėsi už valgį ir cigaretes – prižiūrėdavo „fabrikėlio“ darbą bei užsiimdavo kitais su šiuo procesu susijusiais darbais. Raseiniškiams buvo pareikšti įtarimai dėl neteisėto namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gaminimo ir aparato jiems gaminti laikymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šio aparato pajėgumai buvo grandioziniai. Manoma, kad rastoji pustonė naminukės – tai tik vienos dienos darbo rezultatas. Įranga naminei degtinei gaminti buvo mobili. Taigi, konspiracijos sumetimais, bravorą buvo galima kilnoti iš vienos vietos į kitą. Žinoma, smarkiai nenutolstant nuo už kelių šimtų metrų iškasto prūdo, be kurio vandens gamybos procesas būtų buvęs neįmanomas. Visa naminei degtinei gaminti skirta įranga pareigūnų buvo paimta.

REKLAMA

Teismai nebaugina

Tačiau fabrikėlis po kelių mėnesių ir vėl atgimė. Šių metų sausio 13 dieną į Zborčiznos kaimą per sniegą ir vėl brido Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnai, kurie G. Ribelio vienkiemyje ir vėl išvydo didžiulį bravorą. Prie jo darbavosi policijai jau gerai žinomas naminukės „specialistas“, tas pats sodyboje besiglaudžiantis A. Štraupa. Gamybos vietoje pareigūnai aptiko irgi apie pusę tonos jau išvežti paruoštos naminukės. Dėl neteisėto namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gaminimo ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas A. Štraupai. Abi baudžiamąsias bylas policijos pareigūnai perdavė nagrinėti teismui, tačiau jo sprendimai degtindarių neišgąsdino, nes jie jau ne kartą buvo teisti už tokius darbus. Paprastai teismai mano, kad bausmės tikslai bus pasiekti skiriant baudas. Jas: vieną kartą 2500 litų, kitą kartą – 520 litų, trečią – 780 litų G. Ribelis nesiginčydamas sumokėdavo. Tiesa, kartą Raseinių rajono apylinkės teismas jam buvo paskyręs ir 8 mėnesių nelaisvės bausmę, tačiau jos vykdymą metams atidėjo.

REKLAMA

Už sausio 13-osios gamybą vyrus Raseinių apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu nubaudė gegužės 8-ąją. Eilinį kartą G. Ribeliui skyrė 1950 litų, o jo samdiniui A. Štraupui – 1430 litų.

Birželio 13-ąją abu vyrai ir vėl stovėjo prieš teismą. Šį kartą jie buvo teisiami už praėjusiųjų metų rudenį gamintą naminę. Nors prie fabrikėlio policijos pareigūnai surado abu vyrus, tačiau šį kartą nuoširdžiai viską prisipažino tik A. Štraupa. G. Ribelis tvirtino, kad prie bravoro atsidūrė visai atsitiktinai. Girdi, išvažiavo su traktoriumi malkauti ir pamatė, kad jo pagalbininkas „prie ūkio darbų“ varo naminę. Tai ir sustojo pasikalbėti. Tuo metu ir prisistatė policininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismas ir vėl vyrams skyrė baudas. G. Ribeliui – 5850 litų, A. Štraupai – 1950 litų. Realiai reikėjo sumokėti kiek mažiau, nes vyrai po kelias paras buvo praleidę areštinėje.

Aplinkiniai gerai žino iš ko varoma degtinė Zborčiznos kaime, todėl nei Šiluvoje, nei Tytuvėnuose jos niekas neperka. Manoma, kad ji parduodama didesniuose miestuose. Policininkai bandė sekti degtinės kelią, netgi slapta buvo klausomasi degtindarių, tačiau didesnių rezultaų pasiekti nepavyko.

REKLAMA

Nenuoramos policininkai

Na, o policijos pareigūnai, nors ir jausdami, kad kovoja su vėjo malūnais, rankų nenuleidžia. Spalio 13-osios vakare Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai vėl apsilankė vos vieną sodybą turinčiame Zborčiznos kaime. Čia, kaip įprasta, vėl rūko bravoro dūmai, vėl abu – jau ir mums, o dar labiau policininkams – pažįstami vyrai žarstė ugnelę. Tad, galima teigti, kad G. Ribelis ir A. Štraupa buvo sučiupti begaminantys naminę degtinę. Gintaras, pamatęs pareigūnus, bandė sprukti, tačiau buvo sugautas ir paguldytas ant žemės.

REKLAMA

Demaskuotame fabrikėlyje pareigūnai aptiko 125 litrus jau pagamintos produkcijos. G. Ribelis kėsinosi sunaikinti nusikalstamos veikos įkalčius – pastūmęs pareigūnę ir pačiupęs indą su 70 litrų skaidriosios, išpylė ją ant žemės. Tad pareigūnams įkalčius teko semte semti iš traktoriaus vėžės. Nors skaidrioji liko drumsta, bet savo stiprumo neprarado. Apžiūrėję sodybos prieigas, pareigūnai įsitikino, kad naminės degtinės gaminimo receptas liko tas pats, nes buvo rasta talpa su pūvančios mėsos gabalais, netoliese mėtėsi ir nupjauta karvės galva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abiems vyrams dėl neteisėto namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gaminimo pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas.

Ir miršta, ir apanka

Naminės gamintojams rūpi tik pinigai. Niekas nežino, ko pridedama į raugą, kad gamyba būtų pigesnė. Vartojant tokią degtinę pasekmes sunku nuspėti, tačiau vieną aišku – pavojus sveikatai didžiulis.

Vienas pavojų – distiliuojant naminę degtinę susidarantis metanolis, kuriuo apsinuodijęs rimtų sveikatos sutrikimų turėjo ar net mirė ne vienas pigių, tačiau nekokybiškų gėrimų vartotojas. Per didelis suvartoto metilo alkoholio kiekis gali jau po poros valandų sukelti įvairius sutrikimus: sąmonės, inkstų veiklos (sumažėja šlapimo išsiskyrimas), regos sutrikimus. Pasitaiko atvejų, kai išgėręs metilo alkoholio, žmogus staiga apanka.

REKLAMA

Žinoma ir mirtinų apsinuodijimo metilo alkoholiu atvejų. Kaip tik šį savaitgalį tokia tragedija įvyko pas mūsų kaimynus latvius – Jelgavoje per išeigines masiškai apsinuodyta alkoholiu. Policija sulaikė 5 įtariamuosius ir dabar bando išsiaiškinti, kokią degtinę jie pardavinėjo, kad nuo jos mirė 6 žmonės, o dar 5 – tebegelbėja medikai. Tokia oficiali statistika.

Neoficialiai pasikalbėjus su miestiečiais jie teigia, kad nukentėjusiųjų žymiai daugiau. „Apie tuos keturis mirusius buvo pranešta žiniose, tačiau, kodėl niekas nepranešė apie dar du gatvėje rastus benamius, – sakė viena Jelgavos miesto gyventoja. – Skrodimas parodė, kad jie mirė irgi apsinuodiję spiritu. Tai kiek tą naktį žmonių suspėjo nusipirkti tų nuodų? Kiek yra dar mirusiųjų, kuriems skrodimas nedarytas? Tas „taškas“ Kazarmų gatvėje veikia jau 20 metų, tačiau niekas jo neuždaro. Manau visi supranta, kieno tai nuopelnas“, – piktinosi moteris.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose žmonės užjaučia nukentėjusiuosius, nes tarp jų ne tik etatiniai gėrėjai. „Mirusioji našlaičiais paliko tris vaikus, – rašoma apie vieną nukentėjusiąją. – Ji atėjo iš „taško“ parsivaryti vyrą ir iš pykčio išgėrė taurelę. To užteko – moteris mirė“.

Pavojingiausias – metanolis

Iškvietimai apie apsinuodijusius žmones pasipylė šeštadienio vakarą. Atvežti į ligoninę iš karto mirė 4 žmonės. Trys moterys (47 m., 34 m. ir 64 m.) ir 86 metų vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį tapo aišku, kad dar 5, apsinuodiję neaiškios kilmės alkoholiu, atvežti į ligoninę. Vienos, 24 metų moters, gyvybė kabojo ant plauko. Ji ilgai buvo reanimuojama, tačiau medikai buvo bejėgiai. Po to mirė ir dar viena moteris. Ekspertizė nustatė, kad mirtys apsinuodijuosius ištiko nuo metanolio.

Tai techniniu spiritu dar vadinamas gėrimas, kuris išvaizda ir kvapu labai panašus į įprastą etilo alkoholį (spiritą), todėl dažnai juo apsinuodija žmonės, geriantys „pilstuką“, nelegaliai platinamą degtinę ar vadinamąją naminukę. Etilo alkoholyje maksimali leidžiama metilo alkoholio koncentracija yra 30 g/hl, tačiau nelegaliai gaminat šio rodiklio niekas netikrina.

Apsinuodijimas metilo alkoholiu – labai pavojingas, nes metilo ir etilo alkoholio poveikis iš pradžių yra labai panašus. Pavartojus metilo alkoholio, būdingos komplikacijos, pavyzdžiui, regėjimo sutrikimas, gali pasireikšti tik kitą dieną, tačiau tada jau gali būti per vėlu gelbėti žmogų.

Įdomiausia tai, kad apsinuodijus metilo alkoholiu, veiksmingiausias vaistas yra degtinė. Ji užblokuoja pavojingų medžiagų skilimą ir gali išgelbėti gyvybę. Tad, ko gero, dėl to Latvijoje mirė tiek daug moterų. Šios išgėrė po taurelę kitą ir tai buvo mirtina dozė, o vyrai „taškuose“ pirko alkoholį jau girti ar buvo gėrę normalią degtinę.

REKLAMA

Nesumokėti mokesčiai

Latvijos nelegalioje alkoholio rinkoje per metus parduodama apie 5 milijonai litrų gėrimų. Tai sudaro apie 40 procentų visos alkoholio rinkos. Tad vos ne kas antras išgertas butelis yra nelegalus.

Apklausos parodė, kad 56 procentai kaimyninės šalies gyventojų nesmerkia tų, kurie naudojasi nelegalia rinka, o 40 procentų dažniausiai perka alkoholį be akcizų. Nepaisant net to, kad už tokius „pirkinius“ ir pirkėjams gresia baudos. Administracinių pažeidimų kodekse už nelegalių spiritinių gėrimų pirkimą numatyta bauda iki 100 latų arba areštas iki 10 parų. Aišku, konfiskuojama ir produkcija.

Panašius tyrimus Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) atliko ir Lietuvoje. Tyrimas ir skaičiavimai parodė, kad spirituotų, stipriųjų gėrimų rinkoje nelegalios prekės pernai sudarė 36 proc. visos rinkos. Taigi, panašiai kaip ir kaimyninėje Latvijoje.

Ekspertai nustatė, kad net 60 proc. apklaustų seniūnų teigė, jog jų seniūnijose be vargo galima įsigyti nelegaliai platinamo alkoholio. 33 proc. apklaustųjų pateisina nelegalių alkoholinių gėrimų vartojimą. Specialistai daro prielaidą, kad tokie žmonės, kurie pateisina nelegalų alkoholį, patys jį i vartoja.

Anot rinkos specialistų, dėl stipriųjų alkoholinių gėrimų šešėlio, į Lietuvos biudžetą 2012 metais nepateko apie 410 mln. litų akcizo ir PVM mokesčių. Dėl vieno suvartoto nelegalaus stipriojo alkoholinio gėrimo butelio į valstybės biudžetą nesumokama 17 litų mokesčių.

REKLAMA

Tik faktai

BK 201 straipsnis.

Neteisėtas naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) ir aparatų jiems gaminti gaminimas, laikymas, gabenimas ar realizavimas

1. Tas, kas turėdamas tikslą realizuoti neteisėtai gamino, laikė, gabeno naminius stiprius alkoholinius gėrimus, nedenatūruotą ar denatūruotą etilo alkoholį, jų skiedinius (mišinius) arba juos realizavo, arba gamino, laikė, gabeno ar realizavo aparatus naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti,

baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

2. Tas, kas turėdamas tikslą realizuoti neteisėtai pagamino, laikė, gabeno penkiasdešimt arba daugiau litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) arba juos realizavo, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

3. Tas, kas neturėdamas tikslo realizuoti neteisėtai pagamino, laikė, gabeno dešimt arba daugiau litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų arba nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių), padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų