Panevėžio rajono taryba vakar patvirtino daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros mokesčio tarifo apskaičiavimo metodiką.
Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Vidmantas Jokubaitis sako, kad remdamasis šia metodika gyventojų pasirinktas administratorius, atsižvelgęs į namo dydį, pastatymo metus, nusidėvėjimą ir kitus veiksnius, apskaičiuos mėnesio įmokas.
Už vieną kvadratinį metrą gyventojams, priklausomai nuo namo, teks mokėti nuo 13 iki 38 centų su PVM mokesčiu.
Iki šiol beveik 260 rajono daugiabučių administravo vienintelis Velžio komunalinis ūkis, rajono Savivaldybei pavaldi įmonė. Tačiau dabar galima rinktis iš dviejų administratorių. Be jau minėto, prašyti bendrovės „Inservis“ paslaugų. Neatmetama, kad ateityje jų bus daugiau.
Pasak specialisto, įmokų apskaičiavimo metodika parengta remiantis bendrovės „Sistela“ rekomendacijomis dėl daugiabučių gyvenamųjų namų administravimo ir priežiūros mokesčio tarifų apskaičiavimų pagal 2013 m. spalio mėnesio statinių statybos kainas.
„Mes neteikiame tvirtinti kainų, metodika yra tik įrankis administratoriui ją apskaičiuoti“, – paklaustas, kokio dydžio mokesčių gyventojai gali tikėtis, atsakė V. Jokubaitis.
Tačiau jis neneigė, kad tie, kurie namo neprižiūrėjo, turės mokėti daugiau.
„Administratorius – Velžio komunalinis ūkis – patirdavo didelius nuostolius, nes už techninę namo priežiūrą negaudavo nei cento“, – paaiškino Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas.
Draudikai griežė dantį
Velžio komunalinio ūkio direktorius Vido Balakausko teigimu, praktiškai daugiabučių techninės priežiūros jie net nevykdė. Nedidelius gedimus įmonė šalindavo tik tuose namuose, kurių šildymo sistemas prižiūrėjo. „Mums tikrai buvo labai problemiška, kad gyventojai nemokėjo techninės priežiūros mokesčio.
Negalėjome atlikti savo pareigų. Atsitikus draudiminiam įvykiui, draudikai mus taršydavo ir kaltindavo.
Pavyzdžiui, apdraustame bute trukus oro išleidikliui ir vandeniui užliejus butą, žmogus kreipdavosi į draudimo bendrovę, ši pareikšdavo mums pretenzijas dėl neva pareigų nevykdymo“, – kalbėjo jis.
Velžio komunalinio ūkio vadovo teigimu, daugelyje Panevėžio rajono daugiabučių nėra praktikos investuoti į namo priežiūrą, nes, išskyrus priemiesčių gyvenviečių daugiabučius, nėra namų bendrijų.
V. Balakauskas nemano, kad gyventojai prieštaraus naujam mokesčiui, esą reikia tik paaiškinti, kam jis būtinas, kokius darbus už tuos pinigus galima padaryti.
„Šiuo atžvilgiu dviračio neišradinėjame. Kitų miestų ir rajonų žmonės taip pat moka minėtą mokestį“, – teigė direktorius.
Kalbėdamas apie Panevėžio rajono savivaldybės patvirtiną daugiabučių techninės priežiūros mokesčio skaičiavimo metodiką, V. Balakauskas neslėpė, kad įmonei ji nėra palanki.
Pasak jo, metodika labiau pritaikyta miestams. Joje neįvertinti atstumai, kurie rajone yra gana nemaži. Be to, pagal ją mokesčio dydį labiausiai nulems namo pastatymo metai, aukštingumas, medžiagos, iš kurių namas pastatytas, bet ne jo bendra būklė.
„Mes savo paslaugų neperšame. Gyventojai galės pasirinkti bet kurį atestuotą techninį prižiūrėtoją“, – teigė V. Balakauskas.
Jeigu žmonės norės atsisakyti Velžio komunalinio ūkio paslaugų ir pasirinks kitą administratorių, Savivaldybei priklausanti įmonė turės perduoti ir visą dokumentaciją, kurios tvarkymas jai kainavo.
„Mes savo paslaugų neperšame. Gyventojai galės pasirinkti bet kurį atestuotą techninį prižiūrėtoją“. V. Balakauskas
Inga Smalskienė